„Literatura i dzieci – Nasze pasje”
28 listopada 2016
Spotkanie z Mikołajem dla najmłodszych
6 grudnia 2016

Młodzieżowe Konfrontacje Muzyczne 2016

W strzyżowskim Domu Kultury „Sokół” już po raz drugi, w dniach 2-4 grudnia odbyły się Młodzieżowe Konfrontacje Muzyczne. Jak zapewniali jurorzy i organizatorzy poziom artystycznych zmagań był niezwykle wysoki, a sam werdykt stanowił sumę działań matematycznych. Finałowy koncert zakończyła znakomita, polska piosenkarka Anna Jurksztowicz.

Ta muzyczna impreza adresowana jest do młodzieży w wieku od 16 do 25 lat. Do tegorocznego konkursu zgłosiło się aż 15-ścioro młodych, uzdolnionych amatorów piosenkarzy. Oficjalne otwarcie MKM oraz przesłuchanie konkursowe odbyło się 3 grudnia. Przed finałowym koncertem odbyły się konsultacje z jurorami oraz warsztaty wokalne, które poprowadzone zostały przez Annę Jurksztowicz.

Jury MKM 2016

Anna Jurksztowicz – wokalistka jazzowa, piosenkarka oraz producentka muzyczna. Autorka dziewięciu albumów muzycznych. Już jako nastoletnia adeptka sztuki piosenkarskiej wyśpiewała jedne ze swoich najpopularniejszych utworów, które specjalnie dla niej napisali: Krzesimir Dębski i Jacek Cygan. Studiując śpiew klasyczny zasfascynowała jazzem i muzyką pop. Jej głos usłyszeć także można w wielu produkcjach wytwórni filmowej Walta Disneya, takich jak: „W pustyni i w puszczy”, „Prosiaczek i Przyjaciele”, „Kubuś i Hefalumpy”.

Jerzy Dziobak –redakcja muzyczna Polskie Radio Rzeszów.

Andrzej Ballo –poeta, literat, muzyk. W lutym 2015 roku na deski teatru wszedł komediodramat jego autorstwa „Wszystko przez Judasza”, w reżyserii Stefana Friedmana i Piotra Szwedesa, jest autorem tekstów piosenek z płyty „Poza czasem – muzyka duszy” Anny Jurksztowicz, jak również towarzyszy jej jako gitarzysta.

Wielki finał

Poziom umiejętności uczestników był bardzo wyrównany, do organizowanego dzień później wielkiego finału (4 grudnia) zakwalifikowało się sześcioro uczestników. Imprezę poprowadziła Elżbieta Lewicka wraz z Barbarą Szlachtą w asyście zespołu warsztatowo-festiwalowego. W niedzielne popołudnie sala widowiskowa DK „Sokół” gościła niecodzienną, pięcioosobową delegację gości z Kulmbach (Bawaria), która odwiedziła Strzyżów w ramach wizyty studyjnej. Przybyłych gości przywitał Mariusz Kawa – burmistrz Strzyżowa.

Na scenie zaprezentowali się wyróżnieni przez komisję uczestnicy: Dominika Sanecka, która zaśpiewała utwór Grażyny Łobaszewskiej „Czas nas uczy pogody” (sł. J. Cygan, muz. K. Dębski), Aleksandra Wajda w utworze Monika Urlik „Dla Ciebie” (sł. i muz. Monika Urlik)oraz – w akompaniamencie Piotra Saneckiego- Andżelina Drozd w piosence Maryli Rodowicz „Dworzec” (sł. Jan Wołek, muz. Jacek Mikuła).

Decyzją jury ex aequo na drugim miejscu uplasowali się: Aleksandra Sieńkowska i Hubert Reczek. Laureatka zaśpiewała „Wszystko co złe omija mnie” (sł. W. Młynarski, muz. Janusz Koman) Grażyny Łobaszewskiej, zaś Hubert Reczek wystąpił w utworze „Tylko ty i ja” zespołu Poluzjanci(sł. Janusz Onufrowicz muz. Kuba Badach). Pierwsze miejsce wyśpiewał Daniel Wiernasz piosenką „Długość dźwięku samotności” (sł. A. Powaga, muz. Myslovitz). Finalista podczas gali finałowej zaśpiewał utwór  wraz z Aleksandrą Kozubal zwyciężczynią ubiegłorocznych MKM (pierwsze miejsce ex aequo z Aleksandrą Tocką). Nagrody finalistom wręczyli: Mariusz Kawa – burmistrz Strzyżowa oraz Dagmara Preisner – wiceburmistrz Strzyżowa.

Recital Anny Jurksztowicz
Młodzieżowe Konfrontacje Muzyczne zakończył fenomenalny recital Anny Jurksztowicz, na którym można było usłyszeć piosenki pochodzące zalbumu: Dziękuję, nie tańczę. Były to utwory m.in.: Diamentowy Kolczyk, Hej, Man! czyStan Pogody. Pojawił się także utwór „Mama Afryka” o którym sama artystka powiedziała:„Chciałabym bardzo, aby ta piosenka stała się swego rodzaju hymnem, nawiązującym do tego, że nie wszyscy mają tak dobrze jak my…”. Usłyszeć można było także utwory zrepertuaru: Marka Grechutyi Ewy Dymarczyk oraz piosenki pochodzącez tzw. „hitów serialowych”, takich jak: „Ranczo” i „Matki, żony i kochanki”. W nowej, zwariowanej aranżacji usłyszeliśmy także piosenkę z serialowego intra „Na dobre i na złe”, którą razem z wokalistką śpiewała cała sala.      Zapewne mało kto wie, że pasją Anny Jurksztowicz poza śpiewaniemjest… gotowanie. Autorka wydała swoją książkę „IQuchnia czyli jak inteligentnie jeść i pić”. Jak sama przyznaje „Mój patent to prawdziwy pokarm, pyszne dania, które odżywiają, ale …nie tuczą. Bardzo łatwo jest ugotować smaczne jedzenie, mając do dyspozycji chleb, masło, smalec, śmietanę, sery, ciasto francuskie, makarony, ryż czy ziemniaki. Wszystkie te produkty już same w sobie są pyszne i będą dobre bez wykwintnego gotowania. Niestety, za przyjemność częstego ich jedzenia, bez wyciągania wniosków, płacimy nadwagą! Sztuką jest jeść i nie tyć. ”.

Cóż więcej można dodać, było to bardzo przyjemne, nostalgiczne, a zarazem i rozrywkowe spotkanie z Anną Jurksztowicz. Koncert ten był jednym z bardziej nietypowych koncertów i myślę, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie, bowiem repertuar był bardzo rozbudowany i zróżnicowany. Zgromadzona publiczność nie szczędziła piosenkarce braw, a oklaski te były tak gromkie, że nie obeszło się bez bisów.

Natalia Korab

Partnerzy

Skip to content