13 stycznia br w strzyżowskim Domu Kultury odbył się finisaż wystawy „Beauty”Marty Kwolek i Mariusza Barana. Wystawa powstała z połączenia dwóch pasji – fotografii i wizażu. „##BEAUTY” w swoim zamierzeniu ma pokazać, że świat fotomodelingu może być odmianą Sztuki. Dbałość o szczegóły, precyzja wykonanych stylizacji, wizażu i fotografii powodują, że trudno przejść obojętnie wobec zaprezentowanych prac.
Sfotografowane „Matrony, Caryce, Księżniczki” intrygują, hipnotyzują i uwodzą kolorami. Nieprzypadkowo został użyty znak #, który sugeruje odbiorcy poszukiwanie ukrytych znaczeń. O wyjątkowości sfotografowanych stylizacji świadczy również fakt, że wszystkie zostały wykonane w oparciu o materiały znalezione w sklepach second hand i otrzymały nowe życie.
Pani Marta – autorka pięknych makijaży i wyjątkowych kreacji, które można było podziwiać na fotografiach to wspaniała, miła i serdeczna kobieta, która w pewnym momencie swojego życia postawiła wszystko na jedną kartę i zaczęła realizować swoje marzenia.
Jeszcze kilka lat temu urzędnik państwowy a dziś uznana wizażystka z zawodu i pasji.
Ponieważ, jak twierdzi dość późno zaczęła realizować swoją pasję, ale ze względu na to że kocha to co robi i wkłada w to całe serce, w ciągu kilku lat osiągnęła poziom na który inni pracują zdecydowanie dłużej. Przez dwa lata intensywnie szkoliła się u najlepszych i w lutym 2015 roku podniosła swoje kwalifikacje zawodowe a potwierdzeniem był zdany egzamin państwowy. Zaczęła publikować swoje prace w magazynach branżowych i ślubnych m. in. w
„Magazyn Moda Ślub”, „e-makeupownia” oraz „Lash me”, gdzie trzykrotnie jej prace trafiły na okładkę. Pani Marta współpracuje przy sesjach zdjęciowych na terenie Rzeszowa i
Warszawy oraz prowadzi tam kursy, szkolenia i warsztaty. Kocha książki i podróże. Od niedawna swoje pasje może łączyć, współpracując przy sesjach zdjęciowych poza granicami kraju. W maju 2016 roku zrealizowała kolejne marzenie, otwierając Studio Makijażu w Tyczynie. Specjalizuje się w makijażach ślubnych, wykonuje również makijaże okolicznościowe i artystyczne. Kolory i obrazy, które tworzy jej wyobraźnia, znajdują odzwierciedlenie w stylizacjach. Pan Mariusz Baran, z którym współpracuje od półtorej roku z zawodu jest nauczycielem informatyki a z wyboru fotografem. Fotografię odkrył przypadkiem, nie przypuszczając, że zawładnie sporą częścią jego życia. Eksperymentował z wieloma rodzajami fotografii, by wreszcie odkryć, że w studio odnajduje spełnienie swoich pasji. Piękno, różnorodność i niezwykłość ludzkich twarzy powodują, że fotografia staje się dla niego niezwykłą podróżą w głąb samego siebie. Swoimi pracami pragnie pokazać, że
świat fotomodelingu to nie tylko komercja i reklama, ale również Sztuka. Fotografuje oszczędnie, pamiętając, że na zdjęciu najważniejszy jest człowiek. Od 2008 roku związany jest z Rzeszowskim Stowarzyszeniem Fotograficznym. Jest autorem wystaw indywidualnych i zbiorowych, nagradzanym i wyróżnianym w konkursach fotograficznych. Jego ostatni sukces, tytuł laureata XV edycji międzynarodowego konkursu „Portrety 2016” w Kole, związany jest ze zdjęciem „#bluberry” z prezentowanej wystawy. W swojej artystycznej drodze kieruje się zasadą, że „zdjęcia należy czytać, a nie oglądać”.
Wieczorne spotkanie z autorami wystawy, które poprowadził Pan Paweł Bukała – dyrektor strzyżowskiego „Sokoła” uświetnił muzyczny występ. Przed gośćmi zaprezentowała się Ola Siemkowska, która swój warsztat wokalny kształci pod czujnym okiem instruktora
DK Barbary Szlachty i Jan Czarnik uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej w klasie klarnetu
Dariusza Szlachty. Pani Marta i Pan Mariusz podczas wywiadu opowiadali o tym jak się poznali i jak układa im się współpraca. Mówili w bardzo ciekawy, czasami zabawny sposób o swoich inspiracjach, pasjach i o tym jak „zrodziła się” ich wspólna wystawa. Pan Mariusz docenia pracę i pełen profesjonalizm Pani Marty. Wie ile jest warta i co potrafi. Przy wystawie jak wspomina pan Mariusz pracowała także córka Marty Kwolek – Ola, która ręcznie malowała tła do niektórych fotografii a także opracowała znaczek graficzny wystawy. Pani Marta zna możliwości pana Mariusza i wie że jej makijaż i stroje na modelkach będą świetnie sfotografowane. Wystawa jeszcze w tym miesiącu wędruje do Przemyśla natomiast nasza współpraca z takimi wyjątkowymi i serdecznymi ludźmi jak pani Marta i pan Mariusz trwać będzie nadal. Już wkrótce, z okazji Dnia Kobiet odbędą się warsztaty z podstaw makijażu, które poprowadzi właśnie Pani Marta a więc już dziś serdecznie zapraszamy wszystkie Panie.
Przed nami kolejne wystawy i spotkania z artystami: m. in. malarstwo i rzeźba artystów z Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury z Rzeszowa. Natomiast po niej zobaczymy piękne batiki w wykonaniu młodej 18 – letniej artystki Zuzanny Chomań , której nauczycielką jest pani Danuta Turbacz. Jej prace trzykrotnie prezentowane były w murach naszej instytucji.
Anna Furtek – instruktor DK „Sokół”