Zajęcia Plastyczne 2019/2020
11 września 2019
Literatura i dzieci – “W świecie wyobraźni”
3 października 2019

Wernisaż wystawy poplenerowej Artystów Podkarpacia.

Aleksandra Sienkowska, Patrycja Skalska

W piątek trzynastego… No tak, bywają różne przesądy i osoby przesadnie ostrożne, unikające w pechowe dni wychodzenia z domu, ale mimo to w holu wystawowym Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie pojawili się miłośnicy malarstwa. W kameralnym gronie mogliśmy zachwycać się twórczością mistrzów pędzla i ołówka, podziwiać kumulację ich talentu, wrażliwości  i wyobraźni, przelaną na płótno. Wyeksponowane na wystawie prace powstały podczas IV Pleneru Malarskiego Artystów Podkarpacia 2019 .

Od 24 do 30 czerwca b.r. na terenie Zespołu Pałacowo-Dworskiego

Barbara Szlachta

i zabytkowego parku w Wiśniowej można było spotkać artystów taszczących sztalugi, blejtramy i farby, rozsiadających się na ławeczce, czy trawie i zapominających o bożym świecie. Jak sami uczestnicy plenerów opowiedzieli podczas wernisażu – Wiśniowa, park Mycielskich, zabudowania podworskie, magiczna aleja grabowa, tworzą swoistego rodzaju klimat, nastrój i sprawiają, że chce się malować, że chce się tworzyć… Może to sprawia duch koloryzmu, drzemiący wśród starych drzew i budynków. W okresie dwudziestolecia międzywojennego właśnie w tym miejscu często pojawiali się wybitni polscy malarze: Jan Cybis, Józef Czapski, Hanna Cybisowa, Zygmunt Waliszewski i wielu innych. Malował też sam Zygmunt Mycielski, właściciel dworu w tamtym czasie.

A pod koniec czerwca na plener do Wiśniowej przyjechali:

Anna Jodłowska z Babicy

Nadia i Iwan Didyk z Użgorodu (Ukraina)

Jadwiga Hajduk z Rzeszowa

Mirosław Rusinek z Rzeszowa

Helena Jacyno z Przemyśla

Timur Karim z Przemyśla

Iwona Jankowska – Mihułowicz z Krosna

Marek Burdzy z Krosna

Elżbieta Wesołkin z Sanoka

Jan Szczepkowski z Sanoka

Ryszard Kochan ze Stalowej Woli

Józef Franczak ze Strzyżowa

Wiesław Plezia ze Strzyżowa.

Kuratorem pleneru był pan Józef Franczak

W piątek 28 czerwca odbył się roboczy wernisaż  na dziedzińcu zabudowań folwarcznych w Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, a już od 6 września obrazy prezentują się w holu wystawowym  Domu Kultury „Sokół”.  I właśnie zupełnie nie pechowego, 13 września mieliśmy możliwość spotkać się na wernisażu, porozmawiać z artystami, zapytać ich o szczegóły i  ciekawostki z pleneru, w miłej i ciepłej atmosferze spędzić piątkowe popołudnie. Spotkanie uprzyjemniły nam wokalistki ze Studia Piosenki Barbary Szlachty Paulina Skalska i Ola Sienkowska, stworzyły wspaniały, zgrany duet w piosence „Bo jak nie my (wy), to kto…?”, dedykując ją artystom.  Wiesław Plezia i Józef Franczak dzielili się z publicznością wrażeniami z pleneru, planami związanymi z dalszą działalnością w dziedzinie malarstwa, wiedzą na temat Mycielskich, kapizmu i samej Wiśniowej. Zaszczyciło nas też swoją obecnością kilkoro twórców, uczestników plenerów. Przyjechała z Babicy Anna Jodłowska, z Sanoka Elżbieta Wesołkin, z Krosna Iwona Jankowska – Mihułowicz i ze Stalowej Woli Ryszard Kochan.

Wystawę w DK „Sokół” będzie można oglądać jeszcze do końca września. Serdecznie zapraszamy.

 

Maria Raś

Partnerzy

Skip to content