„Rytm, taniec, muzyka” – 2019
15 lutego 2019
Wystawa ##BEAUTY2
5 marca 2019

Ferie z kutlurką 2019 – podsumowanie

Jak co roku, czas zimowej przerwy w zajęciach szkolnych, to okres wytężonej pracy instruktorów DK, którzy starają się jak najbardziej uatrakcyjnić dwutygodniowy odpoczynek najmłodszym mieszkańcom naszej gminy. Spośród wielu propozycji przygotowanych przez naszą jednostkę, największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia plastyczne prowadzone przez Annę Krok-instruktora plastyki DK, w których udział wzięło udział ok. 70 dzieci w wieku od 3 do 15 lat.

Podczas warsztatów dzieci pracowały używając wielu różnorodnych materiałów: począwszy od wkładów po jajkach przez styropian, rolki z ręczników papierowych, tekturowe talerzyki aż po bibułę, plastelinę, muszelki, kamyczki, druciki kreatywne, brokat, słomki do napoi, węgiel, kredki, pastele, mazaki, farby, wieszaki do ubrań i wiele, wiele innych. Z tych na pozór codziennych materiałów, wykorzystując wyobraźnię, najmłodsi wyczarowywali oryginalne raki, do wykonania, których posłużyły wkłady po jajkach, ruchome oczka, czerwona farba oraz fantazja by pięknie ozdobić skorupiaka, śnieżne kule – połączenie styropianu i dużego kubka plastikowego z wytopionym w dnie otworem, w którym umieszczona została kolorowa słomka do napoi (dmuchając w nią nasze styropianowe kuleczki fruwały się po cały kubeczku). Powstały również barwne kalendarze w kształcie leśnego skrzata, akwarium wykonane z dwóch, pokolorowanych gąbką na różne odcienie błękitu, talerzyków papierowych ozdobione kamieniami, muszlami i rybkami, wodorosty wykonane z drucików kreatywnych, a do zaimitowania piaskowego podłoża posłużyła kasza manna i sól. Okno z widokiem na świat to kartka podzielona na pół: jedna połowa tworzyła kawałek muru z oknem, a na drugiej połowie dzieci namalowały krajobraz widziany co dzień z okna swojego pokoju lub podziwiany oczyma wyobraźni. Z brązowego kartonu i cienkich kolorowych karteczek powstała barwna, przeplatana, nieco bajkowa sowa. W lustrze wykonanym z papieru i przyozdobionym różnymi materiałami dzieci malowały swoje odbicie. Wykorzystując bibułę, rolki po ręczniku papierowym i wstążkę Mali Artyści wyczarowali piękne papugi. Powstawały także piękne i kolorowe karmniki dla ptaków. Starsze dzieci miały okazję spróbować swych sił w rysowaniu martwej natury węglem, a także krajobrazów pastelami olejnymi.

Anna Krok – instruktor DK

____________*____________

Jak co roku, tak i teraz zajęcia wokalne odbywały się w dwóch grupach wiekowych. Zasada ta ułatwia pracę, pozwala bowiem lepiej dobrać piosenki do wieku dzieci, ich zainteresowań, umiejętności i dojrzałości emocjonalnej. Już podczas pierwszej prezentacji piosenek przygotowanych do nauki, można stwierdzić czy utwór spodobał się dzieciom. Często bowiem same zaczynają nucić chwytliwy refren czy charakterystyczny fragment. Tak było i w tym roku.

Podczas dwutygodniowych spotkań, starsi soliści poznali cztery nowe piosenki. Oprócz pamięciowego opanowania tych utworów, zajęcia obejmowały również krótkie ćwiczenia dykcyjne, emisyjne i oddechowe. Naukę uzupełniały zabawy rytmiczne, zabawy twórcze na bazie prostej linii melodii do krótkich tekstów wierszy. A wszystko po to, aby urozmaicić zajęcia i sprawić, by nauka miała charakter zabawy i odbywała się w przyjaznej atmosferze.

Grupa młodsza ( od 6 do 9 lat) pracowała podobnie jak ich starsi koledzy i koleżanki. Dzieci poznały trzy nowe piosenki i chętnie podejmowały zabawę w echo rytmiczne, łamańce językowe czy tworzenie krótkich melodii.

W konkursie na podsumowanie ferii wyłoniliśmy najlepszych wykonawców. Dzieci prezentowały wybraną przez siebie piosenkę poznaną podczas zajęć. W ich ocenie największą liczbę punktów otrzymały: Milena Pas – 83 pkt. i I nagroda, po 80 pkt. i II nagrodę ex aequo otrzymały Klaudia Hajduk i Maja Moskal, a III nagrodę z ilością 74 pkt. zdobyła Wiktoria Szubart.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali drobne upominki i słodycze.

Dla mnie osobiście te dwa tygodnie pracy należały do niezwykle przyjemnych i satysfakcjonujących. Dzieci, z którymi miałam okazję pracować dały się poznać jako zdyscyplinowane, otwarte na rówieśników, chętne do współpracy i niekonfliktowe. Pod tą opinią podpisała się także Patrycja Skalska, która również uczestniczyła w zajęciach, a która aktualnie odbywa staż zawodowy w Domu Kultury Sokół pod moją opieką.

Brawo dla rodziców, a dzieciom mówimy: ,,Do zobaczenia podczas zajęć wakacyjnych!’’

