Srebrna na medal!
12 kwietnia 2016

Ferie z kulturką 2017

Kolejne „Ferie z kulturką” za nami. Nieprzerwanie od 10 lat organizujemy zajęcia warsztatowe w strzyżowskim „Sokole” by każdy z zainteresowanych mógł aktywnie i kreatywnie spędzić czas wolny od szkoły. Staramy się co roku aby te zajęcia były pełne radości ale także by służyły rozwijaniu różnorakich pasji i zainteresowań. Jak co roku uczestnicy mieli okazje pośpiewać, rozwinąć swoje umiejętności instrumentalne, potańczyć oraz stworzyć oryginalne prace plastyczne.

Zajęcia taneczno – rekreacyjno – sportowe poprowadziła instruktor Agnieszka Porys. Warsztaty te były połączeniem zabaw integracyjnych, konkursów i gier sportowych promujących zdrowy, aktywny styl życia. Dzieci i młodzież chętnie uczestniczyli w różnego rodzaju rozgrywkach sportowych. Najbardziej podobały się im zabawy z wykorzystaniem muzyki. Całe zajęcia miały na celu zintegrować różne grupy wiekowe poprzez wspólną zabawę i nauczyć jak aktywnie można spędzać wolny czas.

Warsztaty wokalne obejmowały emisje głosu, elementy interpretacji piosenki, dykcje, ruch sceniczny i pracę z mikrofonem. Dla dobrej organizacji realizowane były w dwóch grupach wiekowych: kl. I-III i od IV wzwyż. Taki podział ułatwiał dobór repertuaru oraz naukę piosenek. Ćwiczenia dykcyjne przełamywały bariery nieśmiałości, wprowadzały przyjazną atmosferę i dobry nastrój.

Indywidualna prezentacja na scenie, która „ubrana” została w formę mini konkursu, dała dzieciom okazję do pracy nad sobą. Uczyła własnej kreacji scenicznej i radzenia sobie z tremą. Ponadto dzieci nabierały umiejętności brania odpowiedzialności za własne opinie i oceny wobec rówieśników, gdyż stawiając ich w roli jurora wymagano od nich również uzasadnienia swojej punktacji.

Zajęcia instrumentalne prowadzone przez instruktora i nauczyciela Dariusza Szlachtę, adresowane były do dzieci mających za sobą przynajmniej rok nauki na dowolnym instrumencie. Obejmowały zagadnienia związane z grą zespołową, aranżacją utworu muzycznego, a także dla bardziej zaawansowanych podstawy improwizacji. Wszyscy chętnie pracowali nad proponowanymi utworami, mimo różnicy wieku i posiadanych umiejętności gry.

Zajęcia plastyczne prowadziła instruktor Anna Furtek. Pracując z wykorzystaniem różnych materiałów i technik, zachęcaliśmy dzieci do aktywności twórczej. Rozbudzaliśmy wyobraźnię, poprzez wykorzystywanie przedmiotów codziennego użytku takich jak: plastikowe łyżki i kubki czy  papierowe talerzyki. W ten sposób sprawne dziecięce ręce „dały nowe życie” kolorowym motylom, zabawnym kurczakom, wesołym pszczołom, biedronkom i ślimakom. Wykorzystując patyki szaszłykowe i płatki kosmetyczne dzieci stworzyły urocze bałwanki i bociany a z płyt cd, nakrętek po napojach i gotowych wzorów stworzyły niepowtarzalne zegary. Serwetki ozdobne pod tort posłużyły jako baza do wykonania ujmujących baranków, a prosty wzór jajka posłużył do wykonania śmiesznych, długonogich kurczaków. Powstały także żółwie, których pancerz został wykonany z plastikowych kubeczków. Wiele frajdy sprawiło dzieciom malowanie twarzy oraz wykonywanie kolorowych, filcowych ptaszków, które ozdobiły gałązki drzewa. Dzieci także projektowały maski, wykonywały aniołki z filcu oraz zdobiły styropianowe jajka jak również stworzyły piękny krajobraz zimowy mając do dyspozycji płatki kosmetyczne i piankę pod panele.

Seanse filmowe, które w tym czasie prezentowało Kino „Strzyżów” przyciągnęły sporą rzeszę widzów. Na wielkim ekranie pojawiły się bajki m.in. „Dzielny Kogut Maniek”, „Święty Mikołaj dla wszystkich”, „Jak zostać Kotem” oraz „Wilk w owczej skórze”.  Przed każdym seansem prezentowany był kilkuminutowy spot kampanii społecznej na temat nałogów.

Na zakończenie Ferii wszystkie grupy miały możliwość zaprezentowania się na profesjonalnej scenie. Jako pierwsi wystąpili uczestnicy zajęć  instrumentalnych. Cała grupa wykonała utwór „Jupiter” ze zbioru „Planety” Artura Horsta. Następnie usłyszeliśmy siostrzany duet skrzypcowy w starej irlandzkiej  melodii „Ostatnia róża lata”, nieznanego autora. Prezentację zakończył duet klarnetowy –   utworem Carlosa Gardeli „Por una cabeza”, a zagrali go bracia  Hubert i Tomasz Grzebień.

Następnie przyszła kolej na młodszą  grupę wokalistów. W piosence „Przyjaciel wie” zaprezentowały się Wiktoria Zając i Zuzia Bartman. „Wieczorny walczyk” zaśpiewała Wiktoria Polańska a  „Bal w szkole” jedyny chłopak  w grupie – Hubert Sypień.

Uczestnicy zajęć taneczno – sportowo – rekreacyjnych zaprezentowali się w układzie choreograficznym  „Marioneta” do muzyki Beto Pereza, po czym ponownie powróciliśmy do piosenek, tym razem w wykonaniu  grupy starszej.

„Pokochaj ją z całych sił”,  to tytuł utworu, który wspólnie zaśpiewały

Martyna Szlachta i Jagody Kęsy. W piosence „Irracjonalnie” zaprezentowały się Ola Pijar i Paulina Stechnij. Julia Kęsy i Karolina Koczela wykonały mocno densowy numer „Odpuść sobie wrzuć na luz”, do którego układ choreograficzny przygotowały samodzielnie pozostałe dziewczyny z grupy. Ostatnią piosenką był utwór „Po co i dlaczego?” w wykonaniu Pauliny Stechnij i Jagody Kęsy.

Prezentację uczestników zajęć feryjnych zakończył występujący gościnnie Młodzieżowy Teatr  „Atmosfera” z Rzeszowa, który zaprezentował spektakl „Serce dla kanarków”.

W naszym przedsięwzięciu wzięło udział ok. 200 osób w wieku od 4 do 15 lat zarówno ze Strzyżowa ale także m. in. z Żyznowa, Zawadki, Pstrągowej, Przedmieścia Czudeckiego, Połomi, Glinika Zaborowskiego, Kożuchowa, Brzeżanki, Dobrzechowa, Wysokiej Strzyżowskiej. Podczas każdych zajęć dzieci otrzymały ciepłą herbatę a dzięki współpracy z PCK w Strzyżowie zdrową przekąskę (jabłko, gruszkę i sok). PCK ufundowało także dla dzieci na zakończenie ferii mnóstwo ciekawych nagród.

Dziękując wszystkim za udział w „Feriach z kulturką”, już teraz mówimy: „zapraszamy za rok”.

Barbara Szlachta – instruktor DK
Anna Furtek – instruktor DK

Partnerzy

Skip to content