Sesja zdjęciowa Zespołu Pieśni i Tańca “Małe Pogórze” w Wiśniowej
7 listopada 2024
Mikołaj na Strzyżowskim Rynku
29 listopada 2024

Koncert Zespołu “Perła” oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca “Małe Pogórze”

Koncert Zespołu Młodzieżowego “Perła”  i  występ Zespołu Pieśni i Tańca “Małe Pogórze”

W dniu 14 listopada w DK w Strzyżowie odbył się występ Zespołu dziecięcego Pieśni i Tańca Małe Pogórze oraz koncert Zespołu Młodzieżowego Perła” z Ukrainy.

Zespół Pieśni i Tańca Małe Pogórze działający przy DK w Strzyżowie zatańczył poloneza, tańce z okolic Cieszyny oraz tańce lubelskie. Zespół został bardzo ciepło przyjęty i zachwycił strojami oraz tańcami publiczność zgromadzoną w Domu Kultury na czele z Panią Burmistrz Agatą Gadziałą, Panem Starostą Robertem Godkiem, Księdzem Proboszczem Wysokiej Strzyżowskiej Marianem Raźnikiewiczem oraz Panią sołtys Wysokiej Strzyżowskiej Katarzyną Ziobro.

Zespół Pieśni i TańcaPerła został zaproszony przez księdza Proboszcza Parafii Wysoka Strzyżowska Mariana Raźnikiewicza. Ksiądz Proboszcz wraz z parafianami otworzyli swoje serca i ugościli w swoich domach księdza Krzysztofa Panasowca i instruktorkę tańca Panią Galenę Regecką oraz kilkunastu młodych artystów, którzy przebywali u nich w dniach 13-15 listopada br.

Zespół ten skupia uczniów Sobotnio-Niedzielnej Szkoły Języka Polskiego działającej przy Parafii Narodzenia NMP w Dolinie na Ukrainie (30 km od Kałusza – Archidiecezja Lwowska). Proboszczem tej Parafii oraz Dyrektorem i założycielem jest ksiądz Krzysztof Panasowiec, który przez 26 lat gorliwie pracuje w swojej wspólnocie parafialnej. Jest polskim kapłanem z Bełżca.  Mawia:  “…Zawsze pragniemy kultywować tradycję kultury polskiej na Kresach Wschodnich”.

W tych dniach naszego świętowania polskiej niepodległości dzieci i młodzież żyjąca na Ukrainie, ale mająca polskie korzenie zaprezentowała program ludowo-patriotyczny Lecą żurawie, nawiązujący do historii z Osetii Północnej, gdzie postawiono pomnik celem upamiętnienia zrozpaczonej matki, której siedmiu synów zginęło podczas  II wojny światowej. Tych, którzy oddali swoje życie na wojnie upamiętniono jako odlatujące żurawie. Poprzez taniec i śpiew patriotycznych pieśni nasi goście obudzili w nas prawdziwie patriotycznego ducha i miłość do Ojczyzny. Uwagę widzów przykuwały piękne występy i barwne stroje młodych artystów.

Dzieci rozgrzały serca widzów i pokazały, że można kochać Polskę, mieszkając na Ukrainie, wyrażając swoją miłość do Ojczyzny śpiewem, tańcem i POLSKĄ mową. Niech więc miłość do naszej Ziemskiej Matki, której na imię Polska nas jednoczy, wzmacnia i pozwala żyć z nadzieją w sercu na lepsze jutro. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” wszystkim DOBROCZYŃCOM za przyjęcie i ofiarne serca, które pokazały szczere przywiązanie do Kresów Rzeczypospolitej.

                                                                            Natalia Fortuna                                                                                                               Ks. Proboszcz Marian Raźnikiewicz

GALERIA

Partnerzy

Skip to content