“Czy życie jest piosenką” na Bis !
22 kwietnia 2018
Kaczucha-18-ZPiT “Małe-Pogórze”
11 maja 2018

„PrzedMajówka” z Domem Kultury „Sokół”

 

         28 kwietnia br. na odwiedzających plac DK czekały liczne stoiska handlowo- wystawiennicze, na których można było nabyć m.in. wyjątkową w swoim rodzaju biżuterię wykonaną z miedzi i mosiądzu, zabawki szydełkowe, dekoracje okolicznościowe, obrazy, kosmetyki, miody, wyroby z drewna i wiele innych. Ponadto liczne atrakcje dla najmłodszych, grill i przede wszystkim spora dawka dobrej muzyki.

Imprezę, prowadzoną przez Beatę Paszkowską i dyrektora Pawła Bukałę, rozpoczęły występy dziecięcych grup tanecznych działających przy strzyżowskim „Sokole”. Jako pierwsze na scenie pojawiły się zespoły baletowe pod kierunkiem Martyny Polakowskiej. „Małe baletnice” z grupy „Motylki” (5-6 lat) z niebywałym wdziękiem wykonały układ pn. „Walc kwiatów” natomiast „Iskierki” (7-9 lat) z wyjątkową gracją zaprezentowały się w układzie „Taniec kolorowych promyków” do melodii z „Jeziora łabędziego”. Następnie sceną zawładnęli mali tancerze hip-hop dance, których opiekunem artystycznym od 2017 roku jest Adrian Szydełko. Jako ostatni zaprezentował się działający pod kierunkiem Agaty Skiby Zespół Pieśni i Tańca „Małe Pogórze”. Formacja brawurowo wykonała trzy układy taneczne: „Krakowiaka”, „Krzyżoka” i „Dziadunia”. Jak można się było spodziewać, występy wszystkich grup tanecznych spotkały się z niezwykle gorącym przyjęciem publiczności. Gratulacjom i oklaskom nie było końca, co z pewnością zmotywuje małych artystów do dalszej wytężonej pracy.

Po występach przyszedł czas na konkursy, gry i zabawy w towarzystwie dobrze wszystkim znanych „Odjazdowych Bibliobabek”. Panie, pracownice Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie, swoją działalność rozpoczęły w 2015 roku od inicjatywy zorganizowanej ph. „Obudźmy w dziecku czytelnika”, której celem było zachęcenie najmłodszych do czytania książek. Tego niełatwego wyzwania podjął się wówczas zespół doskonale zgranych bibliotekarek: Iwona Bałchan, Dominika Szetela, Zofia Krupska. Na co dzień dają się poznać jako ciche pracownice strzyżowskiej Biblioteki, na scenie zaś zmieniają się w pełne pozytywnej energii animatorki. „Odjazdowe Bibliobabki” pojawiają się na wielu imprezach realizowanych nie tylko w naszym mieście ale w całej gminie.

Po dziecięcych popisach scenicznych nastąpiła zmiana artystycznego klimatu. Jako pierwsza na scenie pojawiła się Kapela Jany z Niebylca. Korzenie zespołu sięgają 1977r. wówczas skład zespołu stanowiło czterech Janów, stąd nazwa grupy. Obecnie liderem Kapeli jest Wiktor Bochenek. Repertuar formacji stanowią melodie i przyśpiewki z Pogórza Strzyżowsko-Dynowskiego oraz dawnego województwa rzeszowskiego.

Następnie przyszła kolej na Grupę Śpiewaczą „Stryki i Stryjenki” działającą przy DK od 2006r. pod kierunkiem Jacka Wojtunia. Zespół prezentuje w autentycznej formie folklor śpiewaczy okolic Pogórza Strzyżowskiego. W swoim repertuarze posiada mnóstwo unikalnych, często zapomnianych pieśni i przyśpiewek o różnorodnej tematyce. Grupa występuje w charakterystycznych strojach wzorowanych na regionalnych ubiorach ludowych z XIX w. Na scenie „Stryki i Stryjenki” posługują się oryginalną, dawną gwarą regionalna, co stanowi o dodatkowym walorze artystycznym zespołu. Grupa bierze udział w licznych konkursach i festiwalach odbywających się na terenie całego województwa zdobywając czołowe miejsca.

Po energetyzującej dawce folkloru przyszedł czas na zmianę muzycznego klimatu. Nastrojową mieszankę jazzu, swingu z nutą ludowszczyzny zaprezentował Jazz Band z Niebylca. Grupa działa nieprzerwanie od 1998r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu. Jej kierownikiem jest Wiktor Bochenek-działacz kultury, muzyk, wieloletni dyrektor GOK w Niebylcu. Na swym koncie Jazz Band ma liczne występy w regionalnych klubach muzycznych: „Combo” w Strzyżowie, „Bohema” w Rzeszowie, w Stalowej Woli, Kolbuszowej i wielu, wielu innych.

Kolejną porcję dobrej muzyki zaserwował nam Rzeszowski Zespół Dęty „DeChovka”. Jest to grupa instrumentalistów zawodowych oraz pasjonatów, których łączy zainteresowanie muzyką i radość wspólnego tworzenia. Ideą zespołu jest wykonywanie lekkiej i wesołej muzyki czeskiej oraz innych utworów przeznaczonych na małą orkiestrę dętą, zarówno dla szerokiej publiczności i w kameralnym gronie. Repertuar, który zespół zaprezentował w Strzyżowie przypadł do gustu zgromadzonej publiczności, która żywo reagowała na wykony kolejnych utworów.

         Występy artystyczne zakończył koncert gwiazdy wieczoru czyli zespołu swingowo-folkowego „Holeviaters”. Wokalistką i współzałożycielką grupy jest Hanna Malacina-Karpiel – wyjątkowo energetyczna artystka, autorka tekstów, muzyki i widowisk artystycznych. Na scenie zadebiutowała w 2006 roku jako wokalistka zespołu „Turnioki”, który wystąpił już przed strzyżowską publicznością w 2017r. Grupa „Holeviaters” podczas sobotniego koncertu zaprezentowała muzykę Łuku Karpat – rumuńskie, romskie, macedońskie i jugosłowiańskie piosenki ludowe w jazzowych i swingowych aranżacjach. Ponadto w repertuarze zespół posiada autorskie utwory Hanny Malaciny-Karpiel oraz jazzowe Duka Ellingtona i Phila Spectora.

Dla miłośników sztuki rękodzieła artystycznego, unikatowych staroci oraz regionalnych wyrobów do udziału w imprezie zaprosiliśmy: Adventure Magiczne Wzgórze – Monika i Jacek Karnasiewicz, Nineczka Majóweczka, Best – Biżuteria Handmade, Wioletta Błażej, Bogdan Gwiszcz, Jacek Szymański, Anna Grabiec, Krystyna Grodzka, Ewa Tarańska. Ponadto amatorzy dobrego piwa mogli posmakować złocistych trunków u regionalnych wytwórców: „Graniczna” s. c. w Dukli oraz Browar Fuzja z Rzeszowa. „PrzedMajówka” to przedsięwzięcie inaugurujące sezon imprez plenerowych realizowanych przez strzyżowski Dom Kultury „Sokół”. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej i facbooka DK, gdzie znaleźć można będzie informacje o kolejnych koncertach, na które już dziś serdecznie wszystkich zapraszamy!

AS

fot.M.Arciszewska

Partnerzy

Skip to content