Strzyżów in Rock – 2017
5 sierpnia 2017
Strzyżowskie Świeto Plonów – 2017
20 sierpnia 2017

Wakacje z kulturką 2017

W lipcu i sierpniu w strzyżowskim „Sokole” organizowany był cykl warsztatów i zabaw dla dzieci pod hasłem „Wakacje z kulturką”. Podczas zajęć dzieci miały okazję poznać nowe techniki plastyczne, potańczyć, pośpiewać, wykonać unikalne rzeczy z gliny i popracować na kole garncarskim a także wykonać smaczne dania i przekąski. Do współpracy udało nam się namówić Panie z Kół Gospodyń Wiejskich, instruktorów ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Strzyżowie, a także nauczycielki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Strzyżowie. Nie zabrakło także pań z Centrum Integracji Społecznej, które poprowadziły warsztaty kulinarne.

Podczas zajęć poświęconych sztuce kulinarnej „mali kucharze” mieli okazje wykonać proste i zdrowe dania oraz przekąski. Nasi mali adepci sztuki kulinarnej wykonali pyszne, pięknie ozdobione ciasteczka na bazie wafli i biszkoptów. Samodzielnie przygotowały kolorowy lukier, którym pięknie ozdabiały nie tylko zrobione przez siebie słodkości, ale także swoje buzie. Była to świetna zabawa, podczas której mieli okazje pochwalić się swoimi wyczynami kulinarnymi w domu oraz poznać podstawy przygotowania swojego miejsca pracy, dbania o higienę oraz czystość. Instruktorki Centrum Integracji Społecznej: Marzena Gąsior, Paulina Włosek, Wioletta Bieryło, Małgorzata Strzępek, Krystyna Wieszczek, Laura Mikulska dbały o to, by dzieci mogły pracować z różnymi produktami spożywczymi. Dlatego też kolejne zajęcia poświęcone były owocom, które królowały w pełnej witamin sałatce a także w kolorowych szaszłykach. Nie zabrakło także pysznych kanapeczek z różnych produktów oraz pysznych gofrów.

Zajęcia artystyczne w skład, których wchodziła zabawa z gliną prowadzone były przez nauczycielki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Strzyżowie: Annę Kobiałkę i Elżbietę Zamorką – Nierodę. Podczas warsztatów dzieci miały wyjątkową i niepowtarzalną okazję pracować na kole garncarskim oraz wykonać unikalne rzeczy z gliny. Najmłodsi uczyli się jak krok po kroku wykonać niesamowity, bajkowy domek oraz piękną mydelniczkę. Największą frajdę dzieciom sprawiała praca na kole garncarskim, na którym uczyły się wykonywać niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju dzbanki i flakoniki. Warsztaty rękodzielnicze prowadzone były przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich: Marię Piskadło, Zofię Wójcik, Wandę Burą, Katarzynę Gomułkę, Marie Baran i Janinę Piękoś. Na zajęciach tych dzieci poznawały tajniki postawania prac z wikliny papierowej, dzięki czemu stworzyły oryginalne serduszka wykonane właśnie tą techniką. Na warsztatach powstały także piękne róże z krepiny a także urocze pompony. Bazą służącą do powstania pomponów były stare reklamówki z których dzieci uczyły się uzyskiwać długą „nić”, za pomocą której tworzyły oryginalne prace. Najmłodsi mogli również wykonać kolorowe pomponiki z włóczki, a także nauczyć się składać reklamówki w taki sposób, by zajmowały jak najmniej miejsca.

Zajęcia taneczno – rekreacyjno – sportowe poprowadziła instruktor Alicja Włosek. Warsztaty te miały na celu integrację dzieci w różnym wieku, miały posłużyć aktywnemu i sympatycznemu spędzeniu wolnego czasu. Nie zabrakło na nich gier i zabaw a także konkursów, różnego rodzaju zgadywanek, które najbardziej przypadły dzieciom do gustu. Wspaniałą atrakcją okazały się duże bańki mydlane oraz zabawy z chustą animacyjną. Było także balonowe zoo więc każde dziecko mogło wykonać sobie fajnego i jedynego w swoim rodzaju balonowego, kolorowego zwierzaka. Dzieci szalały na scenie podczas takich zabaw jak „ciuciubabka”, „samolot” czy „pająk idzie”. Na koniec nie mogło zabraknąć także zabaw integracyjnych oraz malowania twarzy.

