Strzyżów in Rock ‘2019
10 sierpnia 2019
Nabór uzupełniający do grup baletowych.
20 sierpnia 2019

Strzyżowskie Święto Plonów – Dożynki`2019

Zespół Pieśni i Tańca Kłosowianie

Kapela “Kmiecie”

Tegoroczne Strzyżowskie Święto Plonów już za nami. W minioną niedzielę (18 sierpnia) plac Domu Kultury Sokół w Strzyżowie, zapełniła zarówno licznie zgromadzona publiczność, jak i grupy wieńcowe oraz stoiska wystawienniczo – handlowe. Uroczystego otwarcia Dożynek, tradycyjnie dokonali włodarze miasta i gminy: Burmistrz Waldemar Góra oraz Starosta strzyżowski Bogdan Żybura. Na ich ręce Starostowie Dożynek złożyli piękny dorodny bochen chleba, jako symbol tegorocznych dobrych i obfitych zbiorów. Te zaszczytne funkcje przyjęli na siebie Katarzyna Ziobro – sołtys wsi Wysoka Strzyżowska, oraz Łukasz Worosz – właściciel gospodarstwa rodzinnego w Dobrzechowie.

Do prezentacji wieńca zgłosiło się 18 grup wieńcowych, w tym: cztery ze Strzyżowa, cztery z Żarnowej, dwie z Zawadki, oraz po jednej z Dobrzechowa, Wysokiej Strzyżowskiej Górnej, Wysokiej Strzyżowskiej Dolnej, Grodziska, Żyznowa, Godowej, Brzeżanki i Glinika Zaborowskiego.Wszystkie wieńce, co podkreślały w swoich opisach grupy, były symbolem podziękowania Matce Bożej Zielnej za tegoroczne zbiory. Jeśli brać pod uwagę tematykę, to dominowały dwa nurty: religijny i tradycyjny, jednak z przewagą tego pierwszego.

Góralski Band z Podhala

Wśród wieńców tradycyjnych znalazły się : „Wóz” tak zwany „osiok”,„Bróg’ (dawne zabudowanie gospodarcze w którym przechowywano zżęte zboże), „Kwiat”„Kosz”, jak również „Kopa”.Wieńce o symbolice religijnej to między innymi „Kielich z Hostią”,  „Kościółek”, „Dzwonnica”, a także „Grota”, „Krzyż” czy „Kapliczka”, opatrzone wizerunkami Chrystusa bądź figurką Matki Bożej. Spośród 18 wieńców, wytypowano cztery, które będą reprezentować miasto i gminę Strzyżów. I tak decyzją trzyosobowego Jury w składzie: Marta Utnicka – dyrektor Biblioteki, Edward Gadzina – strzyżowski artysta rzeźbiarz i Paweł Bukała – dyrektor Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie, do Markowej 25 sierpnia na 29. Dożynki Województwa Podkarpackiego pojadą grupy wieńcowe ZPiT „Kłosowianie” oraz Towarzystwa Przyjaciół Godowej. Natomiast 8 września do Niebylca na Dożynki Powiatowe pojadą grupyKGW – Brzeżanka oraz KGW i OSP – Żarnowa. Muzyczną oprawą imprezy zajęły się zespoły Domu Kultury „Sokół”, a były to Zespół Pieśni i Tańca „Kłosowianie”, „Stryki i Stryjenki” oraz soliści Studia Piosenki: Oliwia Ziobro, Kacper Sienkowski i Aleks Moskal, Gościnnie wystąpiły: Kapela Ludowa „Kmiecie” z Budziwoja oraz „Rymanowianie”, a gwiazdą wieczoru była kapela Góralski Band z Podhala.W tanecznym rytmie wieczór zakończył zespół Awngarda. Wśród licznych stoisk wystawienniczo – handlowych podziwiać i nabyć można było między innymi miód i produkty pszczele, sery naturalne, kwiaty z bibuły, rękodzieło, wyroby z drewna, ozdoby świąteczne, malarstwo na desce, przedmioty ozdobne wykonane techniką decoupage. Swoje stoiska miały również Gminna Spółdzielnia, firma Coco-Loco, KRUS oraz Combo. Całość imprezy poprowadziły Aleksandra Sienkowska,wieloletnia solistka Studia Piosenki DK oraz pisząca te słowa.

 

                                                                                               Barbara Szlachta

                                                                                          Instruktor DK Sokół

 

Partnerzy

Skip to content