Soliści Studia Piosenki na XXXI Podkarpackim Festiwalu Piosenki „Śpiewaj razem z nami” w Przemyślu
7 kwietnia 2022
Kiermasz wielkanocny – fotorelacja
12 kwietnia 2022

Integracja Polsko – Ukraińska

W ostatnim czasie w wyniku agresji militarnej Rosji na Ukrainę ponad 6 milionów osób musiało opuścić swoje domy, uciekając przed wojną i jej konsekwencjami . Ponad 2 mln uchodźców trafiło do Polski, a część z nich zagościła także w powiecie strzyżowskim. Obywatele Ukrainy rozsiani po różnych gminach naszego powiatu, przyjmowani w domach prywatnych, siedzibach organizacji pozarządowych, hotelach i agroturystykach, nie mieli jednak wiedzy na temat swoich rodaków zamieszkujących okoliczne miejscowości. Członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Kłosowianie, mając świadomość tego, że Ukraińcy mieszkający w naszym powiecie nie wiedzą o sobie nawzajem, wyszli z inicjatywą zorganizowania na ich rzecz spotkania integracyjnego.

Wielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że przebywając w obcym państwie niezwykle cenna i pożądana jest możliwość spotkania się z rodakami, co służy wymianie kontaktów oraz informacji, nierzadko ważnych z punktu widzenia funkcjonowania w przestrzeni społeczno-gospodarczej innego Państwa. Osoby danej narodowości, spotykając się na obczyźnie tworzą nieformalne struktury wspierających się osób, dzięki czemu rośnie poczucie bezpieczeństwa oraz niwelowane jest odczucie wyobcowania i bycia niezrozumianym.

 

Samo spotkanie miało także na celu poznanie aktualnych potrzeb osób przybyłych do naszego powiatu w związku z działaniami wojennymi na Ukrainie oraz zapewnienie im swoistej odskoczni od doświadczanego stresu, natłoku myśli i informacji oraz troski o własną przyszłość.

Spotkanie odbyło się w dniu 26.03.2022 r. w Domu Kultury Sokół w Strzyżowie.  Mieliśmy przyjemność gościć około 70 obywateli Ukrainy z czego dość pokaźną grupę stanowiły dzieci. Na rzecz przybyłych gości przygotowane zostały występy artystyczne Zespołu Pieśni i Tańca Kłosowianie, a także wokalistów Studia Piosenki prowadzonego przez Panią Barbarę Szlachta. Występy miały przybliżyć obcokrajowcom wycinek naszej rodzimej kultury i uatrakcyjnić wspólnie spędzony czas. Osoby obecne na spotkaniu zostały ugoszczone ciastami, napojami oraz przekąskami, co zapewniło nastrój sprzyjający wspólnym rozmowom i wymianie doświadczeń. 

Dołożyliśmy także starań aby spotkanie przybrało formę ciekawą dla najmłodszych z naszych gości, zaangażowaliśmy bowiem animatora zabaw dziecięcych, który pomimo bariery językowej, poprzez zabawy ruchowe  skupił uwagę dzieci i zapewnił im liczne rozrywki. Dla nastolatków przygotowaliśmy gry multimedialne. Dzieciaki bawiły się przednio, integrując się nawzajem, wypełniając dziecięcą radością i gwarem pomieszczenia domu kultury. 

 

Z rozmów odbytych z gośćmi z Ukrainy oraz ich reakcji  na prezentowane występy, wnioskujemy, że odbiór spotkania był niezwykle pozytywny, co dodatkowo utwierdziło nas w przekonaniu, że organizacja tego typu spotkania miała sens i rzeczywiście była swoistą odskocznią od codziennych doświadczeń oscylujących wokół różnorodnych informacji płynących zza naszej wschodniej granicy. Wiemy również, że kontakty nawiązane w trakcie spotkania służą wzajemnemu wsparciu i wymianie informacji pomiędzy obywatelami Ukrainy.

Nie możemy zapomnieć o podziękowaniach dla podmiotów, które wsparły naszą inicjatywę, a były to: Dom Kultury Sokół, Bank Spółdzielczy w Strzyżowie, Starostwo Powiatowe w Strzyżowie, Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Sklep Groszek w Czudcu, Stowarzyszenie Złoty Kłos oraz osoby prywatne, którym stała się bliska koncepcja organizowanego spotkania.

 

Sebastian Uram

fot. Katarzyna Strzępek

Partnerzy

Skip to content