Ogólnopolski Konkurs Tańca Ludowego w Trzcianie
3 listopada 2021
Występ finałowy – “Polonez z Siemaszką”
6 listopada 2021

Ku pamięci naszych artystów…

Zygmunta Zabłyszcza, Emila Czai, Edwarda Gadziny

Listopad to czas, kiedy nasze myśli w sposób szczególny wędrują w stronę osób, których już nie ma wśród nas. Odwiedzając groby moich najbliższych, przechodząc alejkami cmentarzy słyszałam rozmowy przechodniów wspominających nieżyjących krewnych i znajomych. To było bardzo wzruszające i wyjątkowe doznanie.

Na przestrzeni niespełna trzech lat odeszli wspaniali ludzie, którzy od lat związani byli ze strzyżowskim Domem Kultury, których miałam przyjemność znać i współpracować z nimi. Pozostawili oni po sobie nie tylko ciepłe wspomnienia ale także swoje prace malarskie i rzeźbiarskie. Chcąc oddać im hołd i przywołać ich pamięć postanowiłam przygotować wystawę poświęconą Zygmuntowi Zabłyszczowi, Emilowi Czai oraz Edwardowi Gadzinie. Dzięki uprzejmości rodzin oraz Ośrodkowi Kultury z Niebylca udało się stworzyć ekspozycję, która w dużym skrócie prezentuje dorobek artystyczny tych wyjątkowych ludzi, których łączyła nie tylko miłość do sztuki ale także przyjaźń trwająca przez lata.

Zygmunt Zabłyszcz urodził się w 1931 r. w Unisławiu. Okres dzieciństwa i młodości spędził w Chełmnie jako wychowanek tamtejszego Domu Dziecka. Następnie wyjechał do Głuchołazów, gdzie ukończył szkołę zawodową. Po odbyciu służby wojskowej w 1954 r. przybył do Gwoźnicy Górnej. Początek jego pracy twórczej przypada na rok 1945, bo już jako młody chłopak zaczął interesować się malarstwem. Malował obrazy realistyczne, sakralne i pejzaże, sceny rodzajowe, martwe natury. Tworzył portrety, a nawet kompozycje z pogranicza abstrakcji malarskiej. Był artystą niezwykle wrażliwym na piękno natury, ciężką pracę i trud rolnika, które ukazywał w większości swoich dzieł. Jego dorobek artystyczny prezentowany był na wystawach regionalnych i wojewódzkich, a prace znajdują się w zbiorach placówek kultury, muzeów, zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.W zakresie twórczości artystycznej otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym m.in.: nagrodę twórczą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie (1973 i 1997 r.), nagrodę twórczą Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego (1980 r.), wyróżnienie w III Wojewódzkiej Wystawie Plastyki Amatorskiej WDK w Rzeszowie (1989 r.), wyróżnienie w II Wojewódzkiej Wystawie Malarstwa Amatorskiego „Ziemia Rzeszowska” (1995 r.). Zygmunt Zabłyszcz odszedł 17 kwietnia 2019 r.

