11 listopada
11 listopada 2022
Wystawa malarstwa…
18 stycznia 2023

Powiatowo-gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Strzyżowie


W piątek 11 listopada br., po dwóch latach przerwy związanej z obostrzeniami pandemicznymi, odbyły się w Strzyżowie tradycyjne uroczystości upamiętniające 104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wydarzeniu w tym roku towarzyszył także mini piknik na placu DK „Sokół”, w tym: pokaz sprzętu strzyżowskich strzelców, miasteczko Policji, gry i zabawy dla dzieci oraz Bieg Niepodległości.  Organizatorami wydarzenia byli Gmina Strzyżów i Powiat Strzyżowski.

Pochód, któremu przewodniczyła Strzyżowska Orkiestra Dęta, Strzelcy, żołnierze 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia oraz poczty sztandarowe szkół, zakładów pracy i organizacji przeszedł tradycyjnie ulicami Strzyżowa pod pomnik Żołnierzy Poległych w I i II Wojnie Światowej, gdzie złożone zostały wiązanki kwiatów. Następnie w strzyżowskiej Farze odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny i mieszkańców gminy, koncelebrowana przez kapłanów Parafii pw. św. Józefa Sebastiana Pelczara oraz proboszcza strzyżowskiej Fary, ks. dra Jana Wolaka, który podkreślał: – Idąc przez doczesność mamy kochać tych ludzi, i te miejsca, które są miejscami naszych narodzin, naszego życia, naszej twórczości i pracy. To jest Ojczyzna – ta wielka, zamknięta w granicach, i ta mała, nakreślona pagórkami Pogórza Strzyżowskiego. Warto dodać, że honorowym uczestnikiem mszy był najstarszy mieszkaniec gminy Strzyżów, 105-letni por. Tadeusz Lutak, którego obecność była aktem prawdziwego patriotyzmu i umiłowania Ojczyzny.

Pochód przeszedł następnie w okolicę Rynku, gdzie pod pomnikiem Niepodległości delegacje gminy Strzyżów oraz powiatu strzyżowskiego złożyły wiązanki. Dalsza szczęść uroczystości miała miejsce tradycyjnie na placu Domu Kultury „Sokół”.  Po odśpiewaniu  hymnu i wciągnięciu flagi na maszt głos zabrali Starosta Strzyżowski Bogdan Żybura oraz Burmistrz Strzyżowa Waldemar Góra. Aby uczcić pamięć wszystkich rodaków, którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny odczytano Apel Pamięci, kompania reprezentacyjna 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia oddała także salwę honorową. Następnie złożono wiązanki kwiatów pod  pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na zakończenie burmistrz Waldemar Góra podziękował wszystkim darczyńcom, którzy wpłacili środki na „Specjalny fundusz na remont i odnowę pomników i miejsc pamięci narodowej”, który powiększył się w tym roku o kwotę 1 350,00 zł, zaś w Domu Kultury „Sokół” miało miejsce wyjątkowe, wzruszające widowisko artystyczne, przygotowane przez dzieci z przedszkola Niepublicznego Sióstr Serafitek w Strzyżowie.

W tym roku obchodom Święta Niepodległości towarzyszył także mini piknik na placu Domu Kultury. Można było obejrzeć sprzęt strzyżowskich Strzelców, nowoczesny wóz ratowniczo-gaśniczy, który trafił niedawno do jednostki OSP Żarnowa czy skosztować prawdziwej wojskowej grochówki. Swoje stoisko miała także strzyżowska Policja, gdzie dzieci mogły zapoznać się z pracą policjantów i zasadami ruchu drogowego. Gry i zabawy dla najmłodszych przygotowały także Muzeum Samorządowe i strzyżowska Biblioteka Publiczna wraz z ukochanym przez dzieci Bibliomisiem. Dopełnieniem piątkowych wydarzeń był Bieg Niepodległości, w którym wzięły udział dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli, a każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal.

Organizatorzy dziękują wszystkim podmiotom i osobom, które w jakikolwiek sposób włączyły się w organizację tegorocznego Narodowego Święta Niepodległości.

A. Kozioł

zobacz zdjęcia

Partnerzy

Skip to content