Finisaż wystawy prac Edwarda Gadziny ze Strzyżowa
26 marca 2017
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM
21 kwietnia 2017

Wiosenne Spotkania Jazzowe 2017

Druga edycja Wiosennych Spotkań Jazzowych za nami. Kto nie był niech żałuje, a kto był przekonał się, że było warto. „Smakowanie” tej wiosennej porcji jazzu rozpoczęliśmy od delikatnej „przystawki”, w postaci Konkursu Improwizacji z udziałem studentów uczelni wyższych.

W grupie 12 zgłoszonych uczestników między innymi z Rzeszowa, Jasła, Zielonej Góry i Katowic, prezentujących swe umiejętności 07 kwietnia, wysłuchaliśmy 10 instrumentalistów i 2 wokalistki. Obok popisów wokalnych, pojawiły się utwory improwizowane na klarnecie, fortepianie, wibrafonie, skrzypcach, gitarze, gitarze basowej, saksofonach i perkusji. Prezentacji konkursowych słuchało się z prawdziwą przyjemnością. Złożyły się na to nie tylko młody wiek uczestników, ich osobowość, czy już spore umiejętności improwizacyjne, ale także przytulny, kameralny klimat auli Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Strzyżowie, gdzie konkurs się odbywał.Jury pod przewodnictwem Zbyszka Jakubka i członków zespołu The Beat Freaks, wyłoniło najlepszych.

Laureatami pierwszych nagród ex aequo zostali: jaślanka Aleksandra Tocka – vocal i gitarzystaIgor Smaruj z Zielonej Góry. Drugą nagrodę otrzymał wibrafonista z Tarnowa Bartłomiej Witek. Trzecia nagroda przypadła perkusiście Jakubowi Madejowskiemu z Pruchnika. Przyznano również dwa wyróżnienia, a otrzymali je: za muzyczną osobowość Małgorzata Sarata – vocal, studiująca w Rzeszowie, oraz trio Jachym, NieznańskiMadejowski, za oryginalne aranżacje standardów.

Wieczorem, po tej sporej dawce improwizowanej muzyki w wykonaniu młodych, obiecujących jazzmanów, przyszła kolej na ich starszych wiekiem, stażem i doświadczeniem kolegów jurorów, czyli zespół The Beat Freaks, który zagrał koncert, tym razem na scenie kameralnej Domu Kultury. Usłyszeliśmy utwory z debiutanckiego albumu „Leon”, który ukazał się w październiku ubiegłego roku. Inspiracją powstania muzyki do tej płyty była jak na wstępie zaznaczył zespół, barwna, legendarna postać naukowca, odkrywcy Leona Kokakiewicza. Już po chwili wprawni słuchacze zorientowali się, iż Kokakiewicz to postać czysto fikcyjna, mająca w sposób żartobliwy wprowadzić nas w muzyczny świat The Beat Freaks. W nim, na kanwie rasowo jazzowych kompozycji słuchacze mogli odnaleźć inspiracje muzyką ludową, etniczną, a także brzmieniowo z ukłonem w stronę klasycznego rocka. Muzykę różnorodną również pod względem klimatu, od ballady, poprzez transowe utwory do mocno rytmicznych, jak chociażby znakomita kompozycja „Pod nóżkę”. A wszystko to rzecz jasna za sprawą muzycznych eksperymentatorów i wybitnych instrumentalistów: gitarzysty Michała Starkiewicza, kontrabasisty Pawła Grzesiuka, oraz saksofonisty Tomka Licaka i grającego na perkusji Radka Wośko. Obaj są laureatami Grand Prix – Indywidualność Jazzowa 49.edycji Jazzu nad Odrą.

I wreszcie nadszedł czas na „danie główne” tegorocznych Wiosennych Spotkań, sobotni koncert, który nie miał sobie równych. Rozpoczęliśmy od krótkiej prezentacji laureatów Konkursu Improwizacji, po czym na scenę wkroczył legendarny zespół Walk Away. Historia grupy rozpoczęła się jeszcze w czasach studenckich jej członków, kiedy to perkusista Krzysztof Zawadzki, mając pomysł na zespół zaprosił do współpracy kolegów studiujących wraz z nim w katowickiej Akademii Muzycznej. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Już po kilku miesiącach zdobywają pierwsze nagrody w prestiżowych festiwalach jazzowych. Zostają okrzyknięci mianem „nowej nadziei”. Koncertowali w Polsce i zagranicą. Współpracując i nagrywając z najlepszymi, objechali niemalże pół świata. Po wielu latach artystyczne ścieżki zawiodły ich w tutejsze strony. Sobotni koncert, który zagrali na strzyżowskiej scenie był potwierdzeniem klasy muzyków i renomy marki polskiego jazzu nowoczesnego, jaką niezmiennie od lat reprezentuje formacja Walk Away. Zdumiewa tylko jeden fakt, to już trzy dekady odkąd zespół koncertuje i nagrywa kolejne płyty, ale robią to z taką samą energią i pasją jak wtedy, gdy zaczynali. Potwierdzają to wszyscy, którzy kiedykolwiek mieli okazję słuchać zespołu. W Strzyżowie zagrali niemalże w tym składzie, w którym zaczynali: Krzysztof Zawadzki – perkusja, Zbigniew Jakubek – piano, Adam Wendt – saksofon, Bernard Maseli – wibrafon, i Tomasz Grabowy – gitara basowa (w pierwszym składzie kontrabasista Jacek Niedziela). Aby zatrzymać na dłużej klimat tego koncertu, można było nabyć trzypłytowy album Walk Away „The Best Of”, będący kompilacją nagrań zarejestrowanych przez zespół na przestrzeni ostatnich 30 lat.

Barbara Szlachta – Instruktor DK

Partnerzy

Skip to content