Zespół Pieśni i Tańca „Kłosowianie” powstał w listopadzie 2006 r. z grupy 18 osób, miłośników folkloru i byłych tancerzy, których kontakt z folklorem rozpoczął się jeszcze w latach 60 i trwa do dzisiejszego dnia. Inicjatorką powstania „Kłosowian” była Czesława Szlachta-Pytko (obecnie tancerka zespołu). Korzysta z dorobku artystycznego ludowego muzyka, nieżyjącego już regionalisty i choreografa Domu Kultury „Sokół” – Stefana Kłosowicza, ale i nieustannie poszerza swój wachlarz umiejętności taneczno – wokalnych (region rzeszowski, przeworski, krośnieński), a od niedawna również teatralnych jak „Pokaz obrzędów weselnych” czy „Jasełka.
Zespół od początku swojego istnienia został bardzo dobrze przyjęty wśród publiczności, a osoby należące do zespołu tym bardziej przykładając sie do wspólnej pracy na próbach odnosiły coraz to większe sukcesy zdobywając nagrody, wyróżnienia, dyplomy na krajowych jak i zagranicznych scenach, występując na różnych okolicznych przeglądach, festynach, piknikach jak w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Pieśni i Tańca w Wiśniowej Międzynarodowym Spotkaniu Folklorystycznym w Strzyżowie, Strzyżowskie Święto Plonów „Dożynki” V Miodobraniu w Kołaczycach, Bieździedzy, Festiwal Kultury Pogórzańskiej „O Złotą Podkowę Pogórza w Ryglicach, Rzeszowski Przegląd Kapel Ludowych „Do Korzeni” w Słocinie. Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Taca Ludowego w Trzcinie. IV edycji „Na Lubatowską Nutę” w Lubatowej, Święto Pamuły w Gliniku Zaborowskim, XI Regionalny Przegląd Zespołów Tańca Ludowego „Gacok” w Gaci . Zespół ze swoimi występami gościł nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju w Festynie Kultury Polskiej „Nad Issą” w Litwie, Przegląd Kolęd i Pastorałek Polskich, (Rezekne) Łotwa, Międzynarodowy Festiwal Kultury w (Kisvardzie) Węgry, Polsko-Słowacki Jarmark Kulturalny (Śvidnik) Słowacja, ukazując kulturę polską w tańcu oraz śpiewie. Jedna z tancerek określiła trafnie piórem poczynania, Kłosowian:, „choć przeterminowani, w kulturze ludowej są rozmiłowani jesienią.
2011 roku do zespołu dołączyła spora grupa młodych „zapaleńców” i miłośników folkloru, którzy z tańcem ludowym zetknęli się już w szkole podstawowej. Obecnie Zespół liczy ok. 30 osób i odnosi wiele sukcesów.
Kierownik i choreograf: Anna Proksa-Lenart
Wiesław Malec – skrzypce
Michał Moskwa – akordeon