Wystawa artystów XVIII Międzynarodowego Pleneru Malarskiego “Niedzica – Łańcut 2016”
22 czerwca 2016
Folklor z różnych zakątków świata
26 czerwca 2016

Strzyżowscy miłośnicy sztuki na Zamku w Krasiczynie

26 czerwca br. na zaproszenie zaprzyjaźnionych artystów z Sanoka i Przemyśla strzyżowscy miłośnicy sztuki mieli przyjemność uczestniczyć w otwarciu międzynarodowej wystawy “I NARÓD DOKONAŁ NAPAŚCI NA NARÓD” dzieł artystów węgierskich, słowackich i polskich z okazji 100. rocznicy I Wojny Światowej. Wernisaż odbył się w pięknych wnętrzach galerii Zamku w Krasiczynie. Wystawa swoją wędrówkę po Polsce rozpoczęła w marcu w Centrum Kultury “Autosan” w Sanoku. Inicjatorem wystawy jest Węgierska Fundacja Krajczros, która istnieje już ponad 30 lat. Zajmuje się działalnością publiczną i kulturalną. Jej głównym zadaniem jest opieka nad cmentarzami i pomnikami I Wojny Światowej. Organizatorzy wystawy pragną nie dopuścić do zapomnienia o wydarzeniach sprzed stu lat, o ludziach, którzy oddali życie za wolność i pokój.

Wystawę po raz pierwszy zorganizowano w węgierskim Szekesfehervare 18 lipca 2014 r. Brało w niej udział 20 autorów z 60. pracami, obecnie jest już ich 100. Data ta upamiętnia powstanie miejscowego 17. Węgierskiego Królewskiego Pułku Obrony Krajowej. Organizatorzy projektu po wystawie w Fehervare chcieli by do 2018 roku wystawa krążyła po miastach w kraju i za granicą, przedstawiając osoby pozytywne i negatywne, bohaterów bez imion, którzy brali udział na wszystkich frontach Wielkiej Wojny. I tak już niebawem za niespełna 3 miesiące wystawa zagości w holu naszego “Sokoła”. Prace te po zakończeniu projektu w 2018 roku zostaną przekazane muzeum, kościołom, wojennym organizacjom czy też szkołom, które przyczyniły się do rekonstrukcji wojennych cmentarzy. Jest to spłacenie długu naszym dziadom i pradziadom, którzy zginęli na polu walki. Niedzielne wydarzenie w galerii Zamku w Krasiczynie swoją obecnością uświetniła grupa rekonstrukcyjna z Przemyśla w strojach z okresu I wojny światowej. Do tej wystawy można dołączyć również swoje prace w dowolnej technice przedstawiające swojego przodka, który brał udział w I Wojnie Światowej.

Na otwarciu wystawy nie zabrakło osób – artystów, którzy gościli i goszczą w strzyżowskim Domu Kultury. Miło zatem było się spotkać i porozmawiać. A ja już dziś zapraszam na wystawę “I NARÓD DOKONAŁ NAPAŚCI NA NARÓD”, która już we wrześniu zagości w Strzyżowie.

Partnerzy

Skip to content