Muzyczne zakończenie wakacji
25 sierpnia 2018
Oferta pracy
3 września 2018

Udział ZPiT „Kłosowianie” w Festiwalu “Balkan Folk Fest 2018” w Bułgarii

 

Jeszcze w naszej pamięci żywy jest przepiękny krajobraz Węgier, a już pojawiła się okazja by ukazać bałkańskiej publiczności nasz regionalny folklor.

Stało się to za sprawą Anny Proksy-Lenart choreografa „Kłosowian” jak i dyrektora DK „Sokół” – Pawła Bukały.

Faktem jest, że w dniach 18 – 26.08.2108 Festiwal BALKAN FOLK FEST przyciągnął do Warny wiele zespołów m. in. z Polski, Ukrainy, Bośni, Serbii, Bułgarii, Chorwacji i Hercegowiny.

Każdy zespół o charakterystycznym, lokalnym wyrazie artystycznym odtwarzał ludowy taniec, prezentował instrumenty muzyczne, barwne stroje i pieśni.

Tancerze zespołu „Kłosowianie” zaprezentowali swój kunszt taneczny w układach rzeszowskim i przeworskim, każdy o różnym nasileniu przytupu obcasa w wirującym tańcu i gromkim śpiewem chórku. Należy też docenić jednoosobową kapelę, czyli akompaniament Michała Moskwy.

Przed występem odbyliśmy niezapomniany spacer po Warnie. Natomiast po koncercie mogliśmy sobie pozwolić na błogi odpoczynek w hotelu z pięknym parkiem i widokiem na basen mieniący się nocą barwami tęczy.

Następny dzień upłynął pod znakiem wyjątkowo interesującej wycieczki przez stare miasto Nesebyru rozłożonego na wybrzeżu Czarnego Morza. Warto wspomnieć, iż w 1956 r Nesebyr został ogłoszony, jako rezerwat urbanistyczny i archeologiczny o znaczeniu narodowym. W 1983 roku na Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa przy UNESCO, która odbyła się we Florencji został włączony do listy Światowego Dziedzictwa.

Czas w Bułgarii minął nam wyjątkowo przyjemnie to na kąpieli w gorącym morzu, to wędrując szlakiem, gdzie czekały na nas budzące podziw kurhany, katakumby pomniki przyrody, miejsca widokowe i Aładża Monastyr z zachowanymi częściowo freskami z 14w.

Na koniec pozwolę sobie przetoczyć mądrość wybitnego poety niemieckiego.

„Nasze pragnienia są przeczuciem zdolności, które w nas drzemią zapowiedzią tego czego będziemy w stanie dokonać”.

     Johann Wolfang Goethe

Czesława Szlachta-Pytko – ZPiT „Kłosowianie

Partnerzy

Skip to content