Koncert “Świąteczne Melodie”
12 grudnia 2024
Przywitanie Nowego 2025r i pokazy laserowe na Strzyżowskim Rynku
12 grudnia 2024

Jarmark Świąteczny

JARMARK ŚWIĄTECZNY NA RYNKU W STRZYŻOWIE


Boże Narodzenie to wyjątkowy czas na który niecierpliwie czekamy cały rok. Magiczny jest również okres poprzedzający te szczególne dni. Świąteczne przygotowania wchodzą na najwyższe obroty! Już tylko kilka dni dzieli nas od Bożego Narodzenia, a to oznacza, że im bliżej Świąt, tym mniej czasu na świąteczne zakupy.
Łakocie, regionalne potrawy, stroiki, ozdoby choinkowe i tłumy, tłumy mieszkańców zagościły podczas Jarmarku Świątecznego na Rynku w Strzyżowie w niedzielę 22 grudnia. 30 wystawców wprowadziło wszystkich w magiczny klimat nadchodzących Świąt.
Jarmarki Świąteczne wywodzą się z Niemiec i to tam można znaleźć najstarsze i największe jarmarki. W Polsce tradycje tworzy się dopiero od kilkunastu lat, ale bardzo mocno zyskują na popularności. Pomysł stworzenia takiego klimatycznego Jarmarku w sercu Strzyżowa bardzo przypadł do gustu odwiedzającym a Rynek zamienił się w centrum Bożonarodzeniowych atrakcji oferując mieszkańcom i gościom niezapomniane chwile. W ciągu kilku godzin Rynek wypełnił się stoiskami z rękodziełem, smakołykami, które sprawiły, że Święta będą jeszcze bardziej magiczne. Można było zrobić unikalne prezenty, które sprawią radość bliskim – od biżuterii, przez ozdoby świąteczne, stroiki, aż po różnorodne wyroby rzemieślnicze, bombki, aniołki, skrzaty , które będą doskonałą pamiątką z tego wyjątkowego wydarzenia.
Program rewelacyjnie poprowadził Pan Wojciech Jemioła, który na samym początku powitał organizatorów Jarmarku tj. Gminie Strzyżów na czele z Panią Burmistrz Agatą Gadziałą, Domowi Kultury “Sokół” z Panią Dyrektor Aleksandrą Korabiowską i Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie Panią Anną Słowik. Większość stoisk położona była w hali namiotowej, dzięki czemu pogoda nie była nam straszna. Wybór był naprawdę ogromny i różnorodny. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Gościliśmy takich wystawców jak: Anna Grabiec, Halina Niemiec, Jadwiga Stanek, Barbara Ochab, Ewa Tarańska, Małgorzata Lubas, Natalia Kopiec, Michał Kowalewicz, Agnieszka Rzucidło, Lidia Bielenda, Iwona Jacek, Jadwiga Moskwa, Grzegorz i Dariusz Tomczyk, Kinga Bosek Sikora z Pauliną Kozak-Michoń, Natalia Stefanik, Dorota Zielińska, Tomasz Gwiszcz, Paweł Gwiszcz Barbara Zagrodnik, Natalia i Arkadiusz Pasternak oraz Maria Tokarz. Nie mogło zabraknąć Kół Gospodyń Wiejskich, którzy jak zawsze serwowali pyszności tj. potrawy na stół wigilijny, przeróżne ciasta oraz inne smakołyki. W tym roku zgłosiły się KGW Łętownia, KGW Glinik Charzewski, KGW Glinik Zaborowski oraz KGW Grodzisko. Pani Karolina Worosz-Zeid miała w swojej ofercie kule do kąpieli. Każda o innym kształcie i zapachu. Pani Monika Muszyńska sprzedawała przeróżne przetwory a Przedszkole Samorządowe “Michałki” rozdawały pierniki idealne na te święta. Ja również dostałam pięknego pierniczka w kształcie serca z białym lukrem za co serdecznie dziękuję. Ze stoiskiem był również Ośrodek szkolno-wychowawczy oraz Szkoła Podstawowa nr 2 w Strzyżowie. Nie zabrakło kwiaciarni kreatywnej Filiko Floro, która miała piękne stroiki i kompozycje kwiatowe.
Na Jarmarku oprócz rękodzieła, pysznych potrwa i tłumów mieszkańców, goście mogli posłuchać kolęd. Podczas tegorocznego jarmarku na scenie wystąpili znani i lubiani lokalni artyści “Barwy Jesieni” oraz “Stryki i Stryjenki”. Oba zespołu działają przy Domu Kultury “Sokół”. Pierwsza Grupa Śpiewacza działa od 2007r. Obecnie liczy 9 osób. Pracuje pod kierownictwem muzycznym Pana Janusza Grochowskiego. W swoim repertuarze posiada pieśni ludowe, religijne, biesiadne i patriotyczne. Podczas Jarmarku zaprezentowali takie kolędy jak: Przylecieli Anieli, Szła Kolęda, Najświętsza Panienka i inne.
Natomiast Grupa Folklorystyczna “Stryki i Stryjenki” powstała w 2006r. Celem utworzenia zespołu było upowszechnienie dawnego, często zapomnianego folkloru najbliższych okolic Strzyżowa. Działają pod kierownictwem Pana Jacka Wojtunia. Repertuar mają różnorodny i bogaty. Na scenie obok choinki zaśpiewali m.in Idą, idą Kolędnicy, Hej byliśmy bracia, w noc się głos rozlega oraz kilka innych.
Kolejną atrakcją w centrum Strzyżowa było rozstrzygnięcie konkursu na “najpiękniejszą Gwiazdę Betlejemską” dla szkół i przedszkoli. Do konkursu zgłosiło się 19 prac plastycznych dzieci z Przedszkola Samorządowego w Tropii, Szkoły Podstawowej im. Stanisława Kostki w Grodzisku, Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Strzyżowie, Zespołu Szkół w Wysokiej Strzyżowskiej, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Strzyżowie, Szkoły Podstawowej im. Hugona Kołłątaja w Gliniku Zaborowskim, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Kantego w Wysokiej Strzyżowskiej, Szkoły Podstawowej i Świetlicy z Dobrzechowa. Gwiazdy Betlejemskie zrobiły ogromne wrażenie na odwiedzających. Każda inna. Każda wyjątkowa. Pomysłowość dzieci i opiekunów wykonujących prace plastyczne przeszła wszelkie oczekiwania, aczkolwiek jury w składzie Pani Agata Gadziała – Burmistrz Strzyżowa, Pan Robert Godek – Starosta Strzyżowski, Pani Anna Krok – instruktor Domu Kultury “Sokół” oraz Pani Anna Słowik – Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie biorąc pod uwagę estetykę, pomysłowość, nawiązanie do tematu oraz bogactwo zastosowanych technik i materiałów plastycznych postanowiło nagrodzić następujące grupy z szkół Gminy Strzyżów w dwóch kategoriach wiekowych:
I Kategoria wiekowa (4-6 lat)
I miejsce – Grupa BIEDRONKI z Przedszkola Samorządowego w Tropii
II miejsce – Grupa KRASNALE z Przedszkola Publicznego w Wysokiej Strzyżowskiej
III miejsce – Grupa PSZCZÓŁKI z Przedszkola Samorządowego w Tropii

II Kategoria wiekowa (7-15)
I miejsce – Szkoły Podstawowej im. Hugona Kołłątaja w Gliniku Zaborowskim
II miejsce – Grupa INKLUZY ze Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Grodzisku
III miejsce – Świetlica Szkolna – Grupa VI Szkoły Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Strzyżowie

Nagrodzeni otrzymali dyplomy, słodycze oraz vouchery. Bardzo dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do wzięcia udziału za rok, albowiem konkurs będzie tradycją w naszej Gminie.
Na koniec swoim wykonaniem zachwycili dzieci z przedszkola samorządowego “Michałki”. Każdy wierszyk, każdy gest, każdy dzwięk kolędy świadczyły o wielkim zaangażowaniu najmłodszych oraz ich opiekunów. Przedszkolaki kolędowali z wielka pasją, wkładając w to całe swoje serduszko. Publiczność była oczarowana i całkowicie wprowadzona w niezwykle świąteczny nastrój. W występie przeplatały się kolędy i wierszyki, które wywoływały usmiechy na twarzach licznie zebranych wokół sceny widzów, a niejeden rodzic ocierał łzę wzruszenia. Gromkie brawa od publicznośći były najlepszym dowodem dla dziecięcego trudu i serca włożonego w występ. Ponadto przez cały czas trwania Jarmarku po płycie Rynku spacerował olbrzymi miś z którym dzieci chętnie robiły sobie zdjęcia a nawet zdarzały się przytulasy.
Ależ tu się działo! Udział w tego rodzaju wydarzeniu pozwolił nam jeszcze lepiej poczuć niezwykłą atmosferę tego czasu. Tu było już naprawdę czuć magię świąt unoszącą się w powietrzu.

Natalia Fortuna

Partnerzy

Skip to content