wystawa “Barwy palety”
6 maja 2019
Musical ,,Skrzydełka” wg Małgorzaty Jokiel
3 czerwca 2019

Spotkanie z autorami wystawy ph. „Barwy palety”

Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej.

 

29 kwietnia 2019 r. w strzyżowskim Domu Kultury „Sokół” zagościła wyjątkowa wystawa eksponująca 51 obrazów o różnorodnej technice i tematyce autorstwa 16 artystów należących do Związku Plastyków Artystów Rzeczypospolitej Polskiej oraz zaproszonych gości. Twórcy należący do Oddziału Rzeszowskiego to: Anna Pacuła-Cyzio, Wioletta Cielecka, Diana Żarów, Anita Grobelak, Anna Munia, Stanisław Śliwa, Zdzisław Twardowski, Krzysztof  Niedźwiecki, Leszek Matysiak, Jacek Kośmiński. Zaproszeni, zaprzyjaźnieni goście natomiast: Aleksandra Ciepielowska Tabisz, Wiesława Kurowska, Katarzyna Raczkowska, Anna i Andrzej Korzec, Krystyna Bileńki. Pragnę przypomnieć, że prace Wioletty Cieleckiej, Leszka Matysiaka, Aleksandry Ciepielowskiej – Tabisz, Anny Munii, a także naszego rodzimego artysty Stanisława Śliwy, już wcześniej gościły w naszej placówce. Niebawem również obrazy Zbigniewa Twardowskiego zawisną w holu wystawowym DK.

Aleksandra Sienkowska

Aleksandra Sienkowska

16 maja br. odbyło się spotkanie z autorami ekspozycji. Wśród zaproszonych gości znalazła się pomysłodawczyni i założycielka Oddziału Rzeszowskiego ZPARP – Anna Pacuła – Cyzio. Została ona przewodniczką po wystawie, przedstawiła historię powstania oddziału Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej w Rzeszowie oraz opowiedziała o artystach w nim zrzeszonych. Oddział Rzeszowski na ten moment skupia 20 twórców z różnych rejonów Polski i stale się rozwija. Na terenie całego kraju istnieje 11 oddziałów Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej. Sama artystka należąc do ZPARP i widząc chroniczny brak takiego oddziału w Rzeszowie zapytała kierownictwo o zgodę na utworzenie oddziału w stolicy Podkarpacia. Gdy otrzymała aprobatę postanowiła stanąć na jego czele. Żeby wstąpić w szeregi artystów należących do związku trzeba, jak podkreśla Pani Ania, mieć dar zwany talentem, ukończone 27 lat, wykształcenie, a gdy może czasem coś po drodze nie wyjdzie, udokumentowaną wieloletnią działalność artystyczną i na swoim koncie co najmniej 3 zorganizowane wystawy. Wśród artystów należących do Związku są nie tylko malarze ale także rzeźbiarze czy linorytnicy. Twórcy, którzy zaprezentowali swoje prace na wystawie ph. „Barwy palety” to ludzie, którzy wzajemnie się lubią i cenią. Często wyjeżdżają na wspólne plenery, spotykają się na wystawach.

od lewej: Patrycja Skalska, Anna Pacuła Cyzio, Barbara Szlachta

od lewej: Patrycja Skalska, Anna Pacuła Cyzio, Barbara Szlachta

Pani Barbara Szlachta i Patrycja Skalska, gospodynie wieczoru, po rozmowie z Panią Anią poprosiły artystów przybyłych na czwartkowe spotkanie by w kilku słowach opowiedzieli o swoich obrazach zaprezentowanych na wystawie. Pani Wioletta Cielecka jest autorką akwareli. Do tej techniki ma największą słabość. Jej ulubionym tematem jest architektura miejska to tam odnajduje największe walory światło – cieniowe. Najbardziej lubi malować ulice w deszczu. Zdzisław Twardowski para się malarstwem olejnym, akwarele maluje spontanicznie a ikony na zamówienie. Uprawia malarstwo plenerowe, tematyczne. Uwielbia zieleń. Będąc na plenerze stara się uchwycić piękno danego miejsca w którym przebywa. Maluje również akty. Obrazy i samego Pana Stanisława Śliwę zna niemal każdy mieszkaniec Strzyżowa. Nasz artysta na swoim koncie ma ponad 131 wystaw. W niedziele wycina wycinanki, powrócił także do pisania wierszy, jeden z nich zaprezentował specjalnie dla gości naszego spotkania. Pan Stanisław uwielbia malować sceny biblijne. Kolejnym artystą, któremu udało się być tego popołudnia z nami był Pan Leszek Matysiak który pochodzi z Dolnego Śląska. Przyjechał do Przemyśla, gdzie pozostał na stałe urzeczony architekturą tego miasta. Swoją przygodę z malarstwem olejnym rozpoczął jeszcze odbywając służbę wojskową. Artysta ma w domu pracownię plastyczną, gdzie tworzy zarówno rzeźby jak i rysunek, który go fascynuje. To właśnie ten artysta jest „najświeższym” nabytkiem Oddziału Rzeszowskiego ZPARP. Pani Anna Korzec, jak sama mówi o sobie, nie jest profesjonalistką. Maluje to, co widzi – głównie pejzaż i kwiaty. Artystycznie dojrzewa. Z mężem Andrzejem, którego prace również można podziwiać na wystawie, poznali się na studiach plastycznych. Według niej mąż ma dwa spojrzenia na rzeczywistość. Mocne i interpretacyjne. Tym, co czyni rozpoznawalną twórczość Pana Andrzeja jest kolor. Krystyna Bileńki tworzy od 30 lat. Maluje cykle tematyczne, inspiracje czerpie z podróży i obserwacji otoczenia zachwycając się przyrodą, pejzażem i naturą. Ola Ciepielowska – Tabisz na początku roku wraz z Panią Anią Munią prezentowała swoją wystawę naszej placówce. Twierdzi, iż malowanie to poznawanie ludzi, tu – na takie spotkania przychodzą ludzie z duszą. Ola w swoich pracach lubi bawić się kolorem. Poszukiwać nowych barw, nowych rozwiązań.

Wyjątkowo miłym akcentem muzycznym wieczoru był występ wokalistki Studia Piosenki Aleksandry Sienkowskiej.

Obrazy Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej odział Rzeszów będzie można podziwiać w holu wystawowym DK do 12 lipca. Dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością podczas spotkania z twórcami należącymi do Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej. Pragnę również raz jeszcze podziękować Pani Prezes – Annie Pacuła – Cyzio za jej zaangażowanie w przygotowanie  wystawy w naszej instytucji. A już dziś serdecznie zapraszam na kolejną wystawę. Już w lipcu podziwiać będziemy mogli obrazy sanockiego artysty Zdzisława Twardowskiego.

 

Anna Krok – instruktor DK

 

 

Partnerzy

Skip to content