Latino i Zumba dla Pań!
10 września 2024

Musical „Kryptonim Druh”

W dniach 19-20 września 2024r. W strzyżowskim Domu Kultury „Sokół” gościł niesamowity musical „Kryptonim Druh”. Teatr Muzyczny „Druga Zwrotka” przenosi nas w podróż po życiu Witolda Pileckiego – Rotmistrza, wybitnego działacza Polskiego Podziemia, Oficera Wojska Polskiego, konspiratora, uczestnika walk o Niepodległość Rzeczpospolitej, Bohatera Wojennego. Zasłynął dobrowolnym pobytem w obozie w Auschwitz.


„Kryptonim Druh” swoją premierę miał w październiku 2016r, kiedy to został zaprezentowany otwartej publiczności. Teatr Muzyczny „Druga Zwrotka” rozpoczyna swój musical przejmującą przysięgą Witolda Pileckiego w której obiecuje bronić i walczyć dla Polski. Swoją przysięgę kończy słowami „w każdej dnia i nocy porze pomóż mi w tym Panie Boże..” Jego słowa świadczą o niezłomnej wierze w Boga i powierzeniu mu całego swojego życia.

W dalszej części spektaklu widzowie obecni są na przesłuchaniu Witolda i przesłuchującego go Eugeniusza Chimczaka w więzieniu mokotowskim. Teatr pokazuje widzom jak Komunistyczne Służby torturowały Rotmistrza. Torturujący funkcjonariusze dotarli do granic sadyzmu. Pilecki nie załamał się choć wiedział, że grozi mu śmierć. Nie zaczął sypać a śledczym podsuwał mylne tropy.

Teatr ukazuje nam liczne retrospekcje, w tym ciężką prace w Auschwit. Jest to prawdopodobne jedyny przypadek gdy żołnierz Polskiego Podziemia świadomie poszedł do obozu koncentracyjnego aby tam działać w konspiracji. Stworzył sieć obozowego ruchu oporu i zbierał dowody niemieckich zbrodni. Dzięki świetnemu musicalowi dowiadujemy się że głównym założeniem siatki wywiadowczej było podtrzymywanie więźniów na duchu oraz tworzenie raportów na temat ludobójstwa. Pilecki mawiał „Kiedyś przyjdzie upragniony raj”

To niesamowite widowisko, które miało miejsce w Domu Kultury „Sokół” przeplata wątek miłosny. Możemy dostrzec wielką miłość Witolda i jego żony Marii, „…Nas trzyma, nas ciągle przy życiu potęga prawdziwej miłości…” Wzruszające utwory, które wykonali aktorzy świadczą o tęsknocie za rodziną i ukazują prawdziwą, niesłabnącą miłość. Kolejny utwór pokazuje nam jakże ważny moment w życiu Pileckiego. Podczas widzenia z Marią, które przedstawiają nam aktorzy ze sceny „Sokoła” Witold prosi ją, aby kupiła dzieciom książkę o naśladowaniu Chrystusa. Zawsze powtarzał, aby mieć w sercu Honor, Polskę oraz Boga. Uważam, że jest to etap życia na poziomie mistycyzmu.

Teatr „Druga Zwrotka” kończy musical przedstawieniem zarzutów Witoldowi Pileckiemu. 3 maja 1948r. zapadł ostateczny wyrok – kara śmierci. Proces był mistyfikacją a wyroki zapadły już wcześniej. W głowie wciąż mi rozbrzmiewają ostanie słowa Rotmistrza, które usłyszałam zza sceny „Niech żyje Polska”. 25 maja 1948r. Pilecki został zamordowany strzałem w tył głowy, który mogliśmy usłyszeć jako widzowie musicalu.

Rotmistrz Wilotld Pilecki to człowiek który chciał zbudować normalność. Mawiał „ja zostanę, wszyscy nie mogą stąd wyjechać, ktoś musi trwać”. Jego postawa jest nieskazitelnie czysta, od początku, do końca. W 1990r. Sąd najwyższy uniewinnił Pileckiego rehabilitując się w oczach narodu. W 1995r. został oznaczony Orderem Odrodzenia Polski, natomiast w 2006r. Prezydent Lech Kaczyński nadał mu pośmiertnie Order Orła Białego.

Po zakończeniu musicalu rozległy się głośne brawa. Aktorzy ze sceny podziękowali wszystkim za tak liczne przybycie, ponadto dzieląc się stwierdzeniem, że Teatr jest wartościową sprawą w życiu młodego człowieka. Na zakończenie jeden z aktorów skierował podziękowania do Organizatorów tego niesamowitego widowiska a mianowicie do Gminy Strzyżów, Szkoły Podstawowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Żyznowie i Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie. Publiczność była zachwycona fantastyczną grą aktorską, urokliwą i wzruszającą muzyką oraz widowiskową grą świateł. Sądzę, że każdy kto przybył do Domu Kultury w Strzyżowie na musical „Kryptonim Druh” jest pod wrażeniem całokształtu wydarzenia i zostanie ono w pamięci na długo.

Natalia Fortuna

GALERIA

Partnerzy

Skip to content