STRZYŻOWSKIE ŚWIĘTO PLONÓW 2021
23 sierpnia 2021
Jubileusz 50 lecia Stanisława Śliwy
29 października 2021

POLONEZEM Z „SIEMASZKĄ”

W dniach od 3 do 6 listopada br. przy współpracy z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie realizowane będą warsztaty teatralne pn. “Polonez z Siemaszką”

To projekt Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie prowadzony w ramach ministerialnego programu „Przestrzenie sztuki”, gdzie zamierzamy realizować misję Teatru poza stałą jego siedzibą. To już kolejna wspólna produkcja z wyjątkowym kolektywem artystów młodego pokolenia, którzy na swoim koncie mają sporo nagród i zdobyli już spore uznanie w świecie Teatru. Oprócz tradycyjnych działań scenicznych w teatrze instytucjonalnym zajmują się także działaniami wspierającymi animację i edukację kulturalną lokalnych społeczności w Polsce.

Tobiasz Sebastian Berg – choreograf, prezes Fundacji na rzecz młodych twórców Jazdaa Polska, twórca zaangażowany społecznie, przewodniczy grupie twórców wśród których są także Beniamin Bukowski – reżyser, dramaturg, dyrektor artystyczny Narodowego Teatru Starego w Krakowie, Lucy Sosnowska – dramaturg, reżyser, aktorka, artystka wizualna, Karolina Szczypek – reżyser, Paweł Sablik – dramaturg, operator, Elżbieta Szurpicka – projektantka scenografii i kostiumów do spektakli teatralnych oraz filmów, a także architektury wystaw muzealnych, Magda Kupryjanowicz – dramaturg, reżyser.

Projekt posiada zarówno artystyczny jak i animacyjny oraz edukacyjny charakter. Skierowany jest głównie do młodzieży oraz osób dorosłych (mile widziani seniorzy).

Koncepcja projektu zakłada pracę warsztatową i performatywną opartą na wybranych fragmentach dzieł Juliusza Słowackiego: “Genezis z Ducha”, “Agezylausz”, “Król Duch”. Zakłada wspólną dyskusję (także międzypokoleniową) wokół polskiej tradycji i historii, dziedzictwa kulturowego Polski i polskiego rodowodu oraz świadomości wspólnoty. Wspólne warsztaty mają także za zadanie przygotowanie do współkreowania działań artystycznych (spektaklu) na finał.

Mamy nadzieję, że projekt przyczyni się także do teatralnej debaty (rozmowy z widzami po spektaklu) wokół pojęcia współczesnego patriotyzmu, do wspólnej wymiany myśli, emocji i doświadczeń związanych z polskością, pojęciem narodu, polską tożsamością.

Zapraszamy do działania „po godzinach” w czasie, gdy zazwyczaj skazujemy się na oglądanie telewizji, granie na komputerze czy stałą obecność w cyberprzestrzeni, albo zajęci jesteśmy obowiązkami domowymi lub zaległościami zawodowymi. Wystarczy tylko przyjść i wejść do krainy, do której zabierze nas aktor/reżyser. Świata, w którym znikają wszystkie role społeczne i można być sobą i ze sobą.

beenhere

Zgłoszenia pod nr telefonu: 17 2761 258 wew. 37

Wszystkich chętnych do udziału w warsztatach, zapraszamy na pierwsze spotkanie odbędzie się 03.11.2021 r, o godzinie 16:00 w Domu Kultury “Sokół” w Strzyżowie.

Partnerzy

Skip to content