Wakacje trwają … – fotorelacja
11 lipca 2017
Wystawa malarstwa Anny Jodłowskiej z Babicy
12 września 2017

Finisaż wystawa prac strzyżowskich artystów malarzy, rzeźbiarzy i rękodzielników

Wystawa prac strzyżowskich artystów malarzy, rzeźbiarzy i rękodzielników gościła w strzyżowskim Domu Kultury od 1 czerwca do 7 września. Ekspozycja ta była niezwykle zróżnicowana pod względem tematycznym i bogata w zastosowane techniki i materiały. Prace, które można było przez ten czas podziwiać w holu strzyżowskiego „Sokoła” tworzą artyści ze Strzyżowa i okolic m.in. Dobrzechowa, Godowej, Wysokiej Strzyżowskiej, Żarnowej, Tropi, Gwoźnicy Górnej, Zawadki. Pojawiły się rzeźby, płaskorzeźby, malarstwo, ikony, koronki klockowe, haft krzyżykowy i richelieu, serwetki, oryginalne pisanki, urocze lalki, szydełkowe kwiaty oraz wiele innych pięknych mniejszych i większych arcydzieł stworzonych przez 23 artystów. Zdzisława Górska wraz z córką Jolantą Hosecką prezentowały prace malarskie, autorami obrazów byli także Adam Baran, Jolanta Bober, Tomasz Mazur, Maria Typrowicz, Zygmunt Zabłyszcz oraz Józef Franczak. Swoje prace malarskie oraz rzeźbiarskie prezentował Pan Edward Gadzina, Stanisław Kudła, Emil Czaja oraz Stanisław Śliwa. Prace graficzne wykonał Wiesław Plezia. Na wystawie można było podziwiać także barwne, niezwykle pomysłowe i misternie wykonane z użyciem różnych technik prace: Marii Jarzębińskiej, Iwony Bosek, Krystyny Grodzkiej, Stanisławy Mareckiej, Marii Niemiec, Kazimiery Kidackiej, Małgorzaty Zimnej, Anny Grabiec, Doroty Rzeźnikiewicz – Stawarz oraz Małgorzaty Grzebień.

7 września odbył się finiaż tejże niezwykłej wystawy. Czwartkowe spotkanie rozpoczęła nasza nowa instruktor muzyki Justyna Nowak utworem „Jesienne liście” wykonanym na saksofonie. Po krótkim powitaniu gości przybyłych na finisaż przez Pana Dyrektora Pawła Bukałę na scenie pojawiła się Pani Magdalena Miązek i Pani Barbara Szlachta instruktor DK „Sokół”. Wspólnie zaśpiewały utwór pt. „Dziewczynka” z repertuaru Magdaleny Welc, natomiast utwór Mietka Szcześniaka „Tu Smoszew” wykonała Pani Magdalena.

 

Finisaż był nietypowy i inny niż wszystkie dotychczasowe, ponieważ jeszcze nigdy nie gościliśmy jednocześnie tak wielu wspaniałych artystów z naszego terenu. Narratorem spotkania w pierwszej kolejności została Pani Zdzisława Górska, niezwykle utalentowana poetka, obdarzona nie tylko darem pisania, ale także znajomością niemal wszystkich naszych malarzy. Następnie głos zabrał Stanisław Śliwa – malarz, rzeźbiarz i jak się nie dawno okazało poeta, który otrzymał propozycje wstąpienia do grona Polskich Artystów Plastyków. Trzecim z poproszonych o narrację finisażu była Stanisława Marecka, która przewodzi Paniom z Koła Rękodzieła Artystycznego, jest również wspaniałą artystką, mającą na swoim koncie wiele własnoręcznie wykonanych sztandarów. Nasi przewodnicy opowiadali o twórczości swoich kolegów i koleżanek malarzach, rzeźbiarzach i rękodzielnikach. Pani Zdzisława wspomniała wielu artystów, którzy przez lata byli związani z Klubem Plastyka. Niektórzy z nich, jak Pan Jan Laskowski przedwcześnie odeszli pozostawiając niedokończone obrazy, przywołane w wierszu przez poetkę. Nie zabrakło także wspomnień związanych ze swoją pierwszą wykonaną pracą, oraz początkach artystycznej drogi. Wspaniali, utalentowani artyści, wielu z nich znamy z wystaw, imprez organizowanych w Gminie Strzyżów jak i poza jej granicami.

Nie zabrakło niespodzianek. Autorem niezmiennie jest Edward Gadzina, który dla zaproszonych gości i dla swoich kolegów i koleżanek artystów przygotował niezapomniane kilku minutowe show. Była muzyka i dobry humoru. Na zakończenie każdy z artystów otrzymał pamiątkowe podziękowanie za całokształt swojej twórczości, ogromną pasję i zaangażowanie. Naszym artystom życzymy wiele satysfakcji płynącej z pracy na rzecz upowszechniania kultury, sukcesów i szczęścia osobistego oraz pomyślnej realizacji wszystkich życiowych zamierzeń.

Zapraszamy na kolejna wystawę. Tym razem swoje malarstwo zaprezentuje pani Anna Jodłowska. Wystawę będzie można zwiedzać od 13 września.

Anna Furtek – instruktor DK

Partnerzy

Skip to content