Wakacje z kulturką 2019
1 lipca 2019
Wystawa prac sanockiego artysty Zdzisława Twardowskiego
23 lipca 2019

XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych – przystanek Strzyżów

fot(3)PZF LAJKONIK, 20.07.2019;A.Słowik

 

20 lipca br. na scenie plenerowej strzyżowskiego „Sokoła” po raz kolejny mieliśmy wyjątkową przyjemność podziwiać wspaniałe tańce, barwne stroje a przede wszystkim wyjątkowych, ludzi, którzy z ogromną pasją i zaangażowaniem prezentowali nam swoje narodowe tańce. Goszczący w tym roku w Strzyżowie Artyści Polonijnego Zespołu Folklorystycznego LAJKONIK przyjechali z Tucson (USA), a na Podkarpaciu pojawili się za sprawą kolejnej edycji odbywającego się w Rzeszowie Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Goszczące zespoły, przedstawicieli władz – zastępcę Burmistrza Strzyżowa Pawła Midurę i Starostę strzyżowskiego – Bogdana Żyburę oraz licznie zgromadzoną publiczności przywitała Patrycja Skalska, której przypadła rola gospodyni imprezy.

ZPiT ZABOROWIACY, 20.07.2019;A.Słowik

Goście ze Stanów Zjednoczonych jako pierwsi zaprezentowali się przed strzyżowską publicznością. Polonijny Zespół Folklorystyczny LAJKONIK z Tucson powstał pod gorącym słońcem Arizony w 1998r. i jest pierwszą grupą w tym stanie krzewiąca kulturę polską poprzez ludowy taniec i śpiew. Założycielka grupy była Joanna Schmit, wychowanka zespołu „Gawęda”. Od kilku lat jej syn, Mateusz Schmit wraz z żoną Amy Schmit przejęli kierownictwo artystyczne grupy reprezentacyjnej LAJKONIKA. Zespół uczestniczy w ok. 25 wydarzeniach rocznie podczas festiwali polskich, węgierskich, ukraińskich, serbskich, meksykańskich i innych odbywających się w Tucson, Phoenix, Salt Lake City, Las Vegas i w Seattle oraz podczas licznych lokalnych uroczystości. Nie wszyscy tancerze LAJKONIKA są pochodzenia polskiego, jednak z ogromną radością i zaangażowaniem poznają polską kulturę ludową aby później z wyjątkową energią prezentować ją podczas licznych występów. Grupa czerpie energię z silnej, ponad stutysięcznej Polonii zamieszkującej w Phoenix i Tucson, a szczególnie Polonii przy kościele Św. Cyryla w Tucson oraz Stowarzyszenia Polskich Studentów przy Uniwersytecie w Arizonie. Zespół zaprezentował się w trzech układach tańców ludowych oraz specjalnie przygotowanym układzie do muzyki amerykańskiego disco.

Obok Lajkonika na scenie pojawili się również Artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Zaborowiacy” oraz działający przy Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie Grupy Śpiewaczej „Stryki i Stryjenki”, Zespołu Pieśni i Tańca „Kłosowianie”, Grupy Śpiewaczej „Barwy Jesieni” i Zespołu „Aster” Klubu Seniora Przyjaźń.

Po niezwykle energetycznych występach na kolację integracyjną wszystkich członków występujących zespołów zaprosił ZPiT „Kłosowianie”. Spotkanie upłynęło w wyjątkowo miłej atmosferze wśród wesołych rozmów i śpiewów. Było również doskonałą okazją do zaprezentowania zagranicznym gościom tradycyjnych, regionalnych potraw. Miło jest patrzeć na młodych ludzi, którzy nie zapomnieli o swoich polskich korzeniach lecz kultywują i dzielą się nimi w czasie spotkań i występów jak choćby podczas Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.

 

Anna Słowik – DK

Partnerzy

Skip to content