Emil Czaja urodził się w 1935 roku w Wysokiej Strzyżowskiej. Dzieciństwo i lata młodzieńcze spędził w rodzinnej wsi, kontynuując naukę szkolną, ucząc się zawodu murarza oraz pomagając rodzicom w gospodarstwie rolnym. Talent rzemieślniczy odziedziczył po ojcu, który oprócz murarki zajmował się ciesielką i stolarką. Pan Emil już jako młody chłopak próbował wykonywać różne przedmioty z drewna, ale nie były to jeszcze rzeźby. Po zdobyciu uprawnień budowlanych ciężko pracował w zawodzie budując wiele domów w Dobrzechowie i okolicy. Jego młodzieńcze pasje i zainteresowania artystyczne rozwinęły się dopiero po przejściu na emeryturę. Skupiał się głównie na rzeźbie. Pierwsze samodzielnie wykonane prace rzeźbiarskie o tematyce sakralnej i świeckiej przypadają na rok 2001. Głównym motywem jest ukrzyżowany Chrystus, sceny z Męki Pańskiej, stacje Drogi Krzyżowej i figurka Matki Bożej. Tworzywem rzeźbiarskim jest drzewo wiśniowe, brzozowe, lipowe i dębowe. Artysta prezentował swoje prace na licznych wystawach w Dobrzechowie, Różance, Tułkowicach, Strzyżowie, Godowej, Skansenie w Kolbuszowej i Radomyślu Wielkim. W latach 2006, 2008 i 2010 Pan Emil otrzymywał wyróżnienia na Wojewódzkim Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej im. Antoniego Rząsy w Rzeszowie. Pierwszą nagrodę zdobył na Powiatowym Biennale Sztuki Ludowej we Frysztaku w 2007 i 2009 roku.Wiele prac Emila Czai znajduje się w prywatnych zbiorach w Stanach Zjednoczonych, Francji, Austrii i na Ukrainie. Emil Czaja zmarł 7 grudnia 2020 r.

Edward Gadzina urodził się w 1942 roku w Strzyżowie. Dzieciństwo i lata młodzieńcze spędził w Godowej, kontynuując naukę szkolną i ucząc się zawodu. Talent rzemieślniczy odziedziczył po dziadku, swoje pasje i zainteresowania obróbką drewna rozwijał od 2000 roku, skupiając się głównie na rzeźbie i płaskorzeźbie. Od dzieciństwa natomiast interesował się malarstwem. Pierwsze samodzielne prace rzeźbiarskie miały tematykę sakralną i świecką. Tworzywem rzeźbiarskim, z którego korzystał było drewno lipowe. W dorobku artysty są prezentacje prac na wystawach w Strzyżowie, Wiśniowej, Frysztaku, Niebylcu, Rzeszowie oraz w Słowacji. Na szczeblu powiatowym Edward Gadzina zdobył dwie nagrody: II miejsce w dziedzinie rzeźby i II miejsce w dziedzinie malarstwa na II Powiatowym Biennale Sztuki Ludowej „Tradycja” we Frysztaku. Edward Gadzina był barwną postacią artystyczną. Oprócz rzeźby i malarstwa artysta zajmował się również muzyką. Był członkiem zespołu harmonijek ustnych „Stryki” działającego przy Domu Kultury, wraz z towarzyszącym mu zespołem śpiewaczym „Wujanki”. W roku 2009 „Stryki i Wujanki” zdobyły dwie II nagrody, pierwszą na Przeglądzie Zespołów Emerytalnych w Boguchwale i kolejną w Ryglicach. Natomiast w 2010 roku obydwa zespoły zdobyły na tymże konkursie wyróżnienie, zaś sam Edward Gadzina w grze indywidualnej na Przeglądzie Zespołów Emerytalnych zdobył wyróżnienie. Pan Edward grał na instrumentach muzycznych własnej konstrukcji: bębnie i oryginalnej gitarze. Edward Gadzina zmarł 4 kwietnia 2021 r.

Rok temu pożegnaliśmy również Pana Adama Kluskę. Ten wyjątkowy człowiek wrósł w historię Domu Kultury swoją obecnością niemalże na każdym wydarzeniu przez nas realizowanym. Niestety tak bardzo zasłużony dla Strzyżowa człowiek ze względu na panującą pandemię odszedł w sposób niezwykle cichy i skromny. Jednakże w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie 4 listopada br. pamięć o Panu Adamie została uczczona w sposób niezwykły, w gronie osób szczególnie mu bliskich.

Zapraszam do zwiedzania wystawy. Może przywoła ona wspomnienia o ludziach, których pewnie nie raz mijaliście Państwo na ulicy, może nawet mieliście okazję ich poznać lub po prostu prace tych twórców macie Państwo w swoich domach.

Anna Krok – instruktor DK „Sokół”

Partnerzy

Skip to content