„Strzyżów in Rock” 2018
11 sierpnia 2018
Muzyczne zakończenie wakacji
25 sierpnia 2018

Dożynki`2018 – Godowa

W tym roku obchody Święta Plonów odbyły się 19 sierpnia br. w Godowej. Po oficjalnym otwarciu i powitaniu gości, Burmistrz Strzyżowa Mariusz Kawa odebrał z rąk starostów dożynek – Emiliana Wilusza i Stanisławy Urban, tradycyjny bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów. Wśród zaproszonych wykonawców, jako pierwszy na scenie zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Lubatowianie” z Gminnego Ośrodka Kultury w Iwoniczu-Zdroju.

 

Z równą serdecznością powitano następnych wykonawców. Towarzystwo Przyjaciół Godowej, bo o nich mowa, przedstawiło scenkę satyryczną „Żniwa”, według własnego pomysłu, a wystąpiły: Stanisława Ziobro, Alina Wnęk, Genowefa Drążek, Janina Guzik, Maria Krochmal, Halina Panocha i Maria Sękowska.

 

Miłą niespodzianką były honorowe odznaczenia im. św. Izydora Oracza, które przed programem wręczono Alinie Wnęk, Genowefie Drążek oraz Emilianowi Wiluszowi doceniając ich wkład w pracę społeczną. Odznaczenia przyznała na wniosek prezesa Towarzystwa, Podkarpacka Izba Rolnicza w Boguchwale, a dekoracji dokonali Zastępca Burmistrza Strzyżowa Waldemar Góra i Jerzy Bator, przedstawiciel Izby.

 

W bloku prezentującym wieńce dożynkowe wzięło udział 13 grup wieńcowych. Zaprezentowano wieńce w kategoriach: tradycyjne, religijne, jak na przykład wieniec w kształcie brogu, ziarna zboża, kapliczki, czy figur Matki Boskiej Zielnej i Fatimskiej. Pojawiły się także wieńce o symbolice religijno-narodowej,  nawiązujące do jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.Po prezentacji na scenę ponownie wkroczyły zespoły artystyczne. Na przemian prezentowały się: „Wisznia” z Gminnego Ośrodka Kultury w Wiśniowej oraz grupa śpiewacza „Gogołowianie” pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury we Frysztaku.

 

I wreszcie przyszła kolej na młodsze pokolenie, czyli dzieci i młodzież Zespołu Szkół w Godowej, którzy przygotowali pod okiem swoich opiekunów:Małgorzaty Ochab, Marii Czarnik i Katarzyny Paszek, program poetycko-muzyczny „Plon niesiemy plon”, ciepło i serdecznie przyjęty przez publiczność. Prezentacje artystyczne zakończył zespół „Góralska Hora” ze Szczyrku, który zaprezentował nie tylko muzykę Beskidów i Tatr, ale także żywiołowe kompozycje inspirowane tradycyjnym brzmieniem węgierskim, rumuńskim, bałkańskim, cygańskim i żydowskim. Ostatnim punktem programu Dożynek, było zaproszenie do tańca z zespołem „Awangarda”.

 

Niezależnie od programu prezentowanego na scenie, imprezie towarzyszyły jak co roku stoiska wystawiennicze. Było obecne Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej, Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta, Czarnorzecko-Strzyżowska Lokalna Grupa Działania, jak również stoisko prezentujące markę „Wykonano w Strzyżowie”. Stoiska handlowo-konsumpcyjne przygotowały Gminna Spółdzielnia, OSP i KGW. Z atrakcji dla dzieci popularnością cieszyły się ścianka wspinaczkowa, zamek i zjeżdżalnia „rybka”.

 

Na koniec warto zaznaczyć, iż na dożynkach powiatowych gminę Strzyżów reprezentować będą grupa wieńcowa KGW Dobrzechów i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Zawadce. Do Mielca pojedzie zaś grupa wieńcowa „Barwy Jesieni” ze Strzyżowa. Tak zadecydowała powołana Komisja w składzie: Stanisław Śliwa, Zofia Godek oraz Jadwiga Stanek.

 

Całość imprezy miały przyjemność poprowadzić: Marta Utnicka – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta, oraz pisząca te słowa, starszy instruktor Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie – Barbara Szlachta.

 

Barbara Szlachta

Galeria Zdjęć

Zobacz relację iTV Południe

Partnerzy

Skip to content