Dom Kultury SOKÓŁ w Strzyżowie

   Grupa fotograficzna VIDI powstała w 2013 r. przy Osiedlowym Klubie Kultury „Gwarek” w Rzeszowie. Członkami tej grupy są absolwenci kursu fotograficznego przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Rzeszowie.

wtorek, 12 wrzesień 2017 12:08

Wystawa malarstwa Anny Jodłowskiej z Babicy

Artystka urodziła się w 1977 r. w Strzyżowie. Obecnie mieszka i tworzy w Babicy. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie w 1997 r. Od tamtej pory maluje i ciągle rozwija swoje umiejętności. 

 

Wystawa prac strzyżowskich artystów malarzy, rzeźbiarzy i rękodzielników gościła w strzyżowskim Domu Kultury od 1 czerwca do 7 września. Ekspozycja ta była niezwykle zróżnicowana pod względem tematycznym i bogata w zastosowane techniki i materiały. Prace, które można było przez ten czas podziwiać w holu strzyżowskiego „Sokoła” tworzą artyści ze Strzyżowa i okolic m.in. Dobrzechowa, Godowej, Wysokiej Strzyżowskiej, Żarnowej, Tropi, Gwoźnicy Górnej, Zawadki. Pojawiły się rzeźby, płaskorzeźby, malarstwo, ikony, koronki klockowe, haft krzyżykowy i richelieu, serwetki, oryginalne pisanki, urocze lalki, szydełkowe kwiaty oraz wiele innych pięknych mniejszych i większych arcydzieł stworzonych przez 23 artystów. Zdzisława Górska wraz z córką Jolantą Hosecką prezentowały prace malarskie, autorami obrazów byli także Adam Baran, Jolanta Bober, Tomasz Mazur, Maria Typrowicz, Zygmunt Zabłyszcz oraz Józef Franczak. Swoje prace malarskie oraz rzeźbiarskie prezentował Pan Edward Gadzina, Stanisław Kudła, Emil Czaja oraz Stanisław Śliwa. Prace graficzne wykonał Wiesław Plezia. Na wystawie można było podziwiać także barwne, niezwykle pomysłowe i misternie wykonane z użyciem różnych technik prace: Marii Jarzębińskiej, Iwony Bosek, Krystyny Grodzkiej, Stanisławy Mareckiej, Marii Niemiec, Kazimiery Kidackiej, Małgorzaty Zimnej, Anny Grabiec, Doroty Rzeźnikiewicz - Stawarz oraz Małgorzaty Grzebień.

7 września odbył się finiaż tejże niezwykłej wystawy. Czwartkowe spotkanie rozpoczęła nasza nowa instruktor muzyki Justyna Nowak utworem „Jesienne liście” wykonanym na saksofonie. Po krótkim powitaniu gości przybyłych na finisaż przez Pana Dyrektora Pawła Bukałę na scenie pojawiła się Pani Magdalena Miązek i Pani Barbara Szlachta instruktor DK „Sokół”. Wspólnie zaśpiewały utwór pt. „Dziewczynka” z repertuaru Magdaleny Welc, natomiast utwór Mietka Szcześniaka „Tu Smoszew” wykonała Pani Magdalena.

sobota, 26 sierpień 2017 12:15

Muzyczne Zakończenie Lata ‘2017

    26 sierpnia br., na scenie plenerowej strzyżowskiego „Sokoła”, z inicjatywy Burmistrza Strzyżowa przy współpracy z Domem Kultury,odbył się koncert pn. „Muzyczne Zakończenie Lata” - wieńczący cykl imprez plenerowych realizowanych przez naszą placówkę w 2017 roku. Aby zaspokoić muzyczne gusta jak największej liczby odbiorców do udziału w naszym przedsięwzięciu zaprosiliśmy zespoły reprezentujące dwa, zgoła odmienne nurty muzyczne. Dla fanów mocnego, dobrego rockowego brzmienia wystąpił rzeszowski zespół Biegun Zachodni oraz strzyżowska grupa Yellow Horse zaś miłośnicy lekkich rytmów dancowych i disco polowych mogli pobawić się przy muzyce Rompeya i Pudzian Bandu. Ponadto przygotowaliśmy szereg atrakcji dla najmłodszych: gry i konkursy przygotowane przez Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej im. Zygmunta Leśniaka, malowanie twarzy i zabawy z Odjazdowymi Bibliobabkami oraz stoiska wystawiennicze z biżuterią i rękodziełem artystycznym. Gospodarzem imprezy i prowadzącym koncert był Paweł Bukała – Dyrektor Domu Kultury „Sokół”.

poniedziałek, 21 sierpień 2017 14:09

Dożynki – 2017

         W strzyżowskich obchodach tegorocznego święta plonów, które odbyły się w minioną niedzielę 20 sierpnia bieżącego roku, wzięło udział 21 grup wieńcowych.Po uroczystej Mszy św. w Farze, barwny korowód w asyście bryczek konnych dotarł na plac Sokoła. Z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe, całość imprezy przeniesiona została do Domu Kultury.

