Koncert “Życia mała garść…:”
5 listopada 2022
Strzyżowski Teatr PRIMA APRILIS ubił niezły interes…
27 listopada 2022

Lekcja folkloru w strzyżowskim „Sokole”

W piątkowy poranek, 18 listopada, sala widowiskowa Domu Kultury wypełniła się cudownym gwarem i śmiechem najmłodszych mieszkańców naszego miasta i okolic. Mieliśmy ogromną przyjemność gościć wówczas wychowanków Przedszkola Samorządowego „Michałki, Przedszkola Niepublicznego Sióstr Serafitek oraz Placówki Wesoły i Kreatywny Przedszkolak. Zaprosiliśmy ich do udziału w folklorystycznej podróży po Polsce…

 

Wyprawie tej dowodziła Pani Agata Skiba – instruktor folkloru, która z pomocą dwóch prowadzonych przez siebie dziecięcych zespołów „Małe Pogórze” i „Mały Frysztak” przybliżyła najmłodszym piękno i specyfikę tradycji ludowych poszczególnych regionów naszego kraju. I tak mogliśmy podziwiać nasze polskie tańce narodowe „Poloneza”, „Kujawiaka”, „Krakowiaka” oraz te z okolic Podkarpacia jak „Gacok” czy szereg tańców charakterystycznych dla samego Strzyżowa i Cieszyny. Aby jeszcze pełniej przybliżyć najmłodszym uroki tradycji do udziału w lekcji zaproszeni zostali również Soliści Studia GOKART działającego we Frysztaku.

Lekcja folkloru w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Pogórze” i Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Frysztak” to pierwsze takie wydarzenie realizowane z Gminnym Ośrodkiem Kultury we Frysztaku. Wyjątkowo cenna i potrzebna w dzisiejszych czasach inicjatywa, której celem jest przybliżenie najmłodszym wartości i piękna naszej narodowej tradycji. Serdecznie dziękuję Pani Agacie Skibie za przygotowanie całego wydarzenia już dziś zapraszając uczniów na kolejne lekcje planowane w najbliższych miesiącach.

Anna Słowik-DK

Partnerzy

Skip to content