Rozkład jazdy SKK
9 lipca 2021
Kotlina Kłodzka
21 lipca 2021

Wakacje z kulturką

Od wielu już lat instruktorzy strzyżowskiego Domu Kultury podczas wakacji starają się zapewnić najmłodszym mieszkańcom Strzyżowa a także ościennych miejscowości aktywny i kreatywny wypoczynek. W tym czasie organizujemy różnego rodzaju zajęcia artystyczne i ruchowe m. in. warsztaty fotografii, twórcze, wokalne, zajęcia taneczno – ruchowe a także pilates. Dodatkową atrakcją są również specjalne seanse filmowe wyświetlane w Kinie Strzyżów, które również cieszą się dużą popularnością wśród najmłodszych.

Śpiewaj razem z nami Zajęcia karaoke – śpiewajmy razem, poprowadziła instruktor Barbara Szlachta, którą od strony technicznej wspomagał Paweł Krok. Sala widowiskowa Sokoła, gdzie odbywały się spotkania, wspaniale izolowała wszystkich od dokuczliwych w owym czasie upałów. Dzieci jak co roku, prezentowały swoje ulubione piosenki, jak również uczyły się nowych utworów. Miłym zaskoczeniem na pierwszych zajęciach, było przypomnienie przez nich piosenki poznanej na poprzednich wakacjach. Podczas prowadzonych zabaw rytmiczno-melodycznych, kształcących zdolności muzyczne, dzieci miały na przykład za zadanie wymyślić prostą melodię (o podanym kierunku: w górę, w dół) do krótkich, naprędce zaimprowizowanych tekstów. W ramach tej zabawy, szybko zrobiły trafne spostrzeżenie, że za chwilę w ten sposób powstałaby piosenka. Kolejną formą urozmaicania zajęć było odgadywanie fragmentu znanego utworu, na podstawie rytmicznej frazy. Z tym również nie miały najmniejszego problemu. Zajęcia obejmowały również ćwiczenia poprawnej i pięknej wymowy, tak potrzebnej podczas śpiewu. Tu pomocą służyły zabawne wiersze, zaczerpnięte przez instruktora z książki Agnieszki Nożyńskiej „Rymowanki rozbawianki”. W miarę upływu czasu, można było z prawdziwą przyjemnością obserwować jak stopniowo włączały się do wspólnej zabawy te osoby, które na samym początku deklarowały tylko bierne w niej uczestnictwo.

Jedną z nowości wśród propozycji, które pojawiły się na tegorocznych wakacjach, były warsztaty z fotografii prowadzone przez Katarzynę Strzępek – animatora DK. Podczas tych warsztatów, dzieci i młodzież zapoznały się z podstawowymi funkcjami aparatu, poznały historię pierwszego prototypu, czyli camery obscury oraz jak odpowiednio przygotować się do wykonania dobrego zdjęcia. Były ćwiczenia z wykorzystaniem zasad perspektywy, różnego rodzaju światła a nawet, jak podejść do wykonania popularnego ostatnio selfie. Każdy z uczestników mógł od razu porównać efekty swoich działań.

Po każdych warsztatach dzieci z instruktorką robiły małe podsumowanie, czego nauczyli się tego dnia. Uczestnicy chętnie przystępowali do ćwiczeń, co ważne, mogli je wykonywać posiadając jedynie telefony z funkcją aparatu ale również mieli okazję popróbować pracy z profesjonalnym sprzętem.

Kolejnym novum były zajęcia z pilatesu dla dzieci. To propozycja zajęć ruchowych, które miały na celu wzmocnić, ale także uelastycznić ciało. Elementy koncentracji oraz odpowiedniego oddychania, połączone z rozciąganiem, urozmaicone zostały zabawnymi, ale również skutecznymi figurami, takimi jak: przestraszony kot, dzielny pies, przyczajony tygrys czy brodzący flaming. Wszystkie te figury mają swoje miejsce podczas zajęć pilatesu dla dorosłych i spełniają taką samą funkcję. Ćwiczenia te łączą w sobie elementy baletu, jogi i ćwiczeń izometrycznych. Co ważne, ćwiczenia takie zaleca się osobom uprawiającym sporty, aby przyspieszyć regenerację organizmu, wzmocnić ciało i uskutecznić inne treningi oraz osobom z nieznacznymi dysfunkcjami kręgosłupa czy postawy. Są więc idealne dla dzieci w wieku rozwoju, kiedy ich wzrost jest intensywny, a niespożyte pokłady energii można skierować na dobre tory. Uczestnicy zaangażowali się w ćwiczenia, niektóre im dobrze znane, chociażby z lekcji baletu czy sportów walki.

