Sławni, znani, rozpoznawalni – Piotr Szopa
14 grudnia 2018
Nowy projektor w strzyżowskim kinie
3 stycznia 2019

Piotr Szopa w Domu Kultury „Sokół”

Za nami kolejne spotkanie wpisujące się w cykl pod nazwą „Znani, sławni, rozpoznawalni”, który powoli zyskuje grono nowych odbiorców. Tym razem, 13 grudnia 2018r.,w murach Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie gościliśmy dr Piotra Szopę z rzeszowskiego oddziału IPN. Dominowała różnorodność wątków i tematów poruszanych podczas jego trwania. Do kolejnych wypowiedzi naszego gościa wplatane były ciekawostki z dziedziny historii – zarówno tej lokalnej jak i krajowej. Nie zabrakło pytań o publikację zatytułowaną: „Armia Krajowa w Strzyżowskiem”. Licznie zgromadzeni widzowie mogli dowiedzieć się, iż podstawowym źródłem opracowania były dokumenty wytworzone w okresie funkcjonowania AK, z których część autor rozszyfrował po raz pierwszy.

Zainteresowanie historią, u pochodzącego z Godowej Piotra Szopy, ujawniało się od najmłodszych lat. Aktualna praca, to zarazem pasja i bezgraniczne jej oddanie. Mozolne dociekanie ukrytych niegdyś przed światem faktów, które teraz można wskrzesić na nowo. To także lekcja patriotyzmu na żywo. Jak zaznacza Pan Piotr, „kiedy tylko pozwala na to czas staram się przybliżać lokalnie naszą piękną historię. Sprawiać, by każdy choć w pewnym procencie miał okazję ją poczuć”.

Całość ponad godzinnego wydarzenia spięta została muzycznie przez występujących tego dnia: Patrycję Skalską oraz wychowanków Studia Piosenki Domu Kultury „Sokół” – Huberta Grzebienia, Tomasza Grzebienia, Kacpra Sienkowskiego i Martynę Niewieściuch. Repertuar znakomicie wpasowujący się w tematykę spotkania, poruszał aspekty narodowe, patriotyczne i refleksyjne.

DK

Partnerzy

Skip to content