    Od 1 czerwca do 8 września br. w holu strzyżowskiego „Sokoła” gości niezwykła i bogata pod względem użytych technik i materiałów wystawa. Piękne prace autorstwa twórców ze Strzyżowa i okolic. Rzeźby, płaskorzeźby, malarstwo, koronki klockowe, haft krzyżykowy, haft richelieu, serwetki, pisanki, lalki, zabawki szydełkowe, lalki szmaciane, szydełkowe kwiaty oraz wiele innych pięknych mniejszych i większych arcydzieł to wszystko można zobaczyć na naszej ekspozycji. Zdzisława Górska wraz z córką Jolantą Hosecką zaprezentowały prace malarskie, autorami obrazów są także Adam Baran, Jolanta Bober, Tomasz Mazur, Maria Typrowicz, Zygmunt Zabłyszcz oraz Józef Franczak. Swoje prace malarskie oraz rzeźbiarskie zaprezentował Pan Edward Gadzina, Stanisław Kudła, Emil Czaja oraz Stanisław Śliwa. Prace graficzne wykonał Wiesław Plezia oraz Tomasz Mazur. Na wystawie można podziwiać także barwne, niezwykle pomysłowe i pracochłonne, wykonane z różnych materiałów i zróżnicowanymi technikami prace: Marii Jarzębińskiej, Iwony Bosek, Krystyny Grodzkiej, Stanisławy Mareckiej, Marioli Zimny, Marii Niemiec, Kazimiery Kidackiej, Małgorzaty Zimnej, Anny Grabiec, Doroty Rzeźnikiewicz - Stawarz oraz Małgorzaty Grzebień. 

czwartek, 01 czerwiec 2017 07:26

Gminny Dzień Dziecka

Serdecznie Zapraszamy

Dzien dziecka

   Występem zespołu „Stryki i Stryjenki” pod kierunkiem Jacka Wojtunia – instruktora DK rozpoczął się finisaż setnej wystawy prac Edwarda Gadziny – nietuzinkowego strzyżowskiego artysty mogącego pochwalić się wieloma talentami z różnych dziedzin sztuki. 

     Od 17 stycznia do 20 lutego w strzyżowskim Domu Kultury gościła zróżnicowana pod względem tematyki i technik, przez co niezwykle interesująca wystawa artystów z Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury z Rzeszowa. Jej autorami byli: Wioletta Cielecka twórczyni akwareli, Maria Rudnickaautorka obrazów wykonanych techniką haftu krzyżykowego, Emilia Wołoszyn twórczyni obrazów i rysunków, autor urokliwych kwiatów, pejzaży i koni: Mieczysław Kołodziej oraz Józef Pałac twórca niezwykłych rzeźb i płaskorzeźb o różnorodnej tematyce. Artyści często prezentują swoje prace na wystawach w Rzeszowie – niejednokrotnie poprzez aukcje przekazując je na rzecz pomocy dzieciom chorym i niepełnosprawnym. Nabywcami są pasjonaci sztuki i instytucje użyteczności publicznej. Artyścimimo wielu nagród, dyplomów, wyróżnień ciągle kształcą swoje rzemiosło. Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury w którym działa m.in. sekcja plastyczna to także formacja wokalno – poetycka, którą mieli okazję usłyszeć goszczący podczas finisażu, który odbył się 16 lutego br.. Działają na rzecz kultury Podkarpacia już od 37 lat.

W 2015 zostało ono wyróżnione przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa RP medalem "Zasłużony dla kultury polskiej" a rok później nagrodzone i wyróżnione przez Marszałka Województwa Podkarpackiego tytułem "Najlepszej organizacji pozarządowej Województwa Podkarpackiego". Stowarzyszenie wydało Almanach "Przestrzenie wyobraźni" dzieło niezwykłe ze względu na ogrom materiału dokumentującego wszystkie dziedziny kultury Podkarpacia i ludzi którzy tę kulturę tworzyli od czasów powojennych do dzisiaj.

O artystach, wystawie i o Stowarzyszeniu opowiedział namStanisław Dworak prezes Stowarzyszenia.Również autorzy wystawy przybliżyli swoje życie i twórczość. Każdy z nich w ciekawy sposób ukazał swoją sylwetkę iopowiedział o artystycznej wędrówce. Pięć niezwykłych historii ludzi obdarzonych niezwykłą pasją i talentem malarskim i rzeźbiarskim. Każda droga artystyczna inna i pasjonująca,a połączenie ich stworzyło piękną i niezwykłą wystawę, która musiała intrygować.

