Informacja – umowy kierowane do Domu Kultury „Sokół”
12 lipca 2018
Nabór uzupełniający do dziecięcych grup baletowych.
1 sierpnia 2018

Monika Kubik – “Na cztery pory roku”

Od 18 lipca do 30 września 2018 r. w holu wystawowym strzyżowskiego “Sokoła” podziwiać można prace wspaniałej, rodowitej strzyżowianki Moniki Lebiedzińskiej. Ekspozycja obrazuje drogę twórczą artystki i jest efektem jej głębokich przemyśleń i doświadczeń.

PRZEMYŚLENIA O MOICH PRACACH ARTYSTYCZNYCH  JAK I O DRODZE Z NIMI ZWIĄZANĄ

    Zawszę kochałam fotografię, choć wcześniej malarstwo było moim dominującym językiem twórczym. W USA studiowałam właśnie malarstwo. Po zakończeniu nauki nadal czułam potrzebę kształcenia w tym kierunku, więc po egzaminach wstępnych i po przyjęciu na Akademię Sztuk Pięknych we Florecji (moje ulubione miasto we Włoszech) rozpoczęłam kolejne studia, na których z wyróżnieniem obroniłam dyplom licencjata malarstwa. W czasie studiów pracowałam w Galerii Sztuki, gdzie zdobyłam cenne doświadczenie oraz poznałam wielu utalentowanych artystów i właścicieli innych, słynnych galerii sztuki. Pracowałam również dorywczo na międzynarodowej uczelni artystycznej – Santa Reparta International School of Art (SRISA), gdzie służyłam pomocą studentom w studiu malarskim i graficznym.

Zakochałam się we Florencji, to przepiękne miasto z wyjątkowym artystycznym klimatem. Dlatego też postanowiłam kontynuować naukę na tamtejszej uczelni, na wydziale sztuki multimedialnej. Studia magisterskie to większa okazja do eksperymentowania z materiałami, co dało mi lepszą możliwość wyrażania siebie przez inne formy artystyczne. Wtedy też zaczęłam częściej używać aparatu fotograficznego do tworzenia zdjęć artystycznych, grafiki komputerowej, wideo sztuki i instalacji wideo. Czułam, że idę w dobrym kierunku, gdyż kocham eksperymentować używając aparatu fotograficznego, czasem pozować do zdjęć by następnie drukować je na różnych materiałach, które pozwalają mi osiągać całkiem różne efekty. Na ostatnim roku studiów magisterskich wygrałam czteromiesięczne stypendium Erasmusa. Dzięki niemu mogłam wyjechać do Helsinek (Finlandia), by na tamtejszej uczelni kontynuować naukę na wydziale medialnym. To była moja pierwsza wizyta w Skandynawii, w której krajobrazie zakochałam się od razu i gdzie poznałam mnóstwo interesujących i zdolnych młodych artystów. Wtedy też miałam czas na dokończenie mojej pracy magisterskiej pisemnej i praktycznej. Wracając do Włoch obroniłam pracę magisterską prezentując moje wideo instalacje, książki artysty oraz pracę pisemną zatytułowaną „Wieczność w Sztuce”, za którą otrzymałam dyplom z wyróżnieniem.

Po ukończonych studiach, w 2010 roku, odbywałam staż w strzyżowskim Domu Kultury „Sokół” na stanowisku plastyk, gdzie również miałam okazję ćwiczyć swoje umiejętności takie jak malarstwo, grafika komputerowa, fotografia, dekoracja, montaż wystaw oraz prowadzanie zajęć plastycznych dla dzieci. Kolejny staż odbywałam się w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, gdzie moim głównym zadaniem było fotografowanie obrazów i przygotowywanie graficzne strony internetowej. Poza tym pomagałam przy montażu każdej wystawy artystycznej i przy organizacji wernisaży. Po skończonym stażu, w 2013r., wróciłam do USA, gdzie pracowałam jako grafik komputerowy w firmie jubilerskiej w Nowym Jorku. W tym czasie rozpoczęłam również studia podyplomowe grafiki komputerowej i web design, gdzie nauczyłam się nowych, do tej pory nie całkiem znanych mi, programów komputerowych. Po ukończeniu nauki, w 2014 roku, wyszłam za mąż i zmieniłam miejsce zamieszkania. Obecnie, wraz z rodziną mieszkam w Szwecji, jest to kraj z cudownym krajobrazem, który jest moją główną inspiracją twórczą. W Szwecji podjęłam również studia podyplomowe na uczelni Konstfack w Sztockholmie na wydziale badań artystycznych. Studia te pozwoliły mi się zapytać samej siebie dlaczego tworzę i co chcę przez to przekazać? Jaki jest cel mojej drogi twórczej? Nigdy wcześniej się nad tym nie zastanawiałam bo po prostu czułam, że mam potrzebę wyrażenia czegoś od siebie. Na pewno tak w malarstwie jak i w fotografii najbardziej kieruję się kolorami, znalezieniem harmonii kolorów, do których myślę, że mam dosyć dobre wyczucie. Właśnie za niebanalny dobór barw najczęściej komplementowane są moje prace. Interesuje mnie również materiał, z którego dane dzieło jest stworzone i lubię również eksperymenty w tym zakresie.

motylkowy błękit

Fotografia i malarstwo to dla mnie języki wizualne, w których moja dusza i wezbrane we mnie uczucia mogą się wyrazić w odpowiedni sposób. Fotografia artystyczna z ostatniego czasu to przede wszystkim chwile spędzone z trójką moich cudownych dzieci, to dokumentacja ich codzienności. Po urodzeniu dzieci czuję wielką potrzebę, tak jak i większość rodziców, aby uwiecznić momenty spędzone z nimi, aby zapamiętać jak wyglądały rok czy dwa wcześniej, a więc aparat fotograficzny odgrywa główną rolą teraz w moim języku twórczym. Na drugim miejscu jest komputer, a właściwie program photo shop, który pozwala mi na manipulację zdjęciami, upiększanie ich a nawet i malowanie przy użyciu komputerowego pędzelka. Obecnie tworząc posługuję się techniką mieszaną, z którą w przeszłości miałam do czynienia tak jak i z fotografią, grafiką komputerową, projektowaniem i dekoracją oraz malarstwem komputerowym. Próbuję stworzyć swój własny język artystyczny, który póki co najbardziej zbliża się do fotografii artystycznej.

pociagsw.lucyji

Czasem zajmuję się również projektowaniem akcesoriów dekoracyjnych wykorzystywanych podczas sesji zdjęciowych takich jak czapki, opaski czy kolorowe rzeźby wykonywane z papier mache (w których nieraz mi dzieci pomagają), aby efekty wydawały się jak najbardziej realistyczne. Nie wykorzystuję photoshopa do każdego efektu specjalnego i staram się używać go w sposób minimalny aby utrzymać jak najbardziej naturalny wygląd zdjęcia. Moje ostatnie prace to jednak nie tylko moja zasługa ale też i moich dzieci bo to one mnie inspirują a ja staram się znów zobaczyć świat ich oczami. To moje dzieci pozują mi do zdjęć i rozśmieszają swoimi zabawnymi pomysłami. Naszą główną inspiracją do tworzenia zdjęć jest natura i jej piękno, fascynują nas zmiany pór roku. Nadejście wiosny i jej piękne kwitnące kwiaty, a potem powoli piękne soczyste owoce z nadejściem lata w pełnym swym blasku. Zmieniające o złotych odcieniach liście jesieni i olbrzymie grzyby, które można znaleźć w dzikim lesie. Zima zachwyca swoją bielą i śniegiem, który niczym puchatą pierzyną otula świat dookoła, to czas na rzucanie się gałkami śniegu, lepieniem bałwana i pójściem na sanki. Pory roku i miesiące też mają swoje święta, które również inspirują nas do tworzenia ciekawych zdjęć obrazujących dane wydarzenie. Przygotowana przez mnie wystawa fotografii artystycznej podzielona jest na pory roku nawiązując do rocznego kalendarza naszych doświadczeń, przeżyć i obserwacji zmieniającej się natury.

Bardzo lubię opowiadać dzieciom o zmieniających się porach roku i o świętach przez zabawny sposób jaką jest sztuka, fotografia, rysunek, malarstwo. Wszystkie moje pociechy bardzo lubią sztukę i chętne uczęszczają na zajęcia plastyczne i fotograficzne. Mam nadzieję, że trafiłam do Państwa wyobraźni przedstawiając motyw twórczy inspirujący mnie do tworzenia moich prac. Życzę miłego obcowania z ekspozycją moich prac, która obrazuje moją historię twórczą. O więcej informacji o moich pracach fotografii artystycznej, kalendarzu wystaw lub malarstwie można uzyskać poprzez kontakt ze mną pod adresem email: monikannakubik@gmail.com. Dziękuję za zainteresowanie moją wystawą.

Monika Kubik

 

Partnerzy

Skip to content