Dzień kobiet miesiąc później, czyli pierwsze metamorfozy w Strzyżowie
26 kwietnia 2016
Kabaret pod Wyrwigorszem w Strzyżowskim „DK”
10 maja 2016

Wiosenne Spotkania Jazzowe – Strzyżów 2016

Wiosenne Spotkania Jazzowe to jedna ze sztandarowych imprez DK „Sokół”, która od blisko 10 lat gości w naszym kalendarzu imprez. Co roku przyciąga coraz większe grono miłośników tej wyjątkowej muzyki, jednak zainteresowanie i reakcje po koncertach tegorocznej edycji imprezy zaskoczyły nawet organizatorów.

W tym roku impreza została poszerzona i zmieniono jej formułę. Przez dwa dni (15 i 16 kwietnia 2016 r.) budynek Sokoła rozbrzmiewał jazzem w wykonaniu zarówno młodych adeptów tego gatunku, jak i niekwestionowanych wielkich mistrzów.

Imprezę rozpoczął Konkurs Improwizacji Jazzowej dla młodych muzyków. Pierwsza odsłona WSJ odbyła się na najwyższym poziomie (poddasze DK) – w auli PSM I st. Popisy konkursowe oceniało jakże zacne jury: Zbigniew Jakubek (przewodniczący), Krzesimir Dębski i Krzysztof Ścierański (członkowie jury). W konkursie wystąpiło kilkanaście podmiotów wykonawczych – instrumentalistów i wokalistów z terenu Podkarpacia.

Wszystkie przedsięwzięcia tegorocznych WSJ zgodziła się poprowadzić dziennikarka muzyczna, szefowa działu muzycznego Polskiego Radia Rzeszów, na co dzień także pracownik naukowy Wydziału Muzyki UR – Elżbieta Lewicka.

Tego samego dnia, bezpośrednio po Konkursie na scenie kameralnej DK odbył się pierwszy z zaplanowanych koncertów: New Quartet w składzie Krzysztof Ścierański (jeden z najlepszych polskich gitarzystów jazzowych), Zbigniew Jakubek (wybitny pianista, kompozytor, aranżer), Michał Kobojek (uznany saksofonista i kompozytor, muzyk sesyjny), Przemysław Kuczyński (perkusista, kompozytor, muzyk sesyjny). Ten koncert nieoczekiwanie przybrał niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju wymiar, bowiem – jak wspomniałam – gościliśmy w Strzyżowie tego dnia także Krzesimira Dębskiego (jeden z najlepszych kompozytorów muzyki współczesnej i muzyki filmowej, skrzypek jazzowy, dyrygent), który spontanicznie postanowił dołączyć do quartetu i jak powiedział „trochę poprzeszkadzać” na skrzypcach innym muzykom. I tak oto, od słowa do słowa, New Quartet zagrał w Strzyżowie w pięcioosobowym składzie. Niesamowita energia, cudowne wrażenia muzyczne, wręcz trudne do opisania, więc nie dziwi fakt, że bisom nie było końca. Wśród publiczności tego wieczoru zgromadzonych było wielu muzyków jazzowych, dla których organizatorzy przygotowali specjalne jam session w JazzClubie COMBO, gdzie moderatorem muzycznym była strzyżowska formacja Trobule.

Drugi dzień rozpoczął się popołudniowymi warsztatami i wykładami w zakresie muzyki jazzowej, które poprowadził Zbigniew Jakubek. Później przyszedł czas na koncert finałowy na sali widowiskowej DK, podczas którego usłyszeliśmy laureatów Konkursu Improwizacji Jazzowej z poprzedniego dnia, a byli to: Filip Domarski (Rzeszów), Michał Jakubczak (Rzeszów) i Dawid Kosakowski (Rzeszów), zaś podsumowaniem tych dwóch dni Wiosennych Spotkań Jazzowych był, długo wyczekiwany koncert zespołu STRING CONNECTION.  Ta legendarna formacja jazzowa wystąpiła w oryginalnym, optymalnym, jedynym w swoim rodzaju składzie: Krzesimir Dębski, Krzysztof Ścierański, Andrzej Olejniczak, Krzysztof Przybyłowicz i Janusz Skowron. Na ten koncert przyjechali do Strzyżowa wierni fani zespołu oraz miłośnicy jazzu z wielu zakątków Podkarpacia oraz Małopolski. Ten zespół, uchodzący za niekwestionowaną ikonę polskiego jazzu, wręcz zahipnotyzował publiczność, która z wielkim zachwytem spijała dobrze znane, niemal „kultowe” kompozycje. Po koncercie ogromny tłum zebrał się w hallu po autografy, płyty, zdjęcia. Zachęcam także do obejrzenia i wysłuchania obszernych materiałów reporterskich na stronach TVP Rzeszów i Polskiego Radia Rzeszów oraz dksokol.eu.

W imieniu organizatorów dziękuję za pomoc finansową i wsparcie firmom: BROWAMATOR – P. Czarnik, Z. Fałat, JazzClub COMBO – B. Zimny, „Dwór Maria Antonina” J. i W. Uchwatowie oraz innym dobroczyńcom.

Z pewnością wiele razy będziemy wracać do tych wydarzeń, bo tak cudownych wrażeń po prostu się nie zapomina. Już dzisiaj zapraszam na kolejne koncerty jazzowe w DK „Sokół” w Strzyżowie.

Partnerzy

Skip to content