Stanisław Śliwa laureatem
30 czerwca 2021
Rozkład jazdy SKK
9 lipca 2021

„Wizyta Starszej Pani” w Strzyżowskim Domu Kultury.

3 i 4 lipca br. na deskach sceny sali widowiskowej Domu Kultury w Strzyżowie mieliśmy przyjemność podziwiać aktorów Strzyżowskiego Teatru „Prima Aprilis” w interpretacji sztuki wg Friedriecha Dürrenmatta pt. „Wizyta Starszej Pani”. Z dumą informujemy, że to już dwunasta premiera w wykonaniu Naszego Teatru. Przybyłych gości powitała Pani Barbara Szlachta, instruktor DK.

Tragikomedia w oryginale podzielona na trzy akty, w reżyserii Roberta Chodura otrzymała jednoaktową, niespełna dwugodzinną formę. W tytułową „Starszą Panią” wcieliła się Anna Fąfara – Iskra, a w pozostałych rolach wystąpili: Zbigniew Adamczyk, Eryk Trojanowski, Gabriela Galej – Mularz, Renata Turoń, Aleksandra Korabiowska, Karolina Ćwiąkała, Dariusz Jodłowski, Bronisław Lechowicz, Stanisław Pytko oraz Barbara Bober.

Akcję utworu otwiera przybycie miliarderki – Claire Zachanassian, do zubożałego miasteczka Güllen, które niegdyś bardzo dobrze prosperowało. Nieprzyzwoicie bogata kobieta spędziła w tym miejscu swoje młodzieńcze lata, a teraz wraca, aby wyrównać rachunki z przeszłości. Komitet powitalny miasteczka gotuje jej serdeczne powitanie. Szybko jednak wychodzi na jaw, że podczas gdy mieszkańcy mają nadzieje na finansowe wsparcie, Claire szuka zemsty za dawniej wyrządzone jej krzywdy.

Podczas swojej mowy powitalnej Klara wyjawia, jak została potraktowana lata temu, gdy była młodą i ubogą dziewczyną. Snuje opowieść o swoim romansie z Alfredem Illem, który teraz był poważanym mieszkańcem Güllen, z którym zaszła w ciążę. Ten jednak wyparł się ojcostwa, a na rozprawę sądową przyprowadził przekupionych przez siebie dwóch pijaków, którzy skłamali, że spali z Klarą. Wydrwiona i upokorzona przez mieszkańców Güllen, Klara Wäscher musiała opuścić miasto. W rok po porodzie jej dziecko zmarło, w przybranej rodzinie. Aby przetrwać ciężkie czasy, Klara została prostytutką. Tak poznała swojego pierwszego męża – posiadacza złóż ropy. Po jego śmierci Klara – teraz już Claire Zachanassian – wychodziła za kolejnych, bogatych mężczyzn osiągając tą drogą ogromny majątek.

Klara Zachanassian napędzana jest paliwem zemsty za wygnanie, upokorzenie
i śmierć dziecka, w związku z czym składa mieszkańcom Güllen szokującą propozycję: oferuje im miliard w zamian za zabicie Alfreda Illa. Oferta Starszej Pani z początku zostaje odrzucona z oburzeniem przez lokalną społeczność, sam kramarz Ill zdaje się być też spokojny o swoją przyszłość. Wierzy w moralność i sprawiedliwość wśród mieszkańców. Sytuacja się jednak zmienia, gdy zauważa, że społeczność zaczyna wydawać spore sumy pieniędzy oraz żyć rozrzutnie, jakby spodziewali się nagłego przypływu gotówki. „Nowe, żółte buty”, lepszy burbon, lekcje tenisa, nowe wymarzone auto… Z czasem nawet rodzina Alfreda zasmakuje w lepszym, dostatnim życiu… Przygnębiony nieszczęśnik zdaje sobie sprawę, że jego los został przesądzony i chce się dobrowolnie oddać w ręce mieszkańców. Choć nikt nie mówi tego na głos, jest oczywiste, że podczas uroczystego przyjęcia z udziałem prasy, mieszkańcy planują dokonać egzekucji Alfreda. Tak też się dzieje, a przybyły lekarz oznajmia, iż powodem śmierci był atak serca.

Minimalizm środków artystycznych, podkreślony wymownymi detalami, takimi jak „żywy las” bardzo dobitnie przedstawiały groteskowość i tragizm postaci. Ukazane zostały toposy tragedii greckiej: „przeznaczenia i sądu”, „winy i kary” oraz „zemsty i ofiary”, wciąż aktualne w „Świecie Współczesnego Zachodu”. Aby jeszcze bardziej przybliżyć lokalnym odbiorcom sztukę, reżyser Robert Chodur postawił na wykorzystanie znanych nam „obrazów”, takich jak chociażby widok dworca kolejowego w Strzyżowie.

Sztuka przyjęta została bardzo pozytywnie, czego dowodem był gromki aplauz po zakończonym spektaklu i „morze” gratulacji płynące pod adresem Naszych Aktorów. Pomimo, iż pandemia skutecznie opóźniła premierę spektaklu, to jednak poziom gry aktorskiej i zaangażowanie artystów wynagrodziły z nawiązką czas oczekiwania.

Autor: Katarzyna Strzępek – DK

fot. K.Strzępek

Partnerzy

Skip to content