XX Wojewódzkim Konkursie Plastycznym “Na szkle malowane 2020”
16 marca 2020
Wystawa pana Wilfrieda De Meyera
31 marca 2020

„Kobiety górą…?”

Od wieków już na całym świecie,

Wciąż się mówi o kobiecie

Czy teściową jest czy matką,

Kobieta zawsze jest zagadką!

Niejeden już zaliczył wpadkę,

Chcąc rozwiązać tę zagadkę.

W sporze dwojga – każdy przyzna

Ofiarą zawsze jest mężczyzna!…”

 

Tymi słowami piosenki, rozpoczęliśmy w niedzielne popołudnie 8 marca program, a pretekstem do spotkania z publicznością, na płaszczyźnie satyryczno muzycznej było Święto Kobiet, jak się nie trudno domyślić.

od lewej: A.Sienkowska. B.Szlachta, L. Majewski, K.Kurpiel

Program, choć teoretycznie dedykowany paniom, zgromadził na widowni również sporą grupę panów. I tu punkt dla nich, bowiem każda wchodząca na salę kobieta otrzymała kruchego, acz pięknego tulipana od panów, wśród których prym wiedli Waldemar Góra i Paweł Midura, czyli Burmistrz i jego zastępca.

Rozpoczęliśmy piosenką, do której słowa napisał Leszek Majewski, jedyny mężczyzna występujący w otoczeniu kobiet na scenie. I sam od początku przyznał, że choć parytety tego wieczoru są dla niego niekorzystne (dwanaście do jednego) nie czuje się przegrany, mając w pamięci niegdysiejszą słynną dysproporcję: dwadzieścia siedem do jednego. No i już było wesoło!

Karolina Ćwiąkała

Później bawiły publiczność znakomite teksty na temat Dnia kobiet, których autorami są Marian Załucki i Zdzisława Górska. Męski punkt widzenia przedstawił Leszek Majewski, a alternatywne kobiece spojrzenie zaprezentował silny żeński kwartet : Kinga Dulęba Fic, Gabrysia Galej Mularz, Renata Turoń i Karolina Ćwiąkała.

Kolejnym mocnym punktem programu były felietony Marii Czubaszek, prezentowane lekko „chropowatym” głosem Barbary Pieczek.

Piszę śmiało, że to mocny punkt, bo publiczność spontanicznie i żywo

reagowała na trafne, pełne inteligentnego humoru spostrzeżenia autorki, typu: „mężczyzn można zmieniać, ale mężczyzny zmienić nie można!..”. Albo takie: „ideałem mężczyzny jest facet z walizką. Za drzwiami.” Lub chociażby dywagacje na temat mężczyzn, którzy dawniej woleli blondynki, a teraz wolą… blondynów.

Nie muszę dodawać, że wybór Basi nie był przypadkowy. Była bardzo prawdziwa i przekonująca w roli doświadczonej, spostrzegawczej kobiety, puentującej absurdy codziennego życia.

W solowych popisach (i tu również punkty dla pań!)mogliśmy podziwiać Gabrysię Galej Mularz oraz Karolinę Ćwiąkałę.

Aleksandra Sienkowska, Klaudia Kurpiel

Gabrysia wcieliła się w rolę adeptki szkoły wieczorowej, przygotowującej się do poprawki z gramatyki (czy z gramatyki…?) Wyjście na prywatkę wywołało lawinę wydarzeń, w efekcie których bohaterka stanęła przed dramatycznym wyborem pomiędzy wiedzą a szczęściem osobistym.

I tu od czego są koleżanki! Najlepsza kumpela pomogła znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie.

Cały skecz był utrzymany w konwencji rozmowy telefonicznej, bo tak to wymyślił autor Jerzy Baranowski, a Gabrysia zagrała tak wiarygodnie, jakby nie jedną poprawkę miała już za sobą…

Z kolei Karolina w „Poradniku pani Hanki”, błyszczała wprost doświadczeniem, znajomością małżeńskich problemów i relacji damsko -męskich, dzieląc się swoimi poradami z autorami listów z wakacji.

Zbigniew Korpolewski, który tekst napisał, zapewnił połowę sukcesu tej scence. Reszty dopełniła sama Karolina, znakomicie wywiązując się z roli ekspertki i przy okazji świetnie bawiła publiczność!

Równie dobrze jak sądzę bawili się widzowie podczas skeczu „Mężowie na zakupach”. Zagrały w nim Gabrysia, Renata i Karolina. A temat był gotowy. W internecie natknęłam się na zabawne opowieści kobiet o tym, jak skończyło się wysłanie męża lub partnera na zakupy.

Trzeba wspomnieć, iż Karolina sama poszerzyła ów skecz, dokonując tak zwanej kompilacji. Mowa o tekście spopularyzowanym przez Joannę Kołaczkowską z kabaretu Hrabi (Marcinek, któremu ojciec ma przebrać pieluchę).

Burmistrz Strzyżowa: Waldemar Góra

I na koniec jeszcze kilka słów o piosenkach w programie. Chciałam aby równoważyły ten żartobliwy ton, jaki nadawały skecze, teksty. Aby ta muzyczna chwila była momentem oddechu, odpoczynku, aby wszystkiego „nie zaśmiać”.

Dlatego wybrałam utwory spokojne, skłaniające do refleksji nad słowem, nad tym co jednak czasami nas boli, dotyka, co wpływa na nasze życie i często zmienia je nieodwracalnie.

Bohaterkami były oczywiście kobiety, a przepięknie zaśpiewały je: Nikola Bobek, Ola SienkowskaGabrysia PieczekMagdalena Miązek, , Klaudia Kurpiel i Alicja Łabaj. Ja także miałam okazję zaśpiewać w tym koncercie z moimi solistami, z czego bardzo się cieszę.

Dziękuję wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w tym programie, dziękuję za ciepłe i miłe słowa kierowane do wykonawców po koncercie.

Nie mogę zapomnieć także o tych, którzy pomogli mi w jego realizacji, a byli to: Leszek Drygaś, Paweł Krok, Bartek Płoucha , Marysia Raś oraz Ola Karabiowska.

Gdy odbieraliśmy kwiaty i podziękowania od Burmistrza, Leszek Majewski sparafrazował tytuł programu, który na koniec zabrzmiał: „Kobiety z Górą !” I tym hasłem kończę!

Barbara Szlachta

 

 

Partnerzy

Skip to content