Konkurs fotograficzny
1 lutego 2022
Nabór uzupełniający “Małe Pogórze”
22 lutego 2022

Ferie z kulturką 2022

Nieprzerwanie od 14 lat strzyżowski Dom Kultury „Sokół” chcąc uprzyjemnić najmłodszym mieszkańcom naszego miasta i okolic czas wolny od nauki szkolnej organizuje warsztaty pn „Ferie z kulturką”. Dotychczas skupialiśmy się na zajęciach wyłącznie artystycznych zapraszając uczestników na naukę śpiewu, tańca czy malowania. W tym roku postanowiliśmy rozszerzyć nasza ofertę o niezwykle ciekawe i rozwijające zajęcia popularno naukowe, ceramikę i pilates.

zajęcia plastyczne
warsztaty małych odkrywców
zajęcia wokalne

Wśród zajęć dobrze znanych z poprzednich lat znalazły się warsztaty twórcze przygotowane przez Panią Annę Krok – instruktora plastyki DK. Tematem pierwszych zajęć była panująca akurat tego dnia za oknami wiosenna pogoda. Dzieci wykonały piękne wiosenne krajobrazy. Jednakże żeby przywołać ducha zimowego wypoczynku najmłodsi i ci starsi wykorzystując filc wykonali również uśmiechniętego bałwanka. Pierwsze zajęcia twórcze przypadły w dniu święta zakochanych więc nie mogło zabraknąć walentynkowego akcentu. W ruch poszły wszystkie połyskujące kryształki, perełki, różyczki, brokatowe kwiaty, dla których bazą stał się wzorzysty papier kreatywny. Jak łatwo można się domyślić w mig powstały piękne walentynkowe kartki. Kolejne zajęcia poświęcone zostały zbliżającej się Wielaknocy. Z tektury dzieci wykonały piękną kurę, która wraz z kolorowymi wstążkami i pisankami została przyklejona do wieszaka tworząc wspaniałą świąteczna ozdobę. W feriach wzięli udział także wychowankowie niepublicznej placówki „Wesoły i Kreatywny Przedszkolak”, dla których specjalnie przygotowaliśmy dodatkowe zajęcia. Mali artyści wykonali piękne ptaki z barwionej suchymi pastelami soli a także drzewo, którego pień kolorowali pastelami olejnymi i kredkami. Żeby dać wytchnienie małemu ciału po intensywnej pracy Pani Kasia Strzępek – animator kultury DK przygotowała dla nich specjalne zajęcia rozciągające ubarwione opowieściami o pracach, które wcześniej wykonały.

W bogatej ofercie zajęć dla dzieci, przygotowanej przez Dom Kultury, nie zabrakło również tych spod znaku nutki śpiewanej przygotowanych przez Panią Barbarę Szlachtę (instruktor wokalu DK). Spotykaliśmy się dwa razy w tygodniu w dwóch grupach wiekowych – młodszej i starszej. Ponieważ na pierwszych zajęciach dzieci zawsze są trochę nieśmiałe, więc zaczynamy od nauki piosenek, które dla nich specjalnie przygotowałam. Ucząc się nowych utworów, wszyscy stopniowo poznajemy wzajemnie siebie i swoje możliwości i wtedy już bez barier i z mikrofonem w ręce, każdy może spróbować swoich sił na scenie. Nie zabrakło także zabaw językiem polskim, gdzie dzieci mierzyły się z trudniejszymi wyrazami, co zawsze wywołuje uśmiech na twarzy i wesoły nastrój. W starszej grupie korzystaliśmy też z zabaw typu karaoke, (you tube, i sing) o co dzieci same prosiły, bo przy tej okazji ujawniały się ich muzyczne zainteresowania, czy też preferencje co do ulubionych wykonawców, piosenek. Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki, ze słownym zaproszeniem na podobne zajęcia, realizowane przez naszą placówkę podczas wakacji.

W tegorocznej edycji ferii postawiliśmy na różnorodność. WARSZTATY ODKRYWCÓW to propozycja dla ciekawych świata, którzy lubią eksplorować nowe obszary wiedzy i doświadczeń. Warsztaty te poprowadzili panowie znani jako Heweliusze Nauki. Jeden z prowadzących – Paweł Jaskółski – z wykształcenia archeolog, zajmuje się głównie archeologią doświadczalną, archeozoologią i zamkami krzyżackimi. Z zawodu jest popularyzatorem nauki. Jego partnerem w zespole jest Tomasz Ruszkowski – biolog, popularyzator nauki, edukator, trener, freelancer, science busker. Obaj panowie przez wiele lat współpracowali z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wielokrotnie byli doceniani za swoje osiągnięcia, m.in. są laureatami konkursu Popularyzator Nauki 2019, organizowanego przez serwis PAP Nauka w Polsce i MNiSW,  zdobyli 3. Nagrodę w konkursie „Science Me! 2018”. Występowali na festiwalach naukowych w Bułgarii, Estonii, Gruzji, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Serbii, Słowenii, Szwajcarii i we Włoszech.

Do strzyżowskiego „Sokoła” przyjechali z warsztatami z zakresu fizyki, wiedzy o człowieku oraz innych zjawiskach w przyrodzie. Pierwszy zrealizowany temat nosił tytuł „Generator van de Graaffa”. Podczas tych warsztatów uczestnicy poznali zjawiska związane z elektrostatyką. Odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, czy da się zaobserwować niewidoczne? Ładunków elektrycznych nie widać, mimo że są wszędzie dookoła nas. Prowadzone przez animatora doświadczenia z wykorzystaniem Generatora Van de Graaffa pokazały nam efekt ich działania. Uczniowie aktywnie brali udział w zajęciach, mogli przekazać sobie ładunki, doświadczyli łaskotania i mrowienia na ciele, czy też poznać „elektryzujące” działanie generatora na własnych włosach, które unosiły się ku górze podczas doświadczenia.

Drugim tematem, jaki został zrealizowany na feriach był „Nasz niesamowity MÓZG”. Podczas zajęć wspólnie z uczestnikami poznaliśmy nasze zmysły oraz to, w jaki sposób mózg zbiera i przetwarza docierające do niego sygnały. Z jednej strony, próbowaliśmy oszukać nasz umysł, z drugiej poznaliśmy jego niesamowite możliwości. Zastanawialiśmy się, czy wszystko faktycznie jest takie, jak nam się wydaje i czy możemy wpływać na to, jak świat odbierają inni. Poznaliśmy „Efekt Thatcher”, czyli celowe odwrócenie np. oczu i ust na portrecie, lecz oglądane „do góry nogami”, nie budzi zastrzeżeń w pierwszej chwili, a także, jak wytrenować nasz mózg. Po zajęciach, na których została rozbudzona dziecięca ciekawość świata, uczniowie pełni nowej wiedzy i doświadczeń, chętniej powrócą do szkolnych zajęć, aby i tam eksplorować nowe obszary nauki.

Kolejną propozycją przygotowaną przez nas w tym roku były warsztaty
z CERAMIKI, przygotowane przez panią Urszulę Stachurską prowadzącą pracownię „Ceramikarnia U Uli”. Uczestnicy, w większości po raz pierwszy mieli do czynienia z gliną ceramiczną, z której pod okiem instruktora wyczarowali formy użytkowe. Niektórzy wybrali formę cukiernicy lub szkatułki, pozostali uformowali misy, kubki lub tabliczki na ścianę. Glina ta została poddana obróbce termicznej, czyli wypalona na biskwit i w takiej postaci instruktor dostarczył prace, aby uczniowie mogli wykonać drugi etap twórczy, czyli szkliwienie. Bardzo skrupulatnie i z wielkim zaangażowaniem mali artyści podeszli do zadania, ciekawi efektu ostatecznego. Ten jednak poznają dopiero po ponownym wypale prac w temperaturze aż 1200 st. C. Wtedy to właśnie prace „ożywają”. Kolory nabierają intensywności i blasku, a efekt zaskakuje nie tylko samych uczniów, ale także ich rodziców.

Kiedy już „wytrenowaliśmy” nasz mózg oraz ręce, przyszedł czas na inne partie ciała. Te można było rozruszać na zajęciach z PILATESU DLA DZIECI. Forma ćwiczeń rozciągających i wzmacniających, dążących do poprawienia postawy ciała została wzbogacona o elementy humorystyczne i tak dzieci poznały, jak wykonać pozycję „wystraszonego kota”, „przyczajonego lwa” czy „drzewo życia”. Nawet młodzież nie będąca „orłami” w sporcie mogła pozwolić sobie na takie zajęcia, z korzyścią dla całego ciała. Zajęcia prowadzone były przez Panią Kasię Strzępek (animator kultury DK).

Kiedy poczuliśmy się już tak lekko i gibko, to mogliśmy niemalże „odlecieć” razem z Panem Jakubem Rybą z zespołu AEROMENTORS. Przygotował on zajęcia z AERODYNAMIKI dla młodzieży, która pomogła „unieść” model balonu podczas zajęć ku górze. Na żywo uczestnicy doświadczyli, jak ogrzane powietrze oraz inne gazy występujące w naturze, potrafią wprawić w ruch obiekty. Dowiedzieliśmy się jak działa Prawo Archimedesa w ujęciu lotniczym. Co płynie, a co tonie? Co spada, a co lata? Omówiliśmy sobie rodzaje, budowę i konstrukcje balonów, a także pierwszy z nich, czyli balon Braci Montgolfier. 

Ferie z kulturką dobiegły końca ale przed nami już nie długo… wakacje i mam nadzieję, że znowu się zobaczymy. Mija właśnie 14 lat odkąd pierwszy raz zagościliśmy u państwa z naszym projektem odpoczynku zimowego i letniego. To dzięki wam drogie dzieci i rodzice, którzy powierzacie nam Wasze pociechy doskonalimy się i staramy się stale uatrakcyjniać nasze zajęcia tak, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Anna Krok, Barbara Szlachta, Katarzyna Strzępek –DK

Partnerzy

Skip to content