Wakacje z kulturką 2020 – relacja
28 sierpnia 2020
Zajęcia Gitarowe
31 sierpnia 2020

POWIATOWO-GMINNE ŚWIĘTO PLONÓW ‘2020

Strzyżowskie Święto Plonów w tym roku upłynęło w niezwykłej atmosferze. Głównym powodem ku temu była nadzwyczajna sytuacja pandemii, która od kilku miesięcy rozciąga się nad polskim niebem. Nie przeszkodziła ona jednak w świętowaniu tak ważnego, zwłaszcza dla rolników, dnia dziękczynnego za zebrane plony i dary ziemi.

Tegoroczne spotkanie zostało zorganizowane na płycie strzyżowskiego rynku 16 sierpnia, w niedzielę, i co niezmienne od lat, zgromadziło licznych uczestników oraz gości.

Uroczystość poprowadziła Pani Barbara Szlachta – wieloletni pracownik i instruktor Domu Kultury „Sokół”. Przypomniała przybyłym gościom o nowych zasadach dotyczących zachowania dystansu oraz użycia maseczek a następnie przekazała mikrofon w ręce włodarzy miasta i gminy: Burmistrzowi Strzyżowa – Waldemarowi Górze oraz Staroście Strzyżowskiemu – Bogdanowi Żyburze, którzy dokonali uroczystego otwarcia Dożynek.

W prezentacji wieńców uczestniczyło 17 grup wieńcowych, które zaprezentowały swoje prace w następującej kolejności:

Podsumowując, tegoroczną prezentację wieńców tradycyjnie zdominowała symbolika sakralna, ale także tradycyjna, będąca formą dziękczynienia dla Matki Bożej Zielnej za Jej dary i dobrodziejstwa w postaci plonów. I chociaż Dożynki miały mniej wystawny charakter, niż w poprzednich latach, to bogactwo i dekoracyjność wieńców wypełniły płytę Rynku Strzyżowskiego w najokazalszy sposób.

Katarzyna Strzępek

Partnerzy

Skip to content