Zajęcia karaoke – śpiewajmy razem, poprowadziła instruktor Barbara Szlachta, którą od strony technicznej wspomagał Paweł Krok. Sala widowiskowa „Sokoła”, gdzie odbywały się spotkania, wspaniale izolowała wszystkich od dokuczliwych w owym czasie upałów.

Dzieci jak co roku, prezentowały swoje ulubione piosenki, jak również uczyły się nowych utworów. Miłym zaskoczeniem na pierwszych zajęciach, było przypomnienie przez nich piosenki poznanej na poprzednich wakacjach. Podczas prowadzonych zabaw rytmiczno-melodycznych, kształcących zdolności muzyczne, dzieci miały na przykład za zadanie wymyślić prostą melodię (o podanym kierunku: w górę, w dół) do krótkich, naprędce zaimprowizowanych tekstów. W ramach tej zabawy, szybko zrodziło się trafne spostrzeżenie, że za chwilę w ten sposób powstałaby piosenka. Kolejną formą urozmaicania zajęć było odgadywanie fragmentu znanego utworu, na podstawie rytmicznej frazy. Z tym również nie miały najmniejszego  problemu. Zajęcia obejmowały też ćwiczenia poprawnej i pięknej wymowy, tak potrzebnej podczas śpiewu. Tu pomocą służyły zabawne wiersze, zaczerpnięte przez instruktora z książki Agnieszki Nożyńskiej „Rymowanki rozbawianki”.

W miarę upływu czasu, można było z prawdziwą przyjemnością obserwować jak stopniowo włączały się do wspólnej zabawy te osoby, które na samym początku deklarowały tylko bierne w niej uczestnictwo. Jak wreszcie współuczestniczyły w realizacji programu chociażby poprzez proponowanie  swoich zabaw i zasad ich przebiegu.

W ten sposób przełamując nieśmiałość, dzieci torowały sobie drogę wyrażania własnej kreatywności i chęci zaistnienia zarówno w grupie rówieśniczej, jak i na jej tle. Miały możliwość konfrontacji swoich umiejętności wokalnych i ruchowych, oraz sposobów własnej ekspresji.

Zajęcia plastyczne prowadzili instruktorzy ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Strzyżowie: Dorota Barlik, Monika Zamorska, Marcin Ziobro, Łukasz Pająk oraz instruktor Anna Furtek. Podczas warsztatów „młodzi artyści” uczyli się podstaw techniki decoupage, za pomocą której na deseczkach pomalowanych białą farbą, z użyciem wielobarwnych i różnorodnych wyciętych wzorów z serwetek stworzyły piękny obrazek. Z rozmaitych form powstawały piękne gipsowe kwiaty, anioły, serca, zwierzęta, które dzieci malowały farbami plakatowym. Dzieciom spodobał się ten pomysł bo wystarczy rozrobić w odpowiednich proporcjach gips z wodą wlać do formy i piękna figurka o odpowiednio wybranym wzorze gotowa. Na zajęciach plastycznych dzieci tworzyły piękne, witrażowe motyle z kalki maszynowej oraz mogły przekonać się, że w pracach plastycznych może przydać się żelazko, które w połączeniu z wyciętym wzorem nakrytym przez kalkę techniczną tworzy różnego rodzaju ciekawe formy artystycznego wyrazu. Podczas zajęć powstały także prace wykonane wypalarkami. Wykorzystując pojemniczki po jajkach niespodziankach postały urocze pszczółki a w połączeniu z pomalowanymi na żółto rolkami po papierze toaletowym stworzyły niesamowitą budowle przypominającą swym kształtem plaster miodu.

Nieodłącznym elementem „Wakacji z kulturką” były seanse filmowe Kina „Strzyżów”. W tym roku mali widzowie mieli okazję zobaczyć piękne i pouczające bajki tj. „Vaiana – skarb oceanu”, „Zakwakani”, „Ozzy”, „Wilk w owczej skórze”, „Balerina”,  „Pin i Pom” oraz „Gru, Dru i Minionki”. Nie zabrakło także naszej Strzyżowskiej Kolejki Kołowej, która w każdy czwartek kursowała z maluchami i ich opiekunami po najpiękniejszych zakątkach naszego miasta. Warsztaty artystyczne w ramach „Wakacji z Kulturką” skierowane były dla dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 15 lat. W naszym przedsięwzięciu udział wzięło ok. 200 osób zarówno z Gminy i Powiatu Strzyżowskiegoale także również spoza naszego województwa.

Partnerzy

Skip to content