„Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”.
22 czerwca 2021
„Wizyta Starszej Pani” w Strzyżowskim Domu Kultury.
8 lipca 2021

Stanisław Śliwa laureatem

Nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego

 

30 czerwca 2021 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagród Marszałka Województwa Podkarpackiego. W dziedzinie twórczości artystycznej został nagrodzony nasz rodzimy artysta Stanisław Śliwa. Nagroda ta została przyznana na wniosek Pani Dyrektor DK „Sokół”. Pan Stanisław w pełni zasługuje na tak znaczące wyróżnienie ponieważ to wszechstronny artysta: Od ponad 50 lat maluje, rzeźbi, tworzy wycinanki, płaskorzeźby a także pisze wiersze. Wiele osób ceni jego dorobek artystyczny i jego samego jako człowieka o wielkim sercu, wrażliwego, mądrego, pełnego pokory, skromnego, niezwykle pracowitego, pełnego pasji i miłości do sztuki i z dużym poczuciem humoru.

Z okazji 30 – lecia jubileuszu pracy twórczej w murach Wojewódzkiego Domu Kultury odbyła się jego wystawa. 40 i 45 lecie pracy twórczej natomiast pan Stanisław świętował wśród przyjaciół w naszym strzyżowskim Domu Kultury „Sokół”. Tego dnia w swoje 50 lecie już nawet w sumie 51 lecie pracy twórczej na nowo powrócił do Wojewódzkiego Domu Kultury, gdzie odbierał Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego. Miałam okazję towarzyszyć Panu Stanisławowi i jego małżonce Danusi w drodze po odbiór tego zacnego odznaczenia. Podczas podróży rozmawialiśmy m. in. o jego twórczości. Pan Stanisław może poszczycić się ogromnym dorobkiem artystycznym, który osiągnął dzięki swojej ciężkiej pracy. Wychowując czwórkę dzieci nocami poświęcał się swojej pasji. Brał udział w 127 wystawach zbiorowych i indywidualnych, w tym 29 zagranicznych. Namalował ponad 600 obrazów i wykonał ponad 170 rzeźb oraz kilka tysięcy wycinanek. W pracy artystycznej Stanisław Śliwa zdobył kilka znaczących nagród i wyróżnień. Twórca ten  znany jest nie tylko w powiecie strzyżowskim czy też województwie podkarpackim. To jeden z najbardziej cenionych twórców ludowych w Polsce. Jego prace znajdują się w wielu muzeach, w tym m.in.: w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, Muzeum Samorządowym  Ziemi Strzyżowskiej, Muzeum Folklorystycznym w Bolesławcu, Muzeum Prywatnym w Grenoble we Francji, Klubie „Polonii Francuskiej” w Paryżu oraz w zbiorach prywatnych wielu osób, w tym: Ameryce Południowej, Kanadzie, Austrii, Iraku, Holandii, Austrii, Włoszech, Słowacji i Niemczech.

Artysta ten to człowiek niezwykły, pełen pasji i miłości do sztuki. Przez te wszystkie lata dumnie reprezentował swój region. Nadal tworzy piękne obrazy, rzeźby, płaskorzeźby i wycinanki o różnej tematyce. Swoją pasją i miłością do sztuki zaraża innych.

Panie Stanisławie z całego serca gratulujemy życząc dużo zdrowi i sił do dalszej pracy twórczej.

Anna Krok – instruktor DK „Sokół”

Partnerzy

Skip to content