Prace autorstwa Ireny Bieryło
4 kwietnia 2023
Cztery pory zapomnienia…
14 kwietnia 2023

Kiermasz Wielkanocny 2023
na Strzyżowskim Rynku

Strzyżowski Dom Kultury od wielu lat jest organizatorem Świątecznych kiermaszy. Dotychczas odbywały się one w murach strzyżowskiego „Sokoła” i zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród regionalnych wystawców i mieszkańców naszej Gminy. Biorąc jednakże pod uwagę bardzo duże zainteresowanie artystów rękodzielników udziałem w naszym wydarzeniu postanowiliśmy tegoroczny Kiermasz Wielkanocny, zaplanowany na 26 marca przenieś

na płytę strzyżowskiego Rynku. Dzięki wsparciu Burmistrza Strzyżowa i przy współpracy z zaprzyjaźnionymi jednostkami tj. Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji w Strzyżowie, Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej im. Z. Leśniaka, Powiatowe Centrum Kultury w Wiśniowej i życzliwości Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzyżowie powstał duży pawilon wystawienniczy, gdzie zaprezentowało się czterdziestu twórców.

Święta wielkanocne kojarzą się z pięknymi, żywymi kolorami, nic w tym dziwnego gdyż przyroda będąc niejako w objęciach Morfeusza budzi się na nowo do życia. Pojawiają się pierwsze wiosenne, wielobarwne kwiaty, na drzewach także nie brakuje pierwszych oznak wiosny a trawa nabiera iście cudownie soczystej zieleni. Taki też był nasz kiermasz – kolorowy, różnorodny, na którym nie brakowało fantastycznych pomysłów. Swoje wyroby zaprezentowali rodzimi artyści oraz twórczy z bliższych i dalszych miejscowości jak Krosno, Rzeszów, Jasło, Czudec, Babica, Stara Wieś, Głogów Małopolski. Mogliśmy podziwiać piękne prace Iwony Bosek, Anny Grabiec, Grażyny Stefanik, Natalii Stefanik, Moniki Ziobro „Pracownia mchu”, Iwony Pilch, Jadwigi Stanek, Jadwigi Żarek, Anety Wieszczek, Krystyny Gontarz, Anny Kucab, Małgorzaty Zimnej, Małgorzaty Lubas, Ewy Tarańskiej, Klaudii Strycharz, Haliny Niemiec, Sabiny Kumor, Doroty Zielińskiej, Marioli Bieleckiej, Kazimiery Kidackiej, Ewy Nowak, Sylwii Lasek – Rodzinne Gospodarstwo „Spod Lasu”, Marii Daty, Renaty Ogrodnik, Ewy Fąfary i Marty Koniuszy. Jednak Święta Wielkanocne to nie tylko wspaniałe dekoracje ale także słodkie i smaczne wypieki: babki małe i duże oblane słodkimi polewami, mazurki, serniki, makowce oraz pięknie przyozdobione słodkie deserki, ciasta i ciasteczka które przygotowały: Koła Gospodyń Wiejskich z Łętowni, Grodziska i Dobrzechowa, Cukiernia Sweetlandia ze Strzyżowa, Pracownia „OlaOle” pierniki i słodycze oraz Karolina Holly. Na stoisku przygotowanymprzez Restaurację Bella Rosa i Zakład Przetwórstwa Mięsnego Marka Leśniaka można było posmakować m. in. wybornego tradycyjnego bigosu, żurku oraz wspaniałych wędlin. Swoje prace twórcze zaprezentowali również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Wysokiej Strzyżowskiej oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Strzyżowie. Mogliśmy podziwiać prace podopiecznych Centrum Integracji Społecznej, Środowiskowego Domu Samopomocy w Strzyżowie, Dziennego Domu Seniora „Wigor” w Zawadce a także Warsztatów Terapii Zajęciowej w Różance.

Na kiermaszu królowały pisanki wykonane różnymi technikami i materiałami, małe i duże, klasyczne i awangardowe, nie brakowało biżuterii, koszyczków, królików, kurczaczków wielkanocnych, stroików. Misterne serwety, makramy, kartki wielkanocne, barwne wianki w żywych i pastelowych kolorach, pomysłowe palmy zdobiły również stoiska wystawiennicze. Co roku twórcy zaskakują pomysłowością i jakże bogatą wyobraźnią. Nie ma tu, jak w sklepach, produkcji masowej każda pisanka, na każdym stoliku wygląda inaczej. Każda palma, stroik, serweta ma swój niepowtarzalny urok. Czasem połączenia materiałów zaskakują i napawają zachwytem innym razem zadziwiają misternością wykonania. Wyobraźnia nie ma tu ograniczeń. Przewodnikiem po kiermaszu była instruktor DK „Sokół” Katarzyna Strzępek a oprawę artystyczną zapewniła wspaniała Kapela Cajmery z Niebylca.

Dziękujemy twórcom, że zaszczycili nas swoją obecnością i Państwu, że zechcieliście odwiedzić nasze stoiska wystawiennicze. To właśnie dla Was i z myślą o Was wystawcy prezentują swoje rękodzieło. Pomimo, że pogoda nie rozpieszczała nas w tym dniu nasz Kiermasz cieszył się powodzeniem a dzięki tej niesamowitej feerii barw i wyjątkowej atmosferze panującej podczas tego wydarzenia każdy z nas mógł poczuć przedsmak zbliżających się Świąt.

Drodzy Państwo z okazji zbliżających się Świat Wielkiej Nocy życzymy przede wszystkim zdrowia i pogody ducha. Niech te Święta spędzone w gronie najbliższych Wam ludzi napełnią Wasze serca magiczną energią i miłością.

Anna Krok- instruktor DK „Sokół” w Strzyżowie

Partnerzy

Skip to content