Pani Martyna Polakowska poprowadziła zajęcia taneczno – ruchowe łączące różne style tańców od towarzyskiego po balet z elementami zabaw muzyczno – ruchowych. Spotkania te miały głównie na celu, podobnie jak i pilates, kształtowanie prawidłowej postawy ciała, rozwój motoryczny, naukę koordynacji ruchów, poczucie rytmu, integrację poprzez pracę w grupie.

Warsztaty twórcze na stałe wpisały się w ofertę naszych zajęć wakacyjnych. Przygotowując się do warsztatów zwracam uwagę by zawsze były one atrakcyjne, by dzieci nie nudziły się i miały możliwość wykonać wiele dzieł przy użyciu zróżnicowanych materiałów i posługując się różnymi technikami. Podczas warsztatów powstały piękne kapelusze wykonane z dużych talerzy papierowych, udekorowane kolorowymi naklejkami i połyskującymi kamyczkami. Z górnej części butelek plastikowych, przy wykorzystaniu sznurka i nakrętek powstały oryginalne zabawki zręcznościowe. Wykorzystując folię bąbelkową, bibułę, zielony i biały karton a także farby dzieci stworzyły piękne żółwie przemierzające morskie głębiny. Podwodny świat, a szczególnie akwarium stało się inspiracją do stworzenia następnej pracy. A mianowicie kota obserwującego pływające w nim różne wodne stworzenia. Przepiękna feeria barw otaczająca nas głównie latem a także troska o przyrodę (recykling, który głównie przyświecał zajęciom) stała się wzorcem do stworzenia witrażu, którego tło stanowiły paseczki pociętych w niszczarce kolorowych gazet i papierów. Na bazie plastikowej butelki powstała rybka ozdobiona łuskami z bibuły a kolorowe wstążki umieszczone w otworach wyciętych dziurkaczem dopełniały całość. Na pozostałościach z paneli podłogowych, pociętych na odpowiednią wielkość, zagruntowanych białą farbą akrylową, przy użyciu plastikowych widelców powstały piękne łąki pełne stokrotek i rumianów. Z kolorowych pojemniczków po danonkach powstały piękne ptaki udekorowane elementami z pianek i błyszczących dodatków oraz wielobarwnych piórek. Dzieci miały okazję wykonać oryginalną makietę miasta. Podczas pierwszych zajęć twórczych pani Edyta Bieryło przygotowała atrakcyjne dla dzieci pakiety edukacyjno – profilaktyczne dotyczące uzależnień, cyberuzależnień, przemocy w sieci a także szkodliwości różnego rodzaju narkotyków, dopalaczy i alkoholu. Stały się one wprowadzeniem do rozmowy na temat racjonalnego używania telefonu a także telewizji oraz informacji jak spędzać wolny czas razem z rodziną a nie tylko obok siebie, korzystając z urządzeń elektrycznych. Podczas wykładu przygotowanego przez pracownika Punktu Konsyltacyjno-Informacyjnego w Strzyżowie dzieci z wielką uwagą słuchały przekazywanych informacji i zadawały mnóstwo pytań prowadzącej, co świadczy o ich dużym zainteresowaniu.

Warsztaty z końcem lipca dobiegły końca. Mamy nadzieję, że czas z nami spędzony nie był czasem straconym. Cieszymy się że byliście z nami i życzymy Wam dobrego i miłego wypoczynku w sierpniu i szczęśliwego powrotu do szkoły.

Anna Krok, Barbara Szlachta, Katarzyna Strzępek – DK

Partnerzy

Skip to content