Taniec nowoczesny – nabór 2020
25 sierpnia 2020
POWIATOWO-GMINNE ŚWIĘTO PLONÓW ‘2020
28 sierpnia 2020

Wakacje z kulturką 2020 – relacja

Jak co roku, aby najmłodszym mieszkańcom Strzyżowa i okolic umilić czas wakacyjnej przerwy, instruktorzy DK przygotowali cykl warsztatów i zabaw pod hasłem „Wakacje z kulturką”. Realizując nasze spotkania chcemy, aby czas spędzany w naszej jednostce był dla najmłodszych nie tylko dobrą zabawą ale również czasem rozwoju nabytych umiejętności i talentów. I choć tegoroczne zajęcia odbywały się pod niechcianym „patronatem” koronawirusa, nie wystraszyło to jakoś znacząco uczestników. Zarówno pojemna scena sali widowiskowej jak i wdrożony reżim sanitarny, pozwoliły na bezpieczną realizację zajęć. Zaproszenie pod hasłem „Śpiewaj razem z nami”, jest adresowane do dzieci, które lubią śpiewać, jak również do tych, które chcą po raz pierwszy spróbować swoich sił w śpiewie solowym. Starsza wiekowo grupa (klasa IV wzwyż) najchętniej sięgała po piosenki dorosłych wykonawców, często anglojęzycznych. Nie trzeba było ich również specjalnie zachęcać. Sypali tytułami piosenek jak z przysłowiowego rękawa. Trochę inaczej wyglądało to u młodszych solistów. Na pierwszych zajęciach trzeba było szukać odważnego wykonawcę, ale już w kolejnych spotkaniach dzieci uczestniczyły z coraz większą śmialością. Niektórzy nawet mieli karteczki z tytułami piosenek, które chcieli zaprezentować. Dla uczestników w młodszej grupie, przygotowałam piosenkę do nauki, która mam nadzieję spodobała się, bowiem już na następnych zajęciach kilkoro solistów śpiewało ją samodzielnie. Miłą niespodzianką był też fakt, iż dzieci sięgały po utwory, których uczyłam w poprzednich latach na podobnych zajęciach. Tylko w krótkich seriach sygnalizowałam podstawy techniki, a więc oddychanie, ćwiczenia emisyjne i dykcyjne jako przygotowanie do śpiewu. Wszystko po to, aby nie ograniczać czasu przeznaczonego na śpiew, który jak się szybko okazało, sprawiał dzieciom najwięcej frajdy. Zdarzało mi się również przedłużać zajęcia na prośbę uczestników, aby wszyscy zaprezentowali się w kolejnej serii piosenek.

Z żalem żegnając się z tegorocznymi uczestnikami – zapraszam w przyszłym roku!

Barbara Szlachta – Instruktor DK


Podczas tegorocznych wakacji nie mogło zabraknąć warsztatów plastycznych, podczas których dzieci miały możliwość twórczo i ciekawie spędzić czas. Uczestnicy poznawali nowe techniki artystyczne i uczyli się przekształcać z pozoru zwyczajne, niepotrzebne przedmioty znalezione gdzieś w kuchennej szufladzie czy na spacerze w ciekawy materiał plastyczny, z którego można stworzyć prawdziwe „dzieła sztuki”. I tak, z patyczków do szaszłyków powstały bardzo przydatne każdemu małemu artyście przyborniki na kredki, bo te, jak wiadomo niepilnowane uwielbiają się gubić, wpadać za i pod biurko albo wturlać pod szafę. Z tęsknoty za podróżami wakacyjnymi, które w tym roku z powodu sytuacji epidemicznej są znacznie ograniczone, dzieci stworzyły z papierowego talerzyka bulaj z widokiem żaglówek na pełnym morzu, kolorowe rybki z orgiami, kwiaty z krepiny, natomiast sznurki, kawałki drewna oraz kolorowe kamyczki posłużyły do skomponowania łapacza snów. Grupa starszych dziewczynek nauczyła się splatać makramowe bransoletki shambala. Jak wiadomo każda kobieta, nawet ta najmniejsza lubi błyskotki a taka samodzielnie wykonana biżuteria cieszy podwójnie i jest niepowtarzalna.

Maria Raś – Instruktor DK


Kolejną naszą propozycją były warsztaty Tańca Nowoczesnego prowadzone przez Adriana Szydełko. Były to niezwykle aktywne i dynamiczne spotkania, pełne podskoków i zabawy, których celem była pomoc w pokonaniu nieśmiałości i dodanie uczestnikom pewności siebie. Zajęcia prowadzone przez Adriana oparte były zabawie, ale skupiały się na elementach tańców streetowych.

Podczas tegorocznych „Wakacji z Kulturką” spotkania taneczne poprowadziła również Martyna Polakowska, która zaprosiła najmłodszych na zajęcia taneczno – ruchowe z elementami animacji. Warsztaty te łączyły różne style tańców od towarzyskiego po balet z elementami zabaw muzyczno ruchowych. Spotkania miały na celu kształtowanie prawidłowej postawy ciała, rozwój motoryczny, naukę koordynacji ruchów, poczucia rytmu, integrację poprzez pracę w grupie przede wszystkim dobrą zabawę.

Oprócz oferty warsztatowej przygotowaliśmy również specjalne seanse filmowe wyświetlane w Kinie Strzyżów oraz zorganizowaliśmy przejazdy Strzyżowską Kolejką Kołową, które cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno wśród najmłodszych i jak dorosłych.

DK

Partnerzy

Skip to content