 

DSCF175213 stycznia br w strzyżowskim Domu Kultury odbył się finisaż wystawy „Beauty”Marty Kwolek i Mariusza Barana. Wystawa powstała z połączenia dwóch pasji – fotografii i wizażu. „##BEAUTY” w swoim zamierzeniu ma pokazać, że świat fotomodelingu może być odmianą Sztuki. Dbałość o szczegóły, precyzja wykonanych stylizacji, wizażu i fotografii powodują, że trudno przejść obojętnie wobec zaprezentowanych prac. Sfotografowane

piątek, 04 listopad 2016 14:10

Wystawa pn. "Historia Polski na medalach"

Dom Kultury "Sokół" zaprasza na wystawę pn. "Historia Polski na medalach" z prywatnej kolekcji Wilfrieda de Meyer pochodzącego z Belgii. Wystawę można zwiedzać od 4 listopada do 25 grudnia w holu wystawowym DK 

spotkanie z kolekcjonerem Wilfriedem de Meyer autorem wystawy "Historia Polski na medalach" 14 grudnia (środa) o godz. 18.oo  w holu wystawowym DK "Sokół" w Strzyżowie

Wilfried de Meyer:

Pan Wilfried de Meyer urodził się w Antwerpii (Belgia). Zajmował się pływaniem na różnych statkach, potem zaś był kierowcą samochodu ciężarowego, którym odbywał podróże po całej Europie. Pasję zbieractwa zaszczepił w nim dziadek, gromadzący znaczki pocztowe, dzięki któremu w wieku 9 lat rozpoczął również ich kolekcjonowanie. Z czasem rozszerzył swoje zainteresowania na inne przedmioty. Pan Wilfried posiada w swojej kolekcji m. in. życie i prace Mikołaja Kopernika, historie lokomotywy, historie mody – która gościła w murach strzyżowskiego „Sokoła” w lipcu, muszle i ryby, sztuce z całego świta, rzemiosło, koronkę Flamandką, dzwonki z różnych stron świata, co ludzie potrafią nosić na głowie, jajka
i pojemniki na jajka, anioły i elfy itd.

Artysta powinien być jakby kapłanem i apostołem swoich idei w sztuce, ma dla niej być gotowym do wszelkich ofiar.
Wojciech Gerson

Od wielu już lat wystawa artystów, którzy biorą udział w Międzynarodowym Plenerze Malarsko-Rzeźbiarskim w Łańcucie gości w strzyżowskim "Sokole". Artyści od lat przyjeżdżający do Łańcuta na plenery, mają do spełnienia ważną funkcję; uchwycić piękno tego miasta, dotrzeć do cennych zabytków architektury, odkryć walory pejzażu powiatu, pokazać owe w obrazach, wreszcie promować nasze miasto i region sławiąc je wszędzie. Tak też się działo, byli obecni w Łańcucie przez dwa tygodnie lipca, malowali, dając piękno w obrazach - pisze Jan Zenon Majczak - komisarz pleneru. Plener siedemnastej edycji, z konieczności, odbywał się wcześniej wespół z interpretacjami muzycznymi.

Ta możliwość ubogacała, dając artystom inspiracje do obrazów. We współpracy z Filharmonią Lubelską im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie udało się, po raz piąty, zaprezentować w Sali Balowej Muzeum - Zamku, dla sympatyków muzyki w Łańcucie, koncert kameralny. Koncert w ramach programu prestiżowego Festiwalu Spotkań Kultur, do którego plener łańcucki należy.

Podczas pleneru z rąk 24 artystów: Joanny Banek, Krystyny Baniowskiej - Stąsiek, Josifa Bobenchik, Anny Brzezickiej, Emilii Domańskiej, Renaty Filipovej, Anny Fruhauf, Edwarda Hajdas, Jolanty Jakimy - Zerek, Edwarda Kostki, Jolanty Kuśmierskiej, Elżbiety Ledeckiej, Lecha Ledeckiego, Jana Majczaka, Wiesławy Markiewicz, Michaela Meyer, Lidii Olszyny - Mikołajczak, Anitty Rotter - Pucz, Krystyny Rudzkiej - Przychody, Jurij Syczew, Teresy Szafrańskiej, Iwony Szewerniak, Marty Wasilczyk, Zbigniewa Ważydrąg powstało ponad 160 prac malarskich i kilka rzeźb ceramicznych. Swój dorobek artyści zaprezentowali na wernisażu roboczym w Bursie Szkolnej w dniu zakończenia pleneru 25 lipca 2015 r., co było ucztą dla oczu odbiorców uczestniczących w pokazie.

Wystawa w holu strzyżowskiego "Sokoła" która gości od 6 kwietni do 10 maja to tylko mała cząstka spośród prac, które powstały podczas pleneru. Nasza ekspozycja prezentuje 35 obrazów, które ukazują piękno architektury Łańcuta, wysmakowane pejzaże, piękne kwiaty. Można także zobaczyć kilka obrazów abstrakcyjnych i piękną ceramiczną wazę. Harmonijne przejścia kolorystyczne, gra świateł, a nieraz żywe, soczyste kolory przykuwają wzrok, a urozmaicone techniki i różnorodny sposób malowania nie pozwala przejść obok obojętnie. Podczas tej wystawy możemy zobaczyć przekrój twórczości wybitnych artystów z różnych zakątków Polski oraz Europy. Mamy bowiem tutaj artystów m.in. z Czech, Francji, Rosji i Ukrainy, artystów z Częstochowy, Krakowa, Szczecina, Rzeszowa, Polańczyka, Markowej, Żołyni, czy Tarnowa .

Zapraszamy do zwiedzania wystawy.

Strona 1 z 2