Barbara Szlachtast. Instruktor DK

____________*____________

Zajęcia muzyczne – wprowadziły dzieci do cudownej krainy melodii i dźwięków. Warsztaty te prowadziła Justyna Nowak – instruktor muzyki DK ,,Sokół”. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z grupami instrumentów, rodzajami muzyki, rozpoznawały poznane instrumenty w przykładach muzycznych. Czas uatrakcyjniały zabawy ruchowe z muzyką w tle, muzyczne łamigłówki oraz mini konkursy grupowe. Zajęcia wypełniały zadania rytmiczne a także zabawy związane z reakcją na zmiany tempa w muzyce czy dynamiki. Do niektórych zabaw wykorzystywane były utwory muzyki klasycznej, dzięki której dzieci kształtują strefę uczuć, wrażliwość czy wyobraźnię. Dzieci miały okazję zmierzyć się z zadaniem bycia dyrygentem a także napisać swój własny tekst do znanej melodii. Sporym zainteresowaniem cieszył się muzyczny ,,głuchy telefon” – zabawa polegająca na wystukaniu rytmu na plecach osoby siedzącej najbliżej, ta zaś podawała rytm dalej. Zajęcia z pewnością przyczyniły się do rozbudzenia zamiłowania do muzyki oraz integracji grupowej dzieci.

Justyna Nowak-instruktor DK

____________*____________

Zajęcia z eksperymentami – ciekawa forma kreatywnych zajęć dla dzieci. Fascynująca przygoda z prostymi doświadczeniami połączona z dużą dawką dobrej zabawy.

Podczas zajęć dzieci samodzielnie szukały odpowiedzi na nurtujące i wydawałoby się proste pytania, np. czy woda łączy się z olejem? Używając barwników miały okazję „wyczarować” hipnotyzujący efekt Lampy Lawy. Jej ”magiczna” moc udzieliła się uczestnikom zajęć. Coraz to nowe wizualne efekty wirujących kolorowych bąbelków sprawiły, że ciężko było oderwać od nich wzrok.

Zajęcia nie obyły się bez odrobiny magii. Nie co dzień mamy okazję tworzyć tajemnicze notatki za pomocą niewidzialnego atramentu. Podczas zajęć eksperymentalnych pojawiła się taka szansa i żeby ten cel osiągnąć nikt nie musiał nurkować w głębinach szukając „magicznych” kałamarnic. Po rozkodowaniu sekretnych obrazków w większości prac pojawiły się serca, co w okresie walentynkowym dla nikogo nie było zaskoczeniem.

Pompowanie balonu – zwykła, prosta czynność tym razem okazała się niezwykła. Dzieci dokonały tego w nietypowy sposób – za pomocą „wybuchowego” połączenia sody i octu. Efekt doświadczenia wprawił dzieci w zachwyt, który do dziś skutkować może deficytem tych produktów w niejednym gospodarstwie domowym.

Było hipnotyzująco, magicznie, wybuchowo i ……kolorowo. Któż z nas w dzieciństwie nie marzył by dotknąć tęczy? Podczas tego eksperymentu dzieci mogły podziwiać tęcze z bliska, stworzyły ją na talerzu, w dodatku słodką, bo zrobioną z kolorowych cukierków.

To nie wszystkie atrakcje podczas spotkań z eksperymentami. Zimowe wulkany – dwie godziny pracy i zarazem dobrej, kreatywnej zabawy, nauka koleżeństwa i współpracy w grupie. Krok po kroku, zgodnie z poleceniami dzieci tworzyły makiety wulkanów z masy solnej eksponując go w wymarzonym, stworzonym według własnych pomysłów krajobrazie pełnym drzew, jezior, wzniesień i innych elementów zimowego pejzażu tj. bałwanki, pingwiny, igloo. Zimowe wulkany nie mogły obejść się bez śniegu, oczywiście sztucznego. Po „otuleniu” prac śnieżną pierzyną nadszedł czas na ożywienie drzemiących wulkanów. Każdy uczestnik miał w tym swój udział wrzucając do kraterów sodowe „bomby”.

Podczas warsztatów powstało dwanaście wulkanów o zróżnicowanych kształtach, które wyrzucając różnokolorowe imitacje lawy za każdym razem wprawiały dzieci w zachwyt. Podczas widowiskowych pokazów wszystkie grupy miały okazję zaprezentować swoje dzieło pozostałym uczestnikom zajęć.

Beata Paszkowska-DK

____________*____________

Pośród propozycji zajęć znalazły się również warsztaty Street Dance prowadzone przez Adriana Szydełko. Podczas spotkań instruktor zapoznał najmłodszych z podstawowymi krokami, pracował nad szybkością ruchów, zwinnością, koordynacją i pamięcią ruchową.

Przygotował również dla najmłodszych porcję tricków i 'smaczków', które każdą choreografię czynią bardziej skomplikowaną i widowiskową.

Kolejną formą spotkań z najmłodszymi były warsztaty gier planszowych przygotowane przez rzeszowską firmę PASSIO, podczas których uczestnicy zapoznali się z różnymi typami gier planszowych, testowali je i odbywali rozgrywki. Na najmłodszych czekały nowoczesne, interaktywne gry. Uczestnicy warsztatów nie musieli być posiadaczami żadnej gry ani nie musieli potrafić grać, ponieważ uczyli się zasad podczas warsztatów. Podczas zajęć instruktor – pasjonat i znawca gier planszowych pomagał najmłodszym w „rozszyfrowaniu” instrukcji i rozgrywał partie wraz z uczestnikami.

Seanse filmowe, które w tym czasie prezentowało Kino „Strzyżów” przyciągnęły sporą rzeszę widzów. Na wielkim ekranie pojawiły się bajki m.in. „Misja Yeti”, „Miśków 2-óch”, „Sekretny świat kotów” oraz „Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru”. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim Małym Artystom za udział w realizowanych przez nas zajęciach, za wyjątkowy entuzjazm z jakim codziennie przychodziliście do Domu Kultury, za radość, zadowolenie i zainteresowanie okazywane podczas zajęć.

A. Słowik – DK

Partnerzy

Skip to content