Spotkania gitarowe
3 października 2019
“Angielski na Wesoło”
25 października 2019

Wernisaż wystawy malarstwa XXII Międzynarodowego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego „ Łańcut 2019”

„Przyrodę można malować nieskończenie rozmaitymi sposobami.”

Aldous Huxley

 

23 października w strzyżowskim Domu Kultury „Sokół” odbył się wernisaż wystawy malarstwa XXII Międzynarodowego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego „ Łańcut 2019”. Prezentowane dzieła, to efekt pracy artystów, uczestników  22. edycji pleneru „Łańcut 2019” oraz wybrane prace z plenerów „Frydman 2019” oraz „Niedzica 2018”. Artyści, którzy wzięli udział w tych artystycznych przedsięwzięciach pracowali w otoczeniu przyrody, wśród łąk, lasów… Plener łańcucki odbywał się na przełomie maja i czerwca w malowniczej miejscowości Dylągówka, w gospodarstwie agroturystycznym Antoniego Boska – Boskiej Dolinie, natomiast tegoroczny plener „Frydman 2019” – w przepięknej miejscowości w Pieninach, nad brzegiem Dunajca, wśród górali spiskich, w okolicach Jeziora Czorsztyńskiego, Sokolicy i Trzech Koron, zamku w Niedzicy … Krainie, gdzie uwarunkowanie terenu i przyroda nie skąpią cudnych widoków, w miejscach, które nie mogły nie zauroczyć  malarzy i rzeźbiarzy. Nie zabrakło więc inspiracji twórczych oraz warunków, sprzyjających pracy i wypoczynkowi, a wszystko to zaowocowało powstaniem pięknych pejzaży sławiących okolice, fotografii i rzeźb.

Uczestnicy plenerów to uznani artyści z całej Polski, z Rosji, Litwy i Ukrainy a część plonów ich pobytu na plenerach można w holu wystawowym Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie podziwiać jeszcze do połowy listopada. Wystawa zachwyca swoją różnorodnością, zarówno w podejściu artystów do realizowanego tematu, jak i użytej techniki plastycznej, indywidualnym spojrzeniem każdego z nich na otaczającą przyrodę i zabytki. Kolorowe i przepełnione pozytywną energią prace przyciągają wzrok, zmuszają do refleksji i w pewnym sensie zatrzymują na chwilę czas.

Goście wernisażu mieli też możliwość posłuchać opowieści Komisarza plenerów, poznać ich długoletnią historię, dowiedzieć się jak organizacja takich spotkań wygląda „od kuchni”, ile artyści wynoszą pożytecznej energii z obcowania z naturą oraz „kolegami po fachu”, bo plener to nie tylko twórcza praca, ale bez wątpienia początki wielu znajomości ,przyjaźni, wymiana doświadczeń, integracja oraz uczenie się samego siebie. Pan Jan Majczak
z Rakszawy, również artysta,  od wielu lat jest bardzo oddany malarstwu, spotkaniom z artystami, poświęca się całym sercem organizacji plenerów, wystaw, skutecznie i fachowo zajmuje się synchronizacją wszystkich spraw technicznych, i dba o to, by rozpowszechniać i umożliwiać  szerokiemu gronu odbiorców dostęp do sztuki. Stąd też wystawa obrazów w naszym „Sokole” – nie pierwsza zresztą w długoletniej historii plenerów łańcuckich, i nie ostatnia – taką my, organizatorzy, mamy nadzieję. Kierujemy słowa uznania w stronę artystów za mistrzowskie wykonanie prac. Dziękujemy za wyjątkową wrażliwość, nietuzinkowość oraz pokaz talentu i piękna. Życzymy nieustającej weny twórczej, wielu sukcesów artystycznych, satysfakcji z własnej twórczości, a także spełnienia marzeń. A najwięcej podziękowań i życzeń kierujemy do pana Jana Majczaka – komisarza plenerów: zdrowia, energii i cierpliwości , bo tego wszystkiego trzeba dużo, by kolejne edycje plenerowych spotkań artystów mogły się odbyć.

Dziękujemy także Bartkowi i Leszkowi, za nastrojowy mini koncert gitarowy podczas wernisażu, miły, muzyczny akcent wieczoru.

Autorzy prac prezentowanych w holu wystawowym:

Josif Bobenchik (Rosja), Roman Choinka (Zielona Góra), Anna  Frühauf (Tarnowiec), Zygmunt Kłosowski (Zakopane), Marian Knobloch (Chorzów), Leszek Kuchniak (Rzeszów), Marta Lipowska (Tarnobrzeg), Krzysztof Ludwin (Kraków), Jan Majczak (Rakszawa), Maria Wiktoria Mostek (Rudna Wielka), Natalia Nosyk (Zaporoże, Ukraina), Lidia Olszyna – Mikołajczak (Poznań), Bernadeta Pewniak (Koszalin), Bangutis Prapuolenis (Kowno, Litwa), Krystyna Rudzka – Przychoda (Lublin), Anita Rotter – Pucz (Polańczyk), Teresa Szafrańska (Tarnów), Iwona Urbańska – Bać (Rzeszów), Vira Ustianska (Zaporoże, Ukraina), Krzysztof Wasilczyk (Lublin), Małgorzata Anita Werner (Myślenice), Valentinas Varnas (Kowno, Litwa), Tadeusz Ziętara (Jaworzno)

Raś – instruktor DK

 

 

 

Partnerzy

Skip to content