Finisaż wystawy Jolanty Cicińskiej i Aleksandry Stępniak
19 października 2016
„Literatura i dzieci – Nasze pasje”
28 listopada 2016

10 – lecie Zespołu Tańca Tradycyjnego i Pieśni „Kłosowianie”

19 listopada 2016 r. w strzyżowskim „Sokole” Zespół Tańca Tradycyjnego i Pieśni „Kłosowianie” świętował Jubileusz 10 –lecia. Zespół powstał w listopadzie 2006 r. z inicjatywy Czesławy Pytko. Tym pierwszym zaczynem byli pasjonaci i miłośnicy folkloru pamiętający swoje młodzieńcze lata w zespołach, prowadzonych przez żyjącego ówcześnie choreografa, śpiewaka ludowego Stefana Kłosowicza. Od nazwiska tego twórcy ludowego zespół przyjął nazwę „Kłosowianie”. Placówką przy której rozpoczęli działalność był Dom Kultury „Sokół”. Na próbach przypominano sobie dawne przyśpiewki, melodie, kroki tańców ludowych i tak powoli powstawał program. Pierwszy rok działalności zespół kończył bilansem 17 występów i udziałem w Weselu Pogórzańskim wyreżyserowanym przez Jacka Wojtunia. W 2008 roku choreografem zespołu zostaje Anna Proksa – Lenart, dochodzą nowi członkowie, zespół pracując nad nowymi układami, włącza się w imprezy okolicznościowe, branżowe, plenerowe realizowane w naszym środowisku jak i na zaproszenie placówek współpracujących z naszym „Sokołem”. W tym samym roku zespół wyjeżdża dwukrotnie za granicę, koncertuje na Łotwie i uczestniczy w Festynie Kultury Polskiej „Nad Issą” na Litwie. Tam także jedzie w roku następnym. Rok 2010 rozpoczynają przedstawieniem jasełkowym, ponadto na zaproszenie Centrum Polonus prezentują folklor naszego regionu dla obcokrajowców – studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego i po raz kolejny wyjeżdżają za granicę. Tym razem jest to Słowacja na zaproszenie zespołu „Wisznia” z Wiśniowej, gdzie razem występują. Kolejne lata to wyjazdy na Litwę i na Węgry na Międzynarodowy Festiwal Kultur w Kiszvardzie. W układach tanecznych zespołu pojawiają się obok tańców rzeszowskich tańce krośnieńskie, jak również dołączają nowi tancerze. Lata działalności przynoszą kolejne nagrody i wyróżnienia. Przez lata zespołowi akompaniowali na próbach i koncertach: Edward Górz, Witek Bochenek, Albert Ficek i Kazimierz Tokarski a obecnie Wiesław Malec (skrzypce) i Michał Moskwa (akordeon). W 2016 roku nawiązują bliższy kontakt z kapelą „Kmiecie” z Boguchwały.

Podczas sobotniego występu „Kłosowianie” dali wspaniały popis tańca i śpiewu, który był nagradzany gromkimi brawami przez publiczność licznie zgromadzoną w strzyżowskim Domu Kultury.  Artyści zaprezentowali suitę tańców rzeszowskich, krośnieńskich i przeworskich. Kapela „Kmiecie” z Boguchwały, która towarzyszyła zespołowi, zaprezentowała także utwory ze swojego repertuaru. Gościem była również grupa śpiewacza „Barwy Jesieni”. Koncert wzbogaciła prezentacja multimedialna obrazująca 10 lat działalności „Kłosowian”. Było barwnie, radośnie i niezwykle kolorowo i różnorodnie. Koncert zakończyły wyrazy  uznania i szereg życzeń od władz, zaprzyjaźnionych zespołów, współpracujących z Domem Kultury „Sokół”  instytucji i sympatyków grupy, a jubileuszowy tort dla wszystkich ufundowała instytucja patronująca zespołowi od początków jego powstania..

Drodzy Artyści – Jubilaci dziękujemy Wam za pełną pasji i zaangażowania pracę, oraz promowanie i podtrzymywanie kultury i muzyki ludowej. Najserdeczniejsze wyrazy uznania za dotychczasową działalność, oraz gorące życzenia wszelkiej pomyślności i satysfakcji z realizacji kolejnych planów artystycznych, życzą jeszcze raz dyrekcja i pracownicy Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie.

Instruktorzy DK: Barbara Szlachta, Anna Furtek

Partnerzy

Skip to content