Integracja Polsko – Ukraińska
7 kwietnia 2022
Prima Aprilis zaprasza do współpracy
25 kwietnia 2022

Kiermasz wielkanocny – fotorelacja

Każde obchodzone święta są piękne i wyjątkowe na swój jedyny i niepowtarzalny sposób. Kiedy myślimy o tych niedawno minionych, czyli Wielkanocy, przychodzą nam do głowy różne skojarzenia. Przede wszystkim jest to okres związany z Męką i Zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa, ale któż z nas nie widzi budzącej się do życia po zimowym odpoczynku pięknej przyrody? Czy jest ktoś, kto nie dostrzega dekoracji świątecznych w sklepach, wiklinowych koszyczków, urokliwych baranków, zajączków, kurczaczków, oryginalnych, barwnych pisanek oraz palm? Wszystkie te najpiękniejsze świąteczne „atrybuty” można było podziwiać w jednym miejscu, w strzyżowskim „Sokole” podczas kolejnej edycji Kiermaszu Wielkanocnego.

Strzyżowskie kiermasze na dobre wpisały się w historię Domu Kultury. Spotykają się wówczas ludzie pełni pasji i miłości do tego co robią, lokalni rękodzielnicy nie zawsze nastawiający się na sprzedaż, jak sami podkreślają, a zależy im na wymianie doświadczeń, zaprezentowaniu nowych pomysłów. W Niedzielę Palmową tj. 10 kwietnia br. od samego rana strzyżowski Dom Kultury nabierał odświętnego wystroju. Przygotowane miejsca wystawiennicze zamieniały się w barwne stoiska. Feeria barw, różnorodne materiały i techniki, ciekawe zastosowanie tworzyw i surowców to wszystko sprawiało, że nie można było oderwać oczu od żadnego ze stoisk. Dziewiętnastu wystawców a wśród nich znani twórcy, którzy od lat są z nami związani, ale również nowi rękodzielnicy również spoza terenu Gminy Strzyżów. Pisanki wykonane z różnorodnych materiałów i rozmaitymi technikami jak np. decoupage, haftem krzyżykowym, udekorowane kolorowymi wstążkami, nitkami, pisanki tradycyjne itp. Wyjątkowe elementy dekoracji domu, stroiki, wianki, kompozycje na stół z wielobarwnych ozdobnych komponentów połączonych w oryginalny sposób. Nie zabrakło pieczonych , pachnących baranków. Były kompozycje z naturalnych surowców m.in. drewno, szyszki i mech, orzechy użyte w domkach na owady, Wykonane ze słomy urokliwe króliki, koszyki i kury. Można było również zakupić wyjątkowe anioły wykonane techniką makramy przeznaczone na różne okazje, całoroczne dekoracje domu, piękną i wyjątkową biżuterie, oryginalne kartki oraz piękne maskotki a także równie mięciutkie poduszki, które przykuwały dziecięce spojrzenia. Nie zabrakło także pracochłonnych serwet wykonanych haftem richelieu oraz haftem krzyżykowym.

Anna Krok – instruktor DK „Sokół”

Szanowni Państwo, bardzo dziękujemy, że w tym dniu tak licznie odwiedzaliście nasz Dom Kultury oraz naszą świąteczną ekspozycję przygotowaną przez tak wyjątkowych, uzdolnionych twórców – rękodzielników. Czas Wielkanocy jest zawsze wyjątkowym i pięknym okresem w roku kalendarzowym. Przeżyjmy go więc w zdrowiu, spokoju, z radością na twarzy i w sercu.

fot.K.Strzępek, P.Krok

Partnerzy

Skip to content