Strzyżowski Teatr PRIMA APRILIS ubił niezły interes…
27 listopada 2022
“Jedyna taka noc z kolędą i humorem…”
8 stycznia 2023

Kiermasz Bożonarodzeniowy 2022 oraz Spotkanie z Mikołajem

dla Najmłodszych w strzyżowskim „Sokole”

Odkąd sięgam pamięcią Święta Bożego Narodzenia były dla mnie iście baśniowym czasem, a to głównie za sprawą filmów, które pojawiały się wówczas w telewizji bądź na ekranach kin. Zagraniczne, małe miasteczka zaśnieżone niczym krainy z bajek , oświetlone tysiącami lampek, pięknie ozdobione wspaniałymi dekoracjami. To właśnie w te Święta spełniały się wszystkie życzenia a ludzie stawali się dla siebie lepsi. Te wszystkie wyjątkowe ozdoby, które ja pamiętam z lat młodzieńczych obecnie można kupić niemalże w każdym sklepie. Natomiast dla mnie wyjątkowe są te, które można nabyć na lokalnych kiermaszach i jarmarkach świątecznych, gdyż oprócz tego że są piękne i oryginalne to mają w sobie jeszcze coś więcej … serce, które każdy artysta –rękodzielnik wkłada w swoje wyroby.

4 grudnia, tradycyjnie w strzyżowskim „Sokole” odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy. W tym roku cieszył się on ogromnym zainteresowaniem ze strony wystawców, a było ich aż 25. Nasz  Kiermasz obfitował w bogactwo materiałów oryginalnie wykorzystanych, wzorów i pomysłów. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Bałwanki i anioły, w różnym wydaniu, stroiki świąteczne z naturalnych gałązek lub takie, które przetrwają znacznie dłużej. Choinki,  zabawne skrzaty, oryginalne kartki świąteczne, dekoracje do domu, na drzwi, elementy dekoracji stołu w kolorach jakie tylko można sobie wymarzyć, coś dla dorosłych i dla dzieci tych bardzo małych i ciut starszych. To wszystko i znacznie więcej można było zobaczyć w holu naszego „Sokoła”.  Nie zabrakło również pięknych makram w różnym wydaniu, bombek z różnorodnych materiałów oraz wspaniałych wypieków, naturalnych produktów, które w obecnych miesiącach przydadzą się by wzmocnić odporność.  Mogliśmy podziwiać prace lokalnych artystów Iwony Bosek, Anny Grabiec, Jadwigi Stanek, Iwony Maczugi, podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej z Różanki oraz Dziennego Domu Senior Wigor z Zawadki , Iwony Świerczek, Cukierni Sweetlandia, która przygotowała pięknie zdobione i smakowicie pachnące pierniczki oraz inne cudnie zdobione słodkości i deserki, Centrum Integracji Społecznej oraz Środowiskowego Domu Samopomocy. Nie zabrakło również  wystawców spoza Strzyżowa i okolic. Wyjątkowym, oryginalnymi pracami mogły poszczycić się Magdalena Biodrowicz i Agata Zawada z okolic Sanoka, Beata Głowaty z okolic Jasła, Anna Kucab z Czudca, Ewa Tarańska, Beata Hart,  Natalia Stefanik, Grażyna Stefanik, Barbara Zagrodnik, Anna Szuberla, Małgorzata Lubas,  Sylwia Lasek  – Rodzinne Gospodarstwo „Spod Lasu”, która przygotowała zestawy naturalnych maści na przeziębienie oraz zestawy serów kozich a także stroiki ichoinki świąteczne.Pan Stanisław Strzęp PASJA SERA z Krzemiennej przygotował sery krowie a naturalne produkty kosmetyczne i spożywcze przygotowała pani Agnieszka Kozubek Forever. Natomiast Anna Ziobro, pisarka z Rzeszowa, zaprezentowała swoje książki idealne na długie zimowe wieczory.

Gdy hol wystawowy  zamienił się w świąteczne targowisko sala widowiskowa przeobraziła się bajeczne mieszkanie Mikołaja, a prezenty pod choinką czekały na tłumnie przybywające, grzeczne dzieci. Kiedy wybiła godzina 14.oo do naszego Domu Kultury zawitał upragniony i długo wyczekiwany siwy Pan w czerwonym płaszczu. Tym razem zagościł u nas Mikołaj obdarzony talentem muzycznym. Grając na gitarze przywitał dzieci i ich najbliższych piosenką pt. „Pada śnieg”. Kiedy długo wyczekiwany przybysz odpoczywał po nużącej podróży – w końcu od rana roznosi prezenty, Lenka Janik – Solistka Studia Piosenki zaśpiewała dla niego „Słoneczną wycinankę” . Piosenka ta stanowiła  propozycja dla najmłodszych na długie, zimowe wieczory. Po wykonaniu wspólnego zdjęcia z Mikołajem nastał najprzyjemniejszy moment – wręczanie prezentów. A podarunki wędrowały dla wszystkich dzieci bez względu na wiek każdemu sprawiając ogromną radość. Dla tych, którzy napisali list do Świętego Mikołaja nie sprawiło żadnego problemu odgadnięcie zawartości pakunków, a dla tych którzy tego uczynić jeszcze nie mogli ze względu na wiek była to ogromna niespodzianka. Prezenty zostały wręczone, zdjęcia z Niezwykłym Gościem zostały wykonane czas więc na pożegnanie … My jednak się nie żegnamy lecz mówimy do zobaczenia w następnym, 2023 Roku podczas kolejnych wydarzeń realizowanych przez strzyżowski DK.

Drodzy Państwo przygotowany przez nasz Kiermasz i spotkanie z Mikołajem to tylko przedsmak świątecznego okresu. Nie zapominajmy jednak, że Święta Bożego Narodzenia to nie tylko pięknie udekorowany dom, wspaniałe potrawy na stole, które wypełniają niezwykłym zapachem nasze domostwa podczas przygotowań do wigilijnej wieczerzy. Boże Narodzenie to przede wszystkim ludzie, nasi najbliżsi, a najcenniejszym jest fakt, że możemy przeżywać z nimi ten wyjątkowy czas, który jest równocześnie zwieńczeniem kończącego się roku.  W tym pędzącym niezwykle dziś świecie, życzę Państwu i sobie by stać się na moment dzieckiem, które po raz pierwszy przeżywa święta. Które cieszy niemal wszystko, co związane jest z tym jakże radosnym czasem. Wszystkiego, co najlepsze na te Święta i Nowy Rok!  

Anna Krok  – instruktor DK „Sokół”

Partnerzy

Skip to content