Ferie z Kulturką 2020
13 stycznia 2020
”STRYKI I STRYJENKI” w V Międzynarodowym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacłwaskiej.
6 lutego 2020

„Nad światem cicha noc…”

    To hasło minionego koncertu kolędowego, z udziałem solistów Studia Piosenki oraz wykonawców zaproszonych do udziału w nim.

    Koncert odbył się 5 stycznia bieżącego roku, a tym co ogromnie cieszy był fakt, że wejściówki mieliśmy rozprowadzone wśród widowni już na dwa tygodnie przed terminem. Sala wypełniona była po przysłowiowe „brzegi”.

   Dla mnie ten fakt powtarzający się zresztą od lat, ma ogromne znaczenie. A to dlatego, iż potwierdza oczekiwania publiczności na tego typu imprezy, jak również zdejmuje ze mnie sporą dawkę stresu, związanego nie tylko z przygotowaniem koncertu, ale i organizacją widowni.

   Przygotowania do koncertu zaczęłam od wyboru utworów, wyszukania i zakupu profesjonalnych podkładów. Dobierając repertuar dla solistów, kieruję się ich warunkami głosowymi i możliwościami technicznymi. To ważne, szczególnie podczas dalszej pracy nad interpretacją. Wśród wybranych kolęd i pastorałek, znalazły się jak zawsze zarówno te tradycyjne, tak przez nas wszystkich lubiane i kochane, jak również współczesne kolędy i piosenki świąteczne, które co roku pojawiają się na antenie w repertuarze znanych gwiazd i zespołów.W miarę możliwości staram się włączać je do repertuaru solistów Studia Piosenki, aby rokrocznie urozmaicały naszą ofertę muzyczną.

   Kolejnym zadaniem było wertowanie zbiorków i wybór fragmentów tekstów poetyckich, które mam nadzieję pięknie wpisały się w klimat koncertu. Autorami, po których twórczość sięgnęłam w tym roku byli: Krzysztof Dzikowski, o. Franciszek Czarnowski, Zdzisław  Kunstman, Bronisława Ostrowska, Artur Oppman, Ludwik Jerzy Kern, Emilia Berndsen oraz Zdzisława Górska.

    Wybrane fragmenty zestawiłam tak, aby stanowiły w koncercie rodzaj chronologicznej narracji. A do programu, po raz pierwszy zaprosiłam aktorki naszego Strzyżowskiego Teatru Prima Aprilis: Gabrysię Galej – Mularz, Karolinę Ćwiąkałę i Renatę Turoń.I tak krok po kroku powstał koncert, który mieli Państwo okazję obejrzeć i wysłuchać, a który już za nami.

    W tym roku szeregi wykonawców gościnnie zasilili: Martyna Materna, Szymon Ossowski, Bartłomiej Piwowar i Ernest Pieczek. Soliści Studia Piosenki Domu Kultury, starsza grupa to: Magdalena Miązek, Aleksandra Sienkowska, Nikola Bobek, Zuzanna Szczygieł, Gabriela Pieczek i ja – Barbara Szlachta, instruktor, bo również miałam przyjemność śpiewać w tym koncercie.

Młodsi soliści Studia to: Aleks Moskal, Oliwia Ziobro, Hubert Grzebień,Emilia Pieczek, Ola Balawajder, Łucja Piwowar, Szymon Włodyka, Michał Krupa, Kacper Sienkowski, Ola Miązek, Weronika Mikuszewska oraz Kinga
Jurasz.

    Technicznie nad całością czuwali: Rafał Chmiel i Leszek Drygaś, na światłach Paweł Krok, a całą scenografię przygotowała instruktor Maria Raś.

    Bardzo dziękuję wszystkim, którzy byli z nami, dziękuję zaproszonym gościom za ich obecność, na czele z p. Burmistrzem Waldemarem Górą i za piękne kwiaty od Państwa oraz moich solistów.

   Dziękuję rodzicom za ich współpracę i niezawodność i mam nadzieję spotkać się z Państwem na kolędach w przyszłym roku!

Instruktor Barbara Szlachta

P.S Jeszcze z takiego kronikarskiego obowiązku dodam, iż to nie jedyny program kolędowy. Byliśmy bowiem 17 grudnia zaproszeni na opłatek, zorganizowany dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

   Tam zaprezentowaliśmy kilka kolęd w nietypowej dla nas bo folkowej aranżacji. Zaśpiewały je: Madzia Miązek, Ola Sienkowska, Nikola Bobek, Zuza Szczygieł, Gabrysia Pieczek i ja.

    Niespełna miesiąc później, tj. 12 stycznia kolędowaliśmy w Niebylcu. Tam w Hali Sportowej odbył się „Koncert Noworoczny – Niebylec 2020”. Obok wielu wykonawców zaprezentowali się soliści: Aleks Moskal, Oliwia Ziobro, Kacper Sienkowski, Ola Miązek Weronika Mikuszewska i Kinga Jurasz.

Partnerzy

Skip to content