Strzyżowscy miłośnicy sztuki na Zamku w Krasiczynie
26 czerwca 2016
Wystawa “I Naród dokonał napaści na Naród”
11 lipca 2016

Folklor z różnych zakątków świata

Od 29 czerwca do 31 lipca br. w holu strzyżowskiego Domu Kultury gości duża, niezwykła wystawa prezentująca folklor z różnych zakątków świata. Nasza ekspozycja to prywatna kolekcja Wilfrieda De Meyer. Wystawa, która gości w “Sokole” to tylko mała cząstka tego, co Pan Wilfried posiada w swojej kolekcji, a są to jeszcze m. in. Poczet Królów i Książąt Polskich, historia Polski na medalach, życie i prace Mikołaja Kopernika, historia lokomotywy, historia mody, muszle i ryby, sztućce z całego świata, rzemiosło, koronka Flamandzka, dzwonki z różnych stron świata, co ludzie potrafią nosić na głowie, jajka i pojemniki na jajka, anioły i elfy oraz wiele innych.

Pan Wilfried De Meyer urodził się w Antwerpii (Belgia). Zajmował się pływaniem na różnych statkach, potem był kierową samochodu ciężarowego, którym odbywał podróże po całej Europie. Pasję zbieractwa zaszczepił w nim dziadek, gromadzący znaczki pocztowe, dzięki któremu w wieku 9 lat także mały Winfried rozpoczął ich kolekcjonowanie. Z czasem rozszerzył swoje zainteresowania na inne przedmioty. Polska znalazła się na szlaku przejazdów Pana Wilfrieda i stała się z biegiem lat jego drugą ojczyzną, tym bardziej, że znalazł tu żonę Teresę, z którą mieszka w Gorlicach. Pani Teresa zaszczepiona pasją “zbieractwa” kolekcjonuje i wystawia zwłaszcza przedmioty, które lubimy, my kobiety: torebki, unikatowe buteleczki po perfumach i inne. Pani Teresa i Pan Wilfried to niezwykli ludzie, pełni pasji. Swoją miłością, kolekcjonerskimi “trofeami” dzielą się z innymi. Oboje przyjeżdżają i z wielką starannością urządzają wystawy tak, by cieszyły oczy odbiorców. Nasza ekspozycja prezentuje folklor z różnych zakątków świata, w tym Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Grenlandii, Włoch, Hiszpanii, Meksyku i innych. Wystawa to wspaniała i niepowtarzalna wędrówka po kulturach świata. Można na niej podziwiać piękne, ręcznie wykonane pocztówki, zdjęcia, kolekcje znaczków, rękodzieło artystyczne, niepowtarzalne stroje, laleczki w strojach ludowych, opakowania z czekolady, zapałek i wiele, wiele innych wspaniałych przedmiotów.

Wakacje to czas odpoczynku i letnich wędrówek. Zapraszamy, więc na hol strzyżowskiego “Sokoła”, gdzie nie wydając ani grosza można zwiedzić “cały świat i pół Europy”.

Partnerzy

Skip to content