Mikołajkowe Spotkanie…
12 grudnia 2019
Ferie z Kulturką 2020
13 stycznia 2020

I Ogólnopolskie Konfrontacje Muzyczne – Strzyżów 2019

I Ogólnopolskie Konfrontacje Muzyczne – Strzyżów 2019

Od kilkunastu lat przełom listopada i grudnia wielu mieszkańcom naszego miasta i okolic, miłośnikom sztuki wokalnej, kojarzy się z wyjątkowym wydarzeniem, jakim są zmagania sceniczne młodych piosenkarzy. Pierwsza edycja imprezy odbyła się jeszcze pod koniec lat 80-tych minionego stulecia pn.: Młodzieżowy Festiwal Piosenki. Przedsięwzięcie realizowane było przez ponad 20 lat kilka razy zmieniając swą formułę m. in. na Dziecięcy Festiwal Piosenki. W kolejnych latach organizacja imprezy została zaniechana a wznowiono ją dopiero w 2014r. z inicjatywy Barbary i Dariusza Szlachtów pn. „Młodzieżowe Konfrontacje Muzyczne”. Do tej pory na przesłuchania konkursowe zapraszani byli wokaliści z terenu południowo-wschodniej Polski, impreza miała zasięg regionalny. W tym roku po raz pierwszy w swej historii Festiwal przybrał rangę ogólnopolską i odbył się pn. I Ogólnopolskie Konfrontacje Muzyczne. Pomysłodawczynią takiej formuły oraz główną koordynatorką całego przedsięwzięcia była Patrycja Skalska. Dzięki jej ogromnemu zaangażowaniu i kontaktom w branży artystycznej udało się zaprosić do współpracy znakomity skład jurorski oraz zgromadzić rekordową liczbę uczestników. Przyjęliśmy aż 164 zgłoszenia, z których do uczestnictwa w Festiwalu zakwalifikowanych zostało 88 uczestników. Aby wziąć udział w naszych Konfrontacjach młodzi adepci sztuki wokalnej przyjechali do Strzyżowa z najróżniejszych części Polski. I tak, mieliśmy przyjemność gości

solistów m. in. z Białegostoku, Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Bielsko Białej, Kielc, Inowrocławia, Rzeszowa, Nowego targu, Leszna, Sandomierza, Chorzowa, Radomia czy Łodzi.

Wokalnym popisom uczestników przysłuchiwało się czteroosobowe jury, w skład którego wchodzili: Elżbieta Zapendowska – przewodnicząca komisji, od wielu lat zajmująca się nauką śpiewu oraz prowadzeniem warsztatów wokalnych w całej Polsce. Pani Elżbieta przygotowywała solistów do największego polskiego musicalu „Metro”. Uczestniczyła w nagraniach płyt: Ryszarda Rynkowskiego, Janniego, Maryli Rodowicz, Kasi Kowalskiej, Rotary, Firebirds, Patrycji Kosiarkiewicz, Marka Kościkiewicza, zespołu Brathanki, Krzysztofa Kiljańskiego. Jako juror uczestniczyła w programach telewizyjnych: „Idol”, „Jak oni śpiewają”, „Must be the Music”. Występy oceniał również Tomasz Krupa, który technik wokalnych uczył się w Szkole Wokalnej im. Jerzego Wasowskiego w Warszawie oraz na wielu warsztatach i kursach w Polsce i za granicą. Na swoim koncie ma udział w wielu konkursach i festiwalach muzycznych ogólnopolskich i międzynarodowych, programach telewizyjnych („Bitwa na głosy”, „Idol”, „Tak to leciało”, „Droga do gwiazd”, „Super Stracie”) oraz nagraniach studyjnych. Współpracował z wieloma artystami polskiej sceny m.in. Krystyną Prońko, Justyną Steczkowską, Nataszą Urbańską, Magdaleną Tul, Małgorzatą Walewską, Beatą Tyszkiewicz, Kasią Wilk, Izabelą Trojanowską, Grażyną Łobaszewską. Od 10 lat rozwija swoją pasję pedagogiczną pracując jako nauczyciel śpiewu z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. W składzie jurorskim znalazła się również Diana Świder – wokalistka, instrumentalistka, nauczyciel śpiewu, lektor i tłumacz języka francuskiego. Od 2013 roku jest chórzystką w grupie BAJM. We współpracy z grupą CITY – m.in. z Grzegorzem Piętakiem (Brathanki, Crescendo), Adamem Prucnalem (Brathanki), Andy’m Ninvallem (Michał Urbaniak, Candy Dulfer) nagrała album „Zapisz zmiany“. Współpracowała z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej. Laureatka „Szansy na Sukces” oraz „Drogi do Gwiazd”. W założonej przez siebie szkole „Disound vox&lingua studio” prowadzi zajęcia wokalne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Do współpracy zaproszony został również prof. Grzegorz Oliwa – jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie. W roku 2008 uzyskał tytuł doktora habilitowanego w zakresie dyrygentury a w roku 2014 nadany mu został przez Prezydenta RP tytuł profesora sztuk muzycznych. W 1999 roku objął stanowisko dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Z. Mycielskiego w Strzyżowie. Grzegorz Oliwa jest także założycielem i dyrygentem Strzyżowskiego Chóru Kameralnego, który powstał w 1994 r. przy Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie, zaś od 2014 r, prowadzi powstały w tym samym roku Podkarpacki Chór Męski.

Przesłuchania konkursowe odbyły się 30 listopada. Po wysłuchaniu i obejrzeniu wszystkich prezentacji jury wyłoniło 16 laureatów I Ogólnopolskich Konfrontacji Muzycznych:

Nagrodę GRAND PRIX zdobyła Alicja Dziurdziak (Łuków);

I kategoria (przedział wiekowy 14-16 lat)

– I miejsce ex aequo: Klaudia Łacka (Nisko) i Martyna Zygadło (Częstochowa);

– II miejsce: Norbert Wronka (Leszno);

– III miejsce: Julia Molicka (Leszno)

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Kinga Paszek z Rzeszowa.

II kategoria (przedział wiekowy 17-20 lat):

– I miejsce: Julia Jarząbek (Nowy Targ);

– II miejsce: Zofia Sydor (Kraków);

– III miejsce: Oskar Juryś (Sandomierz).

Wyróżnienia otrzymali: Kacper Bator (Przemyśl), Bartłomiej Piwowar (Strzyżów), Magdalena Szlęzak (Baranów Sandomierski).

III kategoria ( przedział wiekowy 21-25 lat):

I miejsce: nie zostało przyznane;

II miejsce: Katarzyna Dudzik (Mielec);

III miejsce: Aleksandra Mielcarek (Rzeszów).

Wyróżnienia otrzymali: Mateusz Pawłowski (Świecie) i duet Anna Chmielowiec i Maciej Gacek (Trzęsówka).

Podczas drugiego dnia Konfrontacji odbyły się warsztaty wokalne prowadzone przez Elżbietę Zapendowską, Tomasza Krupę i Dianę Świder, w których udział mogli wziąć wszyscy uczestnicy I OKM. Wielu z nich spotkanie z ekspertami dało możliwość pozyskania mnóstwa cennych wskazówek dotyczących pracy głosem, ciekawych ćwiczeń z emisji głosu i na poprawę dykcji.

Koncert galowy, który odbył się 01 grudnia w sali widowiskowej DK, rozpoczął się od wspólnego wykonu piosenki festiwalowej. Na scenie pojawiło się 16 laureatów Konfrontacji, którzy wspólnie zaśpiewali utwór Maryli Rodowicz „Wielka woda”. Następnie Tomasz Krupa odczytał werdykt jury. Statuetki, nagrody pieniężne i rzeczowe oraz kwiaty laureatom wręczała Diana Świder w towarzystwie Burmistrza Strzyżowa – Waldemara Góry i Starosty Strzyżowskiego – Bogdana Żybury. Był to wieczór pełen emocji, mnóstwa wzruszeń i radości. Jest nam niezmiernie miło, że po raz kolejny realizując tak ważne dla nas wydarzenie mogliśmy liczyć na obecność nie tylko zaproszonych gości ale również bardzo licznie zgromadzonych mieszkańców Strzyżowa i okolic, miłośników kultury i sztuki wokalnej.

Tak duże przedsięwzięcie artystyczne nie mogłoby zostać zrealizowane z takim rozmachem gdyby nie ogromna życzliwość i wsparcie lokalnych i zaprzyjaźnionych firm, przedsiębiorstw i instytucji. Dlatego, raz jeszcze gorące podziękowania kierujemy do: Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej oraz Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji we Frysztaku, Spółdzielni Cukierniczej „Roksana” w Strzyżowie, Firmie „DS” Znamirowska w Strzyżowie, Firm Modern Forms i Form Activ, Pizzeri COMBO Strzyżów, Bistro Folk, Cegielni Bowling i wypożyczalni cateringowej, Gastro Rent, Mififi, Sweetlandi, Robótkomani, Polskich Składów Budowlanych „Mrówka” Strzyżowie oraz Firmy Handlowo-Usługowej „Wojan”, Sweetlandii i warszawskiej prywatnej szkoły wokalu Artistes sp z o.o. Dziękujemy!

DK

Przesłuchania Konkursowe – dzień 1

Partnerzy

Skip to content