Od 17 stycznia do 20 lutego w strzyżowskim Domu Kultury gościła zróżnicowana pod względem tematyki i technik, przez co niezwykle interesująca wystawa artystów z Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury z Rzeszowa. Jej autorami byli: Wioletta Cielecka twórczyni akwareli, Maria Rudnickaautorka obrazów wykonanych techniką haftu krzyżykowego, Emilia Wołoszyn twórczyni obrazów i rysunków, autor urokliwych kwiatów, pejzaży i koni: Mieczysław Kołodziej oraz Józef Pałac twórca niezwykłych rzeźb i płaskorzeźb o różnorodnej tematyce. Artyści często prezentują swoje prace na wystawach w Rzeszowie – niejednokrotnie poprzez aukcje przekazując je na rzecz pomocy dzieciom chorym i niepełnosprawnym. Nabywcami są pasjonaci sztuki i instytucje użyteczności publicznej. Artyścimimo wielu nagród, dyplomów, wyróżnień ciągle kształcą swoje rzemiosło. Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury w którym działa m.in. sekcja plastyczna to także formacja wokalno – poetycka, którą mieli okazję usłyszeć goszczący podczas finisażu, który odbył się 16 lutego br.. Działają na rzecz kultury Podkarpacia już od 37 lat.
W 2015 zostało ono wyróżnione przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa RP medalem “Zasłużony dla kultury polskiej” a rok później nagrodzone i wyróżnione przez Marszałka Województwa Podkarpackiego tytułem “Najlepszej organizacji pozarządowej Województwa Podkarpackiego”. Stowarzyszenie wydało Almanach “Przestrzenie wyobraźni” dzieło niezwykłe ze względu na ogrom materiału dokumentującego wszystkie dziedziny kultury Podkarpacia i ludzi którzy tę kulturę tworzyli od czasów powojennych do dzisiaj.
O artystach, wystawie i o Stowarzyszeniu opowiedział namStanisław Dworak prezes Stowarzyszenia.Również autorzy wystawy przybliżyli swoje życie i twórczość. Każdy z nich w ciekawy sposób ukazał swoją sylwetkę iopowiedział o artystycznej wędrówce. Pięć niezwykłych historii ludzi obdarzonych niezwykłą pasją i talentem malarskim i rzeźbiarskim. Każda droga artystyczna inna i pasjonująca,a połączenie ich stworzyło piękną i niezwykłą wystawę, która musiała intrygować.
Pani Wioletta skończyła studia ekonomiczne a maluje niezwykłe akwarele, przedstawiające głównie architekturę. Maluje bo lubi. Z pasji do malowania tworzy obrazy, a powierzchnią może być ściana, płótno, papier, drewno, metal, nawet ludzkie ciało. Za każdym razem powstaje obraz jedyny, niepowtarzalny. Pan Mieczysław Kołodziej urodził się w Lubeni. Obecnie mieszka w Czudcu. Rysować lubił zawsze, a pierwsze prace wykonane farbami olejnymi powstały podczas służby wojskowej. Po dłuższej przerwie za namową kolegi rzeźbiarza w 2010r. zaczął malować ponownie. Jego prace wykonane są pastelami i farbami olejnymi. Stara się nabierać doświadczenia malując różnorodne tematy, a malowanie niewątpliwie stało się jego pasją. Prace, które zaprezentowali artyści podczas wystawy w strzyżowskim „Sokole” to tylko mała cząstka tego co posiadają w swoim dorobku. Dodajmy, że kilka lat temu mieliśmy już okazję gościć wystawę Pana Mieczysława i budziła ona zachwyt odwiedzających naszą instytucje. Pojawiły się wówczas obrazy o różnorodnej tematyce.Prace sakralne ale także urokliwe, pełne wdzięku kwiaty, pejzaże oraz piękne konie. Pan Mieczysław jest także częstym gościem na spotkaniach z artystami organizowanymi przez Dom Kultury. Pani Emilia Wołoszyn to wyjątkowa, uśmiechnięta i zadowolona z życia artystka, która pochodzi ze Lwowa. Kiedy zaczęła opowiadać o swoim życiu, jej słowa niemal natychmiast przybrały formę wiersza. Na wystawie zaprezentowała prace malarskie orazrysunki. Zebrani przekonali się iż jest ona nie tylko wyjątkową artystką ale także doskonałą tancerką. Pan Kazimierz Wiśniewski z zespołu „Kłosowiane” podczas zakończenia finisażu razem z Panią Emilją dali prawdziwy taneczny popis podczas piosenki wykonywanej przez ich koleżankę Marię Rudnicką. Pani Marianatomiast podczas spotkania dała się poznać jako człowiek wielu talentów – poetka, pieśniarka, hafciarka, oraz animatorka kultury. Na wystawie zaprezentowała kilka prac wykonanych skomplikowaną techniką haftu półkrzyżykowego. Kiedyś opracowywała własne wzory, które później wyszywała, teraz korzysta ze wzorców gotowych, które wypełnia odpowiednimi kolorami. Oprócz obrazów tworzy także serwety. Na zakończenie spotkania Pani Maria odczytała dwa utwory „Pasje i talenty” oraz „Przyjaźń” a także zaśpiewała piosenki „Niech żyje życie” oraz „Fale Dunaju”.
Rzeszowskie Stowarzyszenie Twórców Kultury może pochwalić się również wspaniałym artystą rzeźbiarzem Panem Józefem Pałacem. Jak zaznacza: rzeźbi od dzieciństwa. Pierwszą nagrodę jaką otrzymał za „najpiękniejszy ogródek” to zeszyt stu kartkowy w kratkę – w tamtych czasach marzenie każdego dziecka. Z wykształcenia jest elektrykiem ale o swoim talencie, nagrodzie od Boga nie zapomniał i kiedy przeszedł na emeryturę może w pełni go rozwijać. W swojej kolekcji ma ponad 200 prac, nad kolejnymi nieustannie pracuje.Artyści, wręczyli także na ręce Dyrektora DK Pawła Bukały wybrane przez siebie prace, które na lata pozostaną trwałą pamiątką tego spotkania.
Dla naszej instytucji był to prawdziwy zaszczyt i honor gościć tak wspaniałych artystów, którzy swoją pasją i miłością tworzenia dzielą się z innymi. Jak podkreślali, na swoich pracach nie zarabiają ponieważ w większości obdarowują nimi innych.
Anna Furtek – instruktor DK „Sokół”