Spieszę więc naprawić to niedopatrzenie, nie tylko ze zwykłej kronikarskiej rzetelności. Jestem to winna przede wszystkim moim podopiecznym i ich rodzicom. Od wielu lat współpracuję z nimi i wiem, że zawsze mogę na nich liczyć. Ich zaangażowanie i dyspozycyjność zasługują na podziw zwłaszcza, że aktywność artystyczna solistów, to średnio 30 występów w ciągu roku.W 3-cio majowym Piknikowym programie w pierwszym bloku z piosenkami o tematyce właśnie wiosenno-majowej wystąpiły: gimnazjalistka Julia Sanecka (Połomia), mieszkająca w Gliniku Zaborowskim Kaja Jacek (IV klasa) i Aleksandra Wałach (V klasa) mieszkanka Grodziska.
Po krótkiej przerwie, podczas której odbył się konkurs wiedzy na temat konstytucji, kolejne pełne energii i utrzymane w tanecznych rytmach piosenki,przedstawiły śpiewające strzyżowianki: Emilka i Gabrysia Pieczek (klasa IV i II gimnazjum) i gimnazjalistka z Wiśniowej Gabrysia Świętoniowska, która dopiero rozpoczęła współpracę ze Studiem. Prowadzący ponownie zaprosili dzieci do konkursu, po którym w ostatnim bloku muzycznym zaprezentowała się licealistka Aleksandra Sienkowska (Wiśniowa) i gimnazjalistka Zuzia Szczygieł, uczennica Miejskiego Zespołu Szkół w Strzyżowie. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim moim solistom i ich rodzicom!
A skoro jesteśmy w temacie Studia Piosenki , warto jeszcze wspomnieć o udziale moich solistów w dwóch konkursach. Pierwszy z nich to Podkarpackie Wiosenne Spotkanie z Poezją i Piosenką pod hasłem „Pamiętajcie o ogrodach…”, który odbył się 12 maja br. Głównymi organizatorami byli Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale, gdzie konkurs się odbywał. Adresowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i średnich i obejmował dwie kategorie: recytację i piosenkę. Wśród celów jakie przyświecały organizatorom, należy wymienić: popularyzacje niezwykłości przyrody Polski i Podkarpacia, uwrażliwianie na piękno języka ojczystego , a także propagowanie idei ochrony środowiska naturalnego oraz jego bezcennej wartości dla człowieka. I właśnie według tego klucza poszukiwałam repertuaru dla moich podopiecznych.
Do udziału w konkursie zgłosiło się łącznie w obu kategoriach 33 uczestników, między innymi z Rzeszowa, Rymanowa, Leżajska i okolic.
Studio Piosenki i zarazem Strzyżów reprezentowały solistki Julia Sanecka i Aleksandra Sienkowska.
Wśród laureatów znalazła się Julia, która decyzją Jury otrzymała III nagrodę.
Sześć dni później, tj. 18 maja, kolejni nasi reprezentanci walczyli o nagrody. Tym razem był to 22. Wojewódzki Festiwal Piosenki w Miejscu Piastowym.
Soliści, którzy reprezentowali Strzyżów kolejno w kategoriach wiekowych
klas I – III, IV – VI, gimnazjum i szkoła średnia to : Hubert Grzebień, Emilka Pieczek, Gabrysia Pieczek i Ola Sienkowska.
Łącznie we wspomnianych kategoriach o nagrody i wyróżnienia walczyło
około 70 uczestników z Rzeszowa, Jasła, Krosna i okolic.
Uczestników oceniało Jury w składzie: Monika Twarduś z Jasła (dyrektor chóru Soli Deo), Robert Uljasz z Dukli (instruktor, muzyk) oraz Andrzej Trusz
z Miejsca Piastowego (instruktor, muzyk).
Wśród zdobywców wyróżnień znalazły się moje podopieczne: Emilka
i Ola. Koncert Laureatów i wręczenie nagród odbyło się 28 maja.
Gratuluję wszystkim naszym reprezentantom i życzę kolejnych, udanych prezentacji i dalszych sukcesów artystycznych!
Barbara Szlachta – Instruktor DK