Dom Kultury SOKÓŁ w Strzyżowie

Strzyżowski Teatr "Prima Aprilis"

Strzyżowski Teatr „Prima Aprilis” działa od jesieni 2008 roku przy Domu Kultury „Sokół”. Pomysłodawczynią jego utworzenia była pani Jadwiga Skowron-dyrektor strzyżowskiej placówki, której celem było wskrzeszenie dawnych tradycji działającego w DK w latach osiemdziesiątych Teatru Dramatycznego. „Prima Aprilis” skupia ludzi w różnym wieku, których połączyła wielka pasja i miłość do teatru. W okresie swojej ośmioletniej działalności teatr przygotował dwie jednoaktówki Sławomira Mrożka: „Serenadę” i „Polowanie na Lisa”, „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, „Śluby Panieńskie” Aleksandra Fredry oraz kryminał wg tekstu Agathy Christie pt. „Pułapka na myszy”, „Garbus” Sławomira Mrożka i „Pre - lekcje” (fragmenty: „Zemsta” A. Fredro, „Mieszczanin szlachcicem” J. B. Molier, „Ferdydurke” W. Gombrowicz, „Lekcja” E. Ionesco), „Świętoszek” J.B. Molier oraz „Męczeństwo Piotra Oheya” Sławomira Mrożka. Reżyserem wszystkich spektakli jest Robert Chodur - aktor i reżyser w rzeszowskim Teatrze im. Wandy Siemaszkowej. Aktorów Strzyżowskiego Teatru „Prima Aprilis” można także podziwiać w wielu innych miastach Podkarpacia. Podczas przedstawień, zwłaszcza premierowych, sala strzyżowskiego „Sokoła” pęka w szwach, co niewątpliwie świadczy, że Strzyżowski Teatr cieszy się dużym uznaniem wśród widzów. Z roku na rok nasz Teatr się rozwija, rozwija swój warsztat i zdobywa tym samym cenne doświadczenie, a w każdy spektakl aktorzy wkładają wiele pracy i serca.

glo1W tym roku aktorzy „Prima Aprilis” przygotowują spektakl pt. „Ożenek”  Nikołaja Gogola.
„Ożenek” to dzieło twórcy rosyjskiej prozy fabularnej, który w swoich dziełach opowiadał historie życia małych ludzi trochę kpiąc z nich a trochę im współczując, w komediach ośmieszał także stosunki społeczne. To całkiem odmienna historia ludzi bez tradycyjnej miłosnej intrygi prowadzącej - mimo spiętrzonych nieporozumień między kochankami - do szczęśliwego finału. W sztuce nie ma słowa o miłości. Odbywa się natomiast zwyczajny targ, handlowa rywalizacja. Dzieła Gogola bardzo chętnie są interpretowane i przenoszone na deski teatru. Ożenek - jedna z najznakomitszych komedii z kanonu literatury światowej. Swoje powodzenie i nie mijającą aktualność zawdzięcza wyrazistym postaciom, komizmowi charakterów. Fabuła, jak zwykle u Gogola nie jest zbyt skomplikowana; jej treścią są przetargi między konkurentami o rękę bogatej panny.
Problemy zawarte w „Ożenku” nie tylko towarzyszyły człowiekowi w XIX –wiecznej Rosji, są one obecne również dzisiaj i nie dotyczą tylko młodych, lecz ludzi w każdym wieku. Wiemy jak ciężko otworzyć się przed innymi, zaufać, nawiązać więzi międzyludzkie. Ożenek jest opowieścią o ludziach zagubionych w świecie, o nas samych.

Już dziś serdecznie zapraszamy na premierę. 

 

Zrealizowane Spektakle:

glow3

"Męczeństwo Piotra Oheya"