Strona Główna
Dom Kultury “Sokół”
Aktualności
Historia
Działalność
HARMONGRAM ZAJĘĆ
MUZYKA
Strzyżowska Orkiestra Dęta
Strzyżowski Chór Kamerlany
Studio Piosenki
PLASTYKA
WYSTAWY
ZESPOŁY
FOLKLOR
TANIEC
Teatr “Prima Aprilis”
Akademia Małego Geniusza
Kino
REPERTUAR
Cennik
Usługi
Stroje i kostiumy dziecięce
Stroje ludowe
Strzyżowska kolejka kołowa
Wynajem pomieszczeń
TV
Kontakt
Wystawa malarstwa Doroty Magryś i Jadwigi Magryś – Borowiec
26 lipca 2020
Stryki i Stryjenki – Pogórzańska Nuta
19 sierpnia 2020
0
Prezentacja wieńców dożynkowych – 2020
Kategorie
Galeria
Wydarzenia
Tagi
Prezentujemy relacje itvpoludnie
GALERIA
KGW Brzeżanka
które przygotowało wieniec o symbolice religijnej, w kształcie Krzyża, na którym widnieje serce z cierniową koroną. Jest on wyrazem podziękowania za obfitość tegorocznych zbiorów.
KGW Dobrzechów
przygotowało wieniec w kształcie korony symbolizującej władzę i potęgę Matki Bożej Królowej Polski o dwunastu ramionach, które są odpowiednikiem miesięcy w roku.
ZPiT Kłosowianie
działający przy Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie, wykonał wieniec składający się z dwóch części: Kielicha z Hostią oraz podstawy w kształcie ściętego stożka, które są symbolem czci dla eucharystii oraz przemienienia ciała i krwi Chrystusa w chleb i wino.
Stowarzyszenie Złoty Kłos Strzyżów
wieniec przedstawia ołtarz z obrazem Matki Boskiej niepokalanej, natomiast na rewersie widnieje sylwetka Ojca św. Jana Pawła II z osławionym przesłaniem „Niech stąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi.”
OSP Strzyżów
symbolika tego wieńca jest mocno związana z „profesją” twórców. Kształt studni , czyli źródła wody potrzebnej każdemu człowiekowi do życia, jest także symbolem źródła wody potrzebnej do gaszenia pożarów.
Polski Związek Emerytów Strzyżów
ponownie wieniec z wizerunkiem św. Jana Pawła II w roku przypadającym na setną rocznicę Jego urodzin oraz na rewersie wizerunek Matki Bożej wraz ze słowami „Totus Tuus”
KGW i OSP Wysoka Strzyżowska Górna
grupa swojej pracy nadała kształt kosza, który symbolizuje obfitość, a w nim dary ziemi takie jak: chleb, warzywa i owoce.
KGW Wysoka Strzyżowska Dolna
ponownie wieniec o symbolice religijnej, a mianowicie w formie krzyżą uwitego z pszenicy, owsa i jęczmienia, przyozdobionego kwiatami.
OSP Zawadka
i tu widzimy krzyż, niejako wyrastający w polu, otoczonego kłosami jęczmienia, który jest jednym z najstarszych gatunków zboża. Pod krzyżem zaś symbole wina i chleba, czyli gałązka winorośli oraz tradycyjnie upieczony bochen. Wieniec ten wykonano z ziół, zbóż oraz słomy plecionkowej, z której słynie Zawadka.
Dziecięca grupa wieńcowa Zawadka
wieniec wykonany przez dzieci posiada mocną symbolikę. Jest dwustronny – na awersie znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej, natomiast na rewersie lilie św. Antoniego, uznanego patronem i opiekunem dzieci. Nieprzypadkowo wybrano tematykę wieńca - 15 sierpnia obchodziliśmy 100 – lecie Bitwy Warszawskiej, zwanej „Cudem nad Wisłą”, w której do zwycięstwa poprowadził wojsko Józef Piłsudski, związany z Ostrą Bramą w Wilnie.
Młodzieżowa Rada Sołecka Żarnowa
wieniec w kształcie dzbana wykonany został z kłosów owsa, jęczmienia, pszenicy oraz ozdobiony kwiatami. U podstawy wieńca znajduje się obraz Matki Bożej w koronie.
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Żarnowa
praca tej grupy przedstawia Hostię zwieńczoną krzyżem, jest więc kolejną propozycją wieńca o wymowie religijnej.
Grupa wieńcowa Za Wisłokiem
kolejny dwustronny wieniec o tematyce sakralnej. Z jednej strony wizerunek Matki Bożej Miłosiernej, z drugiej zaś krzyż. Jest on podziękowaniem za tegoroczne zbiory.
KGW Czudec
podobnie jak znaczna większość wieńców, tak i ten odnosi się do symboliki religijnej. Kielich z Hostią, bo taką nadano mu formę, został wykonany z czterech rodzajów zbóż.
Grupa wieńcowa MGP z Twierdzy
przedstawia Krzyż Virtuti Militari, czyli symbol narodowy. Także i ta praca posiada dwa wizerunki. Na awersie znalazło się godło Polski, natomiast na rewersie logo jednostki OSP w Twierdzy.
KGW Połomia
wieniec posiada formę korony, do wykonania której użyto pszenicy, owsa oraz jęczmienia ozimego. W sercu korony znalazł się chleb oraz winorośl – symbole ciała i krwi Chrystusa. Całość kompozycji zdobią kwiaty, zboża oraz bukszpan
KGW z Markuszowe
ostatni zaprezentowany wieniec przedstawiał ołtarz – stół Pański, na którym znalazły się: kielich z Hostią, księga, chleb oraz świecznik. Praca ta jest symbolem wzniesienia darów do Boga Ojca. Do wykonania wieńca użyto kłosów zbóż, prasowanej słomy a także kwiatów.
fot. Katarzyna Strzępek
Podobne akutalności
27 października 2024
“Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”
Czytaj dalej
23 października 2024
Maryla Rodowicz&Abba SHOW
Czytaj dalej
Partnerzy
Skip to content
Open toolbar
Dostępność
Zwiększ tekst
Zmniejsz tekst
Skala szarości
Wysoki kontrast
Negatywny kontrast
Podświetlenie tła
Podkreslenie linku
Czytelna czcionka
Reset