Kiermasz Wielkanocny 2023
na Strzyżowskim Rynku
14 kwietnia 2023
30 lecie 21 – DAPL
21 kwietnia 2023

Cztery pory zapomnienia…

Wiosna, lato, jesień, zima… „Cztery pory zapomnienia” – czyli wieczór autorski Urszuli Rędziniak.

Wieczorne spotkanie odbywające się w Domu Kultury 14 kwietnia br. z całą pewnością należało do tych, które na długo pozostaną w naszych sercach i w naszej pamięci… Mieliśmy bowiem przyjemność gościć wspaniałą strzyżowską poetkę i felietonistkę – Urszulę Rędziniak. Okazją, która zgromadziła miłośników jej twórczości było wydanie kolejnego, piątego już tomiku wierszy zatytułowanego „Cztery pory zapomnienia”.

Podczas naszej rozmowy Autorka w właściwym sobie barwnym stylu opowiadała o tym jak powstawały jej utwory i jakie okoliczności i emocje jej wówczas towarzyszyły. Zanurzając się w twórczość Urszuli nie sposób nie zauważyć nieustannych nawiązań do otaczającej przyrody. Opisując jej piękno i bezmiar potrafi dostrzec również najdrobniejsze jej elementy i uroki. Wskazuje na nierozerwalny związek człowieka i przyrody, bez której nasze istnienie byłoby wręcz niemożliwe. Poza naturą w twórczości Urszuli można dostrzec związek artystki również z tradycją, sztuką, historią czy wreszcie jej niezaprzeczalną wiarę w drugiego człowieka. Poetka zarówno w swojej twórczości jak i w codziennym życiu stara się w każdej napotkanej na swej drodze osobie widzieć jej dobre strony, zadziwia swoją empatią i pozytywnym nastawieniem. Tomik „Cztery pory zapomnienia” dedykowany jest osobom, które jak twierdzi Artystka uczyniły mój świat wartym życia! Ukochane dzieci, najważniejsi w życiu Uli: Adriana, Monika i Łukasz. To dzięki nim wszystko ma sens i napędza do kolejnych działań, to oni rozganiają ciemne chmury lub ponure myśli będąc jednocześnie Uli dumą i największą miłością.

Sam tomik, jego układ według Jana Tulika jest lirycznym kwartetem z obrazami i muzyką. […]Pomysł opisania jednego roku własnego życia intryguje. Ale to nie jeden wybrany rok, to lata życia, skupione w określoną porę. Cykl ten mógłby stanowić nawet rodzaj poematu w czterech fazach, a każda liczy dziesięć wierszy – opisów; każda dziesiątka ma swoją siłę przewodnią w postaci zaplanowanego tematu, a konsekwentnie – prezentuje czytelnikowi w sumie czterdzieści obrazów i równocześnie czterdzieści poetyckich refleksji. […] Dało to autorce możliwość stworzenia pewnej poetyckiej całości, a jednocześnie samej sobie postawić wyzwania. I to wyzwanie zostało spełnione, powstał tom przemyślany formalnie i jednocześnie stawiający ważne pytania. (J. Tulik, Błogosławieństwo deszczu i zieleń istnienia.[w:] Cztery pory zapomnienia, U. Rędziniak, Strzyżów 2023, str.5).

Na uwagę zasługuje również doskonale przemyślana graficzna strona tomiku. Piękne, subtelne akwarele autorstwa Zofii Stypy zdobią okładkę oraz dzielą tomik na poszczególne pory roku świetnie wpasowując się w łagodny klimat publikacji.

Spotkanie z Urszulą współtworzyli przyjaciele Autorki, członkowie Stowarzyszenia „Zakorzenieni w kulturze” oraz artyści i muzycy współpracujący z Ulą podczas realizacji licznych projektów kulturalnych. Wierszy mogliśmy posłuchać w interpretacji Urszuli Wojnarowskiej-Curyło, Elżbiety Hart – Bożek, Marioli Gruszczyńskiej oraz Danuty Gazdy-Haligowskiej. Spójności całemu wydarzeniu nadała oprawa muzyczna w wykonaniu Jolanty Pieczek i Anny Muszyńskiej, Pawła Harta, Dariusza Daty i Andrzeja Borkowskiego. Artyści z właściwym sobie kunsztem wykonali ulubione utwory samej bohaterki wieczoru.

Piękne spotkanie, wypełnione strofami wspaniałej poezji, okraszone dźwiękami dobrze znanych piosenek, ale przede wszystkim wieczór spędzony w towarzystwie wspaniałej poetki, cudownej kobiety. Życzymy Uli kolejnych barwnych pór roku spędzanych jak najczęściej na łonie ukochanej natury przynoszącej niekończące się inspiracje i artystyczne uniesienia.

Anna Słowik – DK

fot. A.Haligowski

Partnerzy

Skip to content