Dzień Dziecka w strefie Funduszy Europejskich
4 czerwca 2023
Wpływ Funduszy Europejskich na rozwój Gminy Strzyżów
6 czerwca 2023

Dzień Dziecka w strefie Funduszy Europejskich

Dzień Dziecka to niezwykłe święto, dzięki któremu najmłodsi mogą poczuć się wyjątkowo, a my, dorośli, mamy szansę przeżyć chwile beztroskiej radości razem z nimi. Jest to czas, kiedy możemy sprawić, że nasze pociechy poczują się szczególnie docenione i kochane. Ale jak to zrobić? Jak sprawić, aby Dzień Dziecka był dla nich niezapomniany? Jak podarować im chwile, które zapamiętają na zawsze? Otóż 04 czerwca można było skorzystać z zaproszenia Gminy Strzyżów i Domu Kultury „Sokół” i wziąć udział w „Dniu Dziecka w strefie Funduszy Europejskich”!. Dzięki wsparciu finansowemu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 mogliśmy ten wyjątkowy dzień w roku uczcić z większym niż zwykle rozmachem.

„Dzień Dziecka w strefie Funduszy Europejskich” został oficjalnie rozpoczęty przez Pana Burmistrza Strzyżowa – Waldemara Górę, który oddał głos młodym wokalistom. Ci z wielkim zaangażowaniem odśpiewali wspólnie z licznie zgromadzoną młodą publicznością hymn UE – „Odę do radości”, do wykonania którego przygotowywali się wraz ze swoimi opiekunami i wychowawcami podczas zajęć muzycznych w swoich szkołach i przedszkolach. Każdy z wykonawców trzymał w dłoni własnoręcznie wykonaną flagę UE lub Polski. Następnie przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „Fundusze Europejskie wokół nas”. Do udziału w nim zgłoszonych zostało 30 prac plastycznych, z których jury wyłoniło 9 laureatów w trzech kategoriach wiekowych: I Kategoria dzieci w wieku (4-6 lat) – III miejsce – Adrianna Długosz, II miejsce – Aurelia Kumor, I miejsce – Nataniel Szaro. II Kategoria wiekowa (7-15): III miejsce – Roksana Lipska, II miejsce – Nikodem Niedziela, I miejsce – Emma Szetela. III Kategoria wiekowa (16 +): III miejsce – Jadwiga Ruszała, II miejsce – Kamila Winiarska, I miejsce – Urszula Skalska. Nagrodzeni otrzymali karty podarunkowe do zrealizowania w strzyżowskiej Księgarni NOVA.

Kolejnym elementem naszego wydarzenia było uroczyste otwarcie wystawy wielkoformatowej, która została zorganizowana w Parku Integracyjnym. Przygotowana ekspozycja ukazuje efekty realizacji projektów finansowanych z Funduszy Europejskich zrealizowanych na terenie gminy Strzyżów. 

Motywem przewodnim tegorocznego Dnia Dziecka były Fundusze Europejskie, których symbole skomponowane zostały z cyrkowymi dekoracjami tematycznie nawiązującymi do głównej atrakcji, jaką była krakowska GRUPA LOCOMOTORA. A wśród nich profesjonalni artyści szeroko pojętej sztuki ulicznej: szczudlarze, kuglarze, cyrkowcy, mimowie, akrobaci, monocykliści, tancerze, klauni i aktorzy. Zabrali oni najmłodszych w fantastyczną podróż do świata cyrkowego prezentując animacje, warsztaty teatralne, zabawy integracyjne i pokazy zręcznościowe a to wszystko opatrzone sporą dawką humoru! Artyści zaprezentowali wspaniały familijny spektakl cyrkowy „Amore czyli retro cyrk”, który przeniósł uczestników do lat 20 ubiegłego wieku. Romantyczna fabuła sztuki posłużyła Grupie do zademonstrowania ich wyjątkowych umiejętności cyrkowych. Zaprezentowali się szczudlarze, pojawiła się żonglerka wieloma rekwizytami, jazda na monocyklu, akrobatyka. To wszystko zaprezentowane zostało przy specjalnie dobranej muzyce, na wesoło, w klimacie klaunady z nastawieniem na dobrą zabawę, do której zapraszani byli najmłodsi.

Dużym zainteresowaniem wśród uczestników cieszyło się również stoisko popularno-naukowe przygotowane przez AEROMENTORS Jakub Ryba. Prezentowane tam wystrzałowe eksperymenty, konkursy na jak najdalszy lot rakiety wodnej z zachowaniem praw fizyki, prawa dynamiki łączyły w sobie sporą dawkę emocji i zabawy oraz nauki z zakresu fizyki i chemii. Na stoisku znalazła się również eksperymentalna strzelnica pneumatyczna. Uczestnicy konkursów z gotowych elementów składali wyrzutnię kulek po czym przystępowali do zdrowej rywalizacji na celność wystrzałów. 

Kolejną atrakcją było piana party, które sprawiło najmłodszym i tym nieco starszym mnóstwo radości podobnie jak podniebne skoki na eurobungee.

Do udziału w „Dniu Dziecka w strefie Funduszy Europejskich” zaproszone zostały również służby ratownicze. Odbyły się pokazy sprzętu ratowniczo-gaśniczego przygotowane przez strzyżowskie OSP, Jednostka policji przygotowała miasteczko ruchu drogowego. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się pokazy udzielania pierwszej pomocy przygotowane przez profesjonalnego ratownika medycznego. Przybliżył on licznie zgromadzonym maluchom podstawowe zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia oraz zademonstrował jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo – oddechową w przypadku osób dorosłych, dzieci i niemowląt. Po zakończeniu pokazu wszyscy chętni mogli praktycznie przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy na przygotowanym fantomie.

Podczas tak ważnego wydarzenia nie mogło zbraknąć również atrakcji sportowych, w przygotowanie których włączyło się Centrum Sportu Turystyki i Rekreacji w Strzyżowie. Wykorzystując infrastrukturę otaczającą plac DK zorganizowany został rodzinny turniej minigolfa oraz bicykliada. Do udziału w obu dyscyplinach nie trzeba było nikogo specjalnie zachęcać. Sport, zdrowa rywalizacja i przede wszystkim doskonała zabawa, które wiązały się z udziałem w rozgrywkach przyciągnęły rzeszę uczestników. Każdy z nich otrzymał pamiątkowy dyplom i medal, a zwycięzcy obu dyscyplin dodatkowo nagrodzeni zostali drobnymi upominkami. 

Swoje zainteresowania zaspokoić mogli również miłośnicy historii i lokalnej kultury. Pracownicy Muzeum Samorządowego Ziemi Strzyżowskiej im. Zygmunta Leśniaka w Strzyżowie udzielali informacji na temat najciekawszych historycznie miejsc naszego regionu, również tych, których rewitalizacja odbyła się dzięki wsparciu z Funduszy Unijnych. Najmłodsi mogli stworzyć własne dzieła malarskie na specjalnie przygotowanych powierzchniach. 

Gościem specjalnym tegorocznego Dnia Dziecka była sama Kicia Kocia! Postać z bajek dla najmłodszych wywołała swoją obecnością mnóstwo uśmiechu i zachwytu szczególnie u najmłodszych uczestników imprezy, którzy nie szczędzili jej uścisków i ciepłych słów. Kicia Kocia pojawiła się u nas dzięki uprzejmości strzyżowskiej księgarni NOVA, za co serdecznie dziękujemy.

Słodki smak naszemu wydarzeniu nadała Firma HECCA, która przygotowała wspaniały mobilny bar dla dzieci. W wybornym menu znalazły się owocowe przysmaki z fontanny czekoladowej, słodkie deserki, pyszne koktajle oraz orzeźwiająca lemoniada.

Radosne chwile przeżywane podczas „Dnia Dziecka w strefie Funduszy Europejskich” zatrzymaliśmy na dłużej dzięki tematycznej Fotobudce, gdzie każdy w cyrkowych przebraniach mógł utrwalić chwile beztroskiej zabawy. 

Zwieńczeniem całego wydarzenia było dziecięce disco, które dzięki zaangażowaniu artystów Grupy Locomotora zdawało się niekończącym tanecznym maratonem.

Rodzice, którzy wzięli udział w naszym wydarzeniu mogli uczestniczyć w spotkaniu informacyjnym dotyczącym pozyskiwania środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej i podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych, które odbyło w sali konferencyjno-bankietowej (II piętro) w Domu Kultury „Sokół”. Ponadto na placu DK zorganizowany został „Punkt Funduszy Europejskich”, który swoja obecnością wspierał ideę podnoszenia świadomości znaczenia Funduszy Europejskich.

Dzięki wsparciu finansowemu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 tegoroczny Dzień Dziecka w Strzyżowie z pewnością należał do jednego z najbarwniejszych. Liczne atrakcje oraz wspaniała atmosfera wydarzenia na długo pozostaną w naszej pamięci.

Galeria

Partnerzy

Skip to content