Pierwsza płyta Grupy Śpiewaczej “Barwy Jesieni”
22 sierpnia 2016
OverSoul czyli muzyczne pożegnanie wakacji
27 sierpnia 2016

Strzyżowskie Święto Plonów – Dożynki 2016

Tegoroczne dożynki, decyzją głównego gospodarza – Burmistrza miasta
i gminy Strzyżów, odbyły się w Gliniku Zaborowskim, na terenie malowniczo położonego Klubu Jeździeckiego Pogórze.
Niezwykle gościnni gospodarze obiektu, państwo Jadwiga i Włodzimierz Uchwatowie, pełnili rolę Starostów tychże Dożynek.
Po uroczystej mszy św. odprawionej w tamtejszym Kościele, barwny korowód wieńców, uwitych i niesionych przez dwadzieścia jeden grup wieńcowych z terenu miasta i gminy Strzyżów, przemieścił się w okolice pięknego Dworu Maria Antonina.
Obserwując prezentacje każdej z grup, można było wyłonić mniej więcej trzy nurty tematyczne, z których zaczerpnięto pomysły na formę wieńca.
Pierwszy z którego czerpano najczęściej to symbolika religijna. To zresztą nie dziwi, gdyż wieś od wieków uznawana jest za ostoję polskiego chrześcijaństwa. Przykładem były wieńce w kształcie krzyża, chrzcielnicy, ołtarzyka, dzwonu, czy kapliczki poświęcone Matce Bożej.
Inne formy jak sierp, kopa czy dzban – jako naczynie w którym przynoszono żniwiarzom wodę, to z kolei wieńce, odwołujące się do tradycji
ciężkiej pracy na roli.
Trzecim nurtem tematycznym był współczesny świat, jego sprawy
i problemy. I tak młodzieżowa grupa wieńcowa symboliką łodzi z flagą Polski, upamiętniła minione Światowe Dni Młodzieży. Z kolei wieńcem w kształcie ula, inna grupa chciała zwrócić uwagę na katastrofalne skutki systematycznego wymierania pszczół na świecie. Ostatnim tematem tego nurtu był problem głodu, a zwrócili na niego uwagę swoim wieńcem w kształcie kuli ziemskiej tegoroczni debiutanci – pensjonariusze Domu Senior – Wigor z Zawadki.
Tej całej różnorodności tematycznej towarzyszył jeden wspólny element, co podkreślała każda grupa – wszystkie wieńce powstały jako wotum wdzięczności rolników dla Stwórcy za tegoroczne plony i zbiory.
Po prezentacji, podczas której grupy otrzymały z rąk władz miasta
i gminy pamiątkowe dyplomy wraz z finansową gratyfikacją, rozstrzygnięto konkurs Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne’ 2016”.
Dla wyłonionych w konkursie trzech najlepszych gospodarzy gminy Strzyżów, strzyżowski oddział KRUS ufundował nagrody, a otrzymali je: Bogdan Niebylecki (Wysoka Strzyżowska), Artur Perłowski (Gbiska) oraz Stanisław Szaro (Bonarówka).
Nagrodę Izydora Oracza z rekomendacji Izby Rolniczej w Trzebownisku, otrzymała za całokształt swej działalności, dyrektor Biblioteki w Strzyżowie
i zarazem vice prezes Strzyżowskiego Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich Marta Utnicka.
Swoją nagrodę przyznał też kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Strzyżowie, a otrzymała ją grupa wieńcowa Młodzieżowej Ochotniczej Straży Pożarnej w Żarnowej.
Po tej części, na scenę wkroczyły zespoły artystyczne. Jako pierwszy zaprezentował się gość z Sędziszowa, zespół pieśni i tańca Rochy, w tańcach pogórza krośnieńskiego oraz regionu rzeszowskiego.
Grupa śpiewacza Baby Glinickie zaprezentowała kilka ludowych piosenek związanych z okresem żniw. Ponadto warto dodać, iż na stoisku swojego Koła Gospodyń serwowały słynną już pamułe.
Barwy Jesieni, które prezentowały się po nich mogły pochwalić się swoją pierwszą wydaną płytą.
Ostatnia z grup debiutowała podczas dożynek, a mowa o grupie śpiewaczej Klubu Seniora Przyjaźń, po raz pierwszy prezentującej się publicznie całkiem udanie.
W dalszą podróż muzyczną tym razem szlakami Romów, zabrał wszystkich Artystyczny Zespół Cygański Perła i Bracia, który przyjechał
z Łodzi. I choć utwory śpiewane były w większości w ich języku, to bezbłędnie udało się odebrać klimat i nastrój piosenek, a całości dopełniał bezpośredni, ciepły kontakt grupy z publicznością.
Program zakończyła zabawa taneczna z zespołem BlueBand.
Obok tego co działo się na scenie, imprezie towarzyszyły jak zawsze stoiska wystawiennicze. Koła Gospodyń przygotowały pyszne przekąski do degustacji, a wśród atrakcji dla dzieci była jazda na kucyku, a także gry
i zabawy prowadzone przez pracowników Muzeum Samorządowego Ziemi Strzyżowskiej.
Odbywały się też pokazy ratowania życia z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, za sprawą firmy szkoleniowo – edukacyjnej Passio
z Rzeszowa.
Na koniec należy przedstawić jeszcze współorganizatorów Dożynek,
a byli to: Biblioteka, Muzeum, Lokalna Grupa Działania oraz Dom Kultury Sokół w Strzyżowie.

Instruktor DK Barbara Szlachta

Partnerzy